Ana SayfaYaşamEn güzel çocuk oyun odası tasarım fikirleri

En güzel çocuk oyun odası tasarım fikirleri

-

Küçük çocuğunuz için oyun odası dekore etmeyi planlıyorsanız, çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verecek 15 oyun odası dekorasyon önerisini sizin için derledik.  Bir çocuk odası tasarlarken aklınıza gelen ilk konu muhtemelen çocuk odasının renkleridir.  Ne de olsa renkler hayatımızda büyük yer tutar. Ayrıca tüm çocuklar farklıdır ve bir oyun odasını dekore ederken göz önünde bulundurulması gereken şeylerden biri de çocuğunuzun sevdiği ve sevmediği unsurlar olacaktır. Çocuk oyun odasını dekore etmek için 20 oyun odası fikrine birlikte göz atalım.

Çocuk oyun odası tasarım örnekleri

Renkler

En güzel çocuk oyun odası tasarım fikirleri

Çocuklar eğer konuşabilecek yaştaysa sevdikleri renkleri söylerler, eğer çok küçük yaştaysa da onların oyuncak, sevdiği eşya vb. seçimlerinden ilgi duyduğu renkleri az çok anlayabilirsiniz. Unutmayın bu oda sizin zevkinizi değil çocuğunuzun sevdiği unsurları yansıtmalı. Kız olduğu için pembe, erkek olduğu için mavi diretmek zorunda değilsiniz. Ama çocuğunuzun seçiminden çok rahatsız oluyorsanız sevdiği rengin benzeri yahut yakını bir renk de boyatabilirsiniz. Eğer hiç ortak nokta bulamadıysanız ışık çok alan evler için ışığı daha az yansıtan dumanlı yeşil, kum beji gibi renkler seçebilirsiniz.

Yazı tahtasında

Çocuğunuzun odasının bir köşesine yazı tahtası koyabilirsiniz. Fazla yeriniz yoksa bunu bir dolap kapağına da monte ettirebilirsiniz. Tebeşir tozunu önlemek için marker kalemle yazılan beyaz tahtayı tercih edebilirsiniz. Burada yazı yazmaya çalışması yahut resim yapması el becerilerini de geliştirecektir.

Minik bir kütüphane

Çocuklarınızda okuma alışkanlığını aşılamak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yollarından biri görebileceği bir alana minik bir kitaplık koymanızdır. Bu ulaşabileceği yükseklikte duvara iyi sabitlenmiş yıkılmayacak bir raf olmalıdır. Yerde duruyorsa üzerine devrilmeyecek, rafın üzerine çıkarak farklı yerlere (pencere gibi) ulaşamayacağı bir raf olmalıdır. Yumuşak yastıklar, küçük bir masa, sandalye ve bol resimli kitaplar ilgisini zamanla çekecektir.

Oyun matı

Temalı az tüylü bir çocuk halısı onun kendi başına da oyun oynaması için güzel bir alan yaratır.  Bu halılar çocukların oyuncak arabalarını sürmeleri için mükemmel olabilir. Kolayca rulo haline getirilebilir ve çocuk odası için mükemmel zemin paspası görevi görür.

Yaratıcı duvar dekoru

Oyun odası duvar dekoru olarak renkli kağıtlar kullanarak duvarlarda eğlenceli dekorları çocuğunuzla birlikte de yapabilirsiniz.  

Oyun odasında çadır keyfi

En güzel çocuk oyun odası tasarım fikirleri

Rahat yastıklarla doldurulmuş bir çadır çocuğunuz için mükemmel olurdu! Eğer hazır bir çadır kullanmak istemiyorsanız büyük yastıklar ve çarşaflar kullanarak bir tane çadır kurabilirsiniz.  

Oyuncak depolama alanı

Oyuncakları düzgün bir şekilde istiflemenin ve tüm karmaşayı kolayca toplamanı yolu depolama alanı oluşturmaktan geçer. Birkaç geniş oyuncak kutusu, büyükçe bir file işinizi kolaylaştırabilir.

Kendin yap alanı oluşturun

Çocuklarınızla eğlenceli aktiviteler yaparken çevrenizde birlikte yaptığınız eserlerin olması, çocuğunuzun yaptığı el işlerine değer verdiğinizi görmesi onu daha da heveslendirecektir. Odada bir köşeyi yaptığınız sanat çalışmaları için bir sergi köşesine dönüştürebilirsiniz.

Farklı temalı bir yatak

Günümüzde, çocuklar için çok farkli yatak seçenekleri var. Hatta yatağı için çok para harcamak istemiyorsanız odasının duvarlarını şekilli boyayarak, birkaç aksesuar ve yatak örtüsü ile de temalı bir oda elde edebilirsiniz.  

Ağaç ev benzeri oyun odası

Çocuklar ağaç evlere bayılır. Odanın içine ağaç ev koyamazsınız ama büyük bir karton kutunun dışını ağaç gibi boyayarak yahut ağaç desenli kağıtlarla süsleyerek hayali bir ağaç ev yaratabilirsiniz. Merak etmeyin çocuklar hayal etmeyi gayet iyi başarıyorlar.

Zarif ve şık

Çocuğunuz için sıcak ve davetkar olacak şık bir oyun odası tasarlayın. Renkli çocuk boyutu mobilyalar, duvar dekorları ve yumuşak yastıklar işinize yarayabilir.

Temalı çocuk oyun odası

En güzel çocuk oyun odası tasarım fikirleri
En güzel çocuk oyun odası tasarım fikirleri

Çocuğunuzun tercihlerine ve kişiliğine göre uygun bir tema seçin. Bir masal teması veya deniz teması gibi bir tema seçerek işe koyulun. Görünümü tamamlamak için seçtiğiniz temaya uygun renklerde duvar boyası, eşyalar ve yastıklar seçebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte odasını dekore etmek de eğlencelik bir aktivite olabilir.

Kendin yap köşesi

Çocuklarınızın hayal gücünü harekete geçirmenin akıllı bir yolu, bir DIY oyun odasına şımartmaktır. Kendi başınıza kurmak yerine, çocukları dahil edin ve oyun odasını dekore etmek için duvar asma, depolama düzeni, küçük oyuncak mutfak vb.Gibi bazı yaratıcı DIY’ler yapın.

Oyun odası döşeme fikirleri

Çocuklarınızın oyun odasında kendilerini rahat hissetmelerini sağlayın. Odayı çocuklara daha uygun hale getirmek için güzel renkler ve desenlerde yumuşak alerji yapmayacak bir halı veya oyun matı kullanabilirsiniz.

Oyun odası spor köşesi

Oyun odası için bir duvarı feda edebilirim diyorsanız o duvarın yarısına kadar tırmanma duvarı yapabilirsiniz. Ancak altında mutlaka sağlam, sabit, kalın süngerler bulundurmayı unutmayın. Zira minikler siz yokken de tırmanıp düşebilirler.

Kız çocuk için oyun odası fikri

Kız çocuk için oyun odası fikri arıyorsanız, yine onun sevdiği renklerde olmak kaydıyla pastel tonlarda bir oda, bebeklerini, oyuncak mutfak malzemelerini ya da seviyorsa arabalarını koyabileceği bir köşe, resim boyama yapabileceği bir küçük masaya ihtiyacınız olacaktır.