Ana SayfaSeyahatEskişehir’de Çocuklarla Gezilecek Yerler

Eskişehir’de Çocuklarla Gezilecek Yerler

-

Eskişehir doğal güzellikleri, tarihî eserleri, modern şehrin eğlence merkezleri ile gezmeye doyamayacağınız bir şehir. Özellikle çocuklu aileler için harika bir yer olan Eskişehir’de çocuklarla gezilecek yerler oldukça fazla. Şehir son yıllarda özellikle yerli turistler arasında popüler bir merkez hâlini aldı. Eğer sizin de ailece kısa bir tatil düşünceniz varsa Eskişehir’de aile gezilecek yerler arasında Adalar Bölgesi, Odunpazarı ve Sazova Parkı öne çıkan yerler arasında.

Eskişehir’de Çocuklarla Gezilecek Yerler
Eskişehir’de Çocuklarla Gezilecek Yerler

Kentin tarihî ise oldukça eskilere dayanıyor. M.Ö 12 yüzyılda Friglerin kontrolüne geçen şehir Lidyalılar, Persler ve Romalılar gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Yakın tarihte ise Eskişehir, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği mücadele ile dikkat çekiyor. Günümüzde ise şehir üniversiteleri, operaları, tiyatroları ve gelişmiş şehircilik anlayışı ile dikkat çeken kentte çocuklara da ayrı bir değer veriliyor.

2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti unvanlarını alan Eskişehir kaplıcaları ile sağlık turizmine, doğal güzellikleri ile dağcılık, trekking, doğa gezisi, ekstrem sporlar gibi pek çok faaliyete müsait bir yapıya sahip. Ailece doğada zaman geçirmek, parkların ve tarihî alanların keyfini çıkarmak isterseniz Eskişehir’de çocuklarla gezilecek yerler sizleri bekliyor.

Eskişehir’de Çocuklarla Gezilecek Yerler

Ailece Eskişehir’e yapacağınız bir gezide çocuklarla gezebileceğiniz tarihî ve turistik yerler arasında öne çıkanlar şöyledir.

Tarihi Odunpazarı Bölgesi

Tarihi Odunpazarı Bölgesi
Eskişehir’de Çocuklarla Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yeri olan Odunpazarı semti restore edilmiş eski evleri, butik otelleri, müzeleri, çeşme, kafe ve restoranları ile çok güzel bir yer. Burada gezilmesi gereken yerler arasında Tarihî Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Eskişehir Balmumu Müzesi, Şelale Park, Lületaşı Müzesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Cami bulunuyor. Bu güzel evlerin önünde fotoğraf çektirmek de çocuklar için güzel birer anı olabilir.

Burada yer alan Şelale Park şehri yukarıdan seyretmek için ideal. Parka gitmek için de çok zorlanmayacaksınız çünkü pek çok otobüs buradan geçiyor. Park içerisinde hem büyükler hem de çocuklar için ilgi çekici alanlar mevcut. Parka adını veren büyük yapay şelaleden klasik çocuk oyun parklarına, yel değirmeninden Don Kişot Heykeli’ne kadar pek çok bölümler var.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Çoban Mustafa Paşa’nın 1525 yılında yaptırdığı külliyenin camisi şehrin önemli dini merkezlerinden biri. Külliyenin diğer bölümlerinde Lületaşı Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Sıcak Cam Üfleme Atölyesi bulunuyor. Lületaşı Müzesi küçük olmasına karşın bu konsepte sahip tek müzedir.

Porsuk Çayı ve Adalar 

Eskişehir’de Çocuklarla Gezilecek Yerler
Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk çayı ve adalar, doğal güzelliği ile şehrinde dinlenmek için ideal bir yer. Eskişehir’in içinden geçen Porsuk Çayı üzerinde gondol veya bot gezintisi yapabilir, ağaçların altında çayın kenarında yer alan kafelerde vakit geçirebilirsiniz. Buradaki kafe ve restoranlar, gece gündüz alanın hareketli olmasını sağlıyor.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurtuluş Savaşı sonrasındaki gelişim dönemini belgelerle topluma anlatmak amacıyla yaptırılmış olan müzede Atatürk’ün şahsi eşyaları da yer alıyor.

Seyitgazi Bor ve Etnografya Müzesi

1207 yılında yaptırılan Selçuklu Hamamı, günümüzde Bor ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor. Burası Türkiye’nin ilk Bor Müzesi’dir.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Eskişehir’de Çocuklarla Gezilecek Yerler
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Sazova Parkı’nın tam adı aslında Bilim, Sanat ve Kültür Parkı. Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan park, çocuklu ailelerin çok güzel vakit geçirebileceği bir yer. Burada yer alan masal şatosu, korsan gemisi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, ETİ Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Sabancı Uzay Evi, Bilim Kültür Merkezi,Türk Dünyası Kültür Merkezi Eskişehirde çocuklarla harika bir gün için sizleri bekliyor. Çok büyük bir alanda olduğundan parkı gezmek için gezi trenini tercih edebilirsiniz. Parktaki çeşitli duraklardan trene binilebiliyor. Trenle tam bir Sazova Parkı’nın turu 15 dakika sürüyor.

Parkta yer alan Masal Şatosu saat 17:00’ye kadar açık ve çocukları masal diyarına sürükleyen mimarisi ile göz kamaştırıyor.

Masal Şatosu giriş ücreti: Büyükler için 10 TL, öğrenci ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için ise 5 TL. Ziyaret saatleri: hafta içi 10:00-17:00, Hafta sonu: 10:00-17:15

Park içinde diğer bir bölüm Korsan Gemisi. Gemiyi gezmek için yetişkin için 3 TL, çocuk için 1.5 TL ödemeniz gerekiyor. Geminin çeşitli bölümlerini gezebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Bilim ve Deney Merkezi‘de en ilgi çeken noktalardan biridir. Eskişehir’de çocuklarla gezilecek yerler arasında en çok rağbet gören yerlerden olan merkezde çocuklar, deneyerek ve gözlemleyerek ilginç şeyler öğrenebiliyorlar. Eskişehir Bilim ve Deney Merkezi giriş ücreti: Yetişkinler için 10 TL, öğrenci ve 65 yaş üzerindeki ziyaretçiler için 5 TL. Ziyaret saatleri ise 10:00-16:30 ve 16:00-17:00.

Ulaşım: 11,17 hat numaralı belediye otobüsleri ya da Eskişehir Atatürk stadyumun arkasından kalkan 16,38 hat numaralı minibüsler ile merkeze ulaşabilirsiniz.

Kent Park

Park oldukça yeşil ve güzel bir yer olmasının yanı sıra Türkiye’nin ilk yapay plajını içinde bulundurması ile popüler bir parktır. Plajda aileler için ayrı bir bölüm de bulunuyor. Kent Park’ta tam bir gün geçirebilir çocuklarla eğlenebilirsiniz. Başta da belirtiğimiz gibi Eskişehir’de çocuklarla gezilecek yerler hiç de az değil ve kesinlikle sıra dışı.

Yazılıkaya Frig Vadisi

Yazılıkaya Frig Vadisi
Yazılıkaya Frig Vadisi

Seyitgazi ve Han ilçeleri sınırları içinde yer alan vadi aynı zamanda doğal sit alanı. Tarihi, Paleolitik Çağ’a uzanan vadide, M.Ö. 3000’de Erken Tunç Çağı yerleşimi, M.Ö. 2000’de Hitit yerleşimi görülmektedir. M.Ö. 8. yüzyıldan sonra Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı çağlarına ait anıtsal eserler günümüze kadar ayakta kalmış. Frigler’in dini merkezi olan Antik Yazılıkaya Kenti, Yazılıkaya köyündedir. Erken Tunç Çağ’ında yerleşim görmüş olan tarihi alan Eskişehir’de çocuklarla gezilecek yerler arasında tarihi açıdan önemli bir yerdir.

Eskişehir Kaplıcaları

Bölgede termal su, çok eski çağlardan beri kullanıldığından burası Bizans imparatorlarının da dinlenme merkezlerinden olmuş. Eskişehir Kaplıcası, Hasırca Kaplıcası, Kızılinler Kaplıcası, Aşağı ve Yukarı Ilıca, Uyuzhamam Kaplıcası, Çifteler Hamamı, Çardak Kaplıcası, Sakarılıca Kaplıcası, Yarıkçı Kaplıcası başlıca kaplıcalar. Eğer ailece termel bir tatil düşünüyorsanız Eskişehir otellerini incelemenizi öneririz.

Eskişehir’de neler yenir?

Eskişehir mutfağında Türklerin yanı sıra Kafkas, Kırım ve Balkan göçmenlerinin etkisi görülür. Temel malzemeleri et, buğday, bulgur ve hamur işlerinden oluşan yemeklerde sebzeler ikinci sırada yer alıyor. Haşhaş ise yörenin sevilen bir ürünüdür haşhaşlı lokum, haşhaşlı dolama, haşhaşlı ağzı açık böreği sıkça yapılan hamur işleri arasında. Ayrıca bir öğrenci şehri olan Eskişehir’de her zevke ve bütçeye uygun yemek sunan restoran, kafe, büfe bulmakta mümkündür.

Balaban Köfte

Izgarada pişirilen köfteler küçük doğranmış, et suyu üzerine domates sos ve yoğurt dökülerek ıslatılmış pidelerin üzerine yerleştirilir. Arzu edenler bunların üzerine kırmızı toz biber ve yağ karışımı sos ekleyebilir. Tadına doyamayacağınız bir yemektir.

Çiğbörek 

Özellikle Kırım Tatarlarının çok iyi bildiği ve yaptığı bu börek, Türk mutfağına da yerleşmiştir. Açılan yuvarlak hamur içine soğan ile karıştırılmış kıyma koyulduktan sonra kızgın yağda pişirilir. 

Kuzu Sorpa

Sorpa etin suyuna verilen addır. Bu çorbada kuzu kuşbaşı, tereyağı, soğan, yoğurt, yumurta, un ve taze nane kullanılmaktadır. Hem doyurucu hem de besleyici bir yemektir.