Ana SayfaPsikolojiErgen PsikolojisiErgen beyni annesinin sesini filtreliyor

Ergen beyni annesinin sesini filtreliyor

-

Bir anne olarak ergenliğe giren çocuğunuzun sizi dinlemediğini düşünüyorsanız, gerçekten haklı olabilirsiniz. Ancak bu durumu kişisel algılamayın zira bunun artık bilimsel bir açıklaması var. Bilim insanları 13 yaş civarında ergen beyninin annesinin sesine odaklanmaktansa yeni seslere odaklanmayı tercih ettiğini öne sürüyor.

Stanford Medicine’ın yeni bir araştırması, 13 yaş civarında çocukların beyinlerinin değiştiğini ve artık annelerinin sesleri yerine tanıdık olmayan seslere daha fazla ilgi duyduklarını gösterdi. Ergenler üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda, ergenlerin annelerini gerçekten de dinlemedikleri ortaya çıktı.

Journal of Neuroscience’da yayınlanan araştırma, genç beyinlerin annenin sesine odaklanmaktan çok kendi yaşıtlarının sesine odaklandıklarını bunun aileden ayrılmaya yönelik biyolojik sürecin doğal işleyişi gereği olduğunu gösteriyor.

7 ila 16 yaş arasındaki 46 çocuk üzerinde yapılan çalışmada, çocukların annelerinin sesini ve ardından tanımadıkları bir kadın sesini duyduklarında ne olacağını görmek için beyin görüntüleme sistemi kullandı. Araştırmada sadece anneler ile çocuklarına yer verildi. Deneye katılan tüm deneklerin IQ’su 80 veya daha yüksekti ve biyolojik anneleri tarafından büyütülüyorlardı.

Daha önceki araştırmalar, bebeklerin ve küçük çocukların annelerinin sesini duyduklarında beyinlerindeki ödül merkezinin harekete geçtiğini göstermişti. Yapılan bu yeni çalışmanın farkı, 13 yaş ve üzerindeki çocukların aynı tepkiyi vermemiş olmaları. Ergenler bunun yerine, tanıdık olmayan kadın sesleri duyduklarında beyinlerinin ödül merkezi harekete geçti.

Gençlerin beyinleri, tamamen doğal olarak daha fazla bağımsızlığa doğru odaklanıyor. Görünüşe göre, ergenlerin beyinleri, önem seviyelerine göre ses türlerini filtreliyor. Yani ergenlerin risk alma ve yeniliklerle giderek daha fazla ilgilendiğini düşünecek olursak, bu can sıkıcı davranış bize birdenbire çok mantıklı gelmeye başlayabilir. Bu araştırma, çoğu ebeveynin, ergen çocukları tarafından görmezden gelinmesinin, sözlerinin dinlenmemesinin acısını biraz hafifletebilir. Kişisel değil sadece dönemsel.