Ana SayfaBebek BakımıEmzirirken kahve içmek hakkında bilmeniz gerekenler

Emzirirken kahve içmek hakkında bilmeniz gerekenler

-

Bebeğinizin dünyaya geldiği ilk haftalarda kendinizi muhtemelen daha fazla yorgun hissedeceksiniz. Geceleri uykunuzun kesintiye uğramasının bedeli gündüzleri sizi zorlayabilir. Tüm bu yorgunluğunuzu atmak için bir fincan kahveye yönelmek isteyebilirsiniz. Ancak emzirirken kahve içmek bebeğiniz için zararlı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Emzirirken kahve içmek sizde veya sütünüzde nasıl etkiler bırakır birlikte inceleyelim…

Emzirirken kahve içmek güvenli mi?

Kahve, çay ve sıklıkla tükettiğimiz kafein içeren diğer besinlerin içindeki bu madde, anne sütüne geçer. Yiyecek ve içeceklerde bulunan kafein miktarları arasında, aynı zamanda kişiden kişiye değişen kafein emilimi oranları arasında da büyük farklılık vardır.

Bir bebeğin anne sütünden ne kadar kafein alacağını tahmin etmek zordur. Kafein, kahve, çay ve çikolata da dahil olmak üzere birçok yiyecek ve içecekte doğal olarak bulunur. Ayrıca bazı alkolsüz içeceklere ve enerji içeceklerine ve bazı soğuk algınlığı, grip ilaçlarında da yer alır. Bu nedenle aldığınız kafeini hesaplarken sadece kahve olarak düşünmememiz gerekir. Hamile ve emziren kadınların kafein alımını günde 200 mg’ın altına düşürmeleri önerilir.

Kafein anne sütünün bileşimini etkiler. Hamilelik ve emzirme döneminde düzenli olarak günde üç fincan kahve içen kadınların sütü, kahve içmeyen kadınlara göre üçte bir oranında daha az demir içerir.

Ağır kahve tüketiminin yaygın olduğu ülkelerde demir eksikliği anemisi de yaygındır. Kahve ve diğer kafeinli yiyecek ve içeceklerden kaçınmak anne sütünün besin kalitesini artırabilir.

Emzirirken kahve içmek hakkında bilmeniz gerekenler
Emzirirken kahve içmek hakkında bilmeniz gerekenler

Kahve ve çayda ne kadar kafein bulunur?

Aslında bu içtiğiniz kahve ve çayın cinsi, üretimi, pişirilme şekline göre dahi değişebilir. Yaklaşık kafein miktarları ise şöyledir.

  • 1 fincan filitre kahve yaklaşık 140 mg
  • 250 ml bir kutu enerji içeceği: 80 mg
  • 1 fincan çay yaklaşık 75 mg
  • 50 gr çikolata yaklaşık 50 mg kafein içerebilir.

Kafeinin bebek ve anne üzerinde etkileri nelerdir?

Kafein bir uyarıcıdır bu nedenle vücuduna kafein giren bebekler, girmeyenlere göre daha zor uyuyabilir, gergin olabilir, kolik, kabızlık ve huzursuzluk sorunları yaşayabilirler.

Anneler, huzursuz bir bebeğe sahip olmanın yorgunluğuyla başa çıkmak için çok kafein tüketimine yatkın olabilirler. Bebekler de kafein tarafından aşırı uyarıldığı için huzursuz olur. Bu adeta kısır bir döngüdür. Bu döngüyü kırmanın yollarından biri ise kafein alımınızı doğru bir şekilde ayarlamak olacaktır. Gerekirse doktorunuzdan kafein alımınız konusunda tavsiye istemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kafein yoksunluğu

Kafein yoksunluğu rahatsız edici bir durum olabilir. Bu nedenle çok fazla kafein tüketiyorsanız ve aniden keserseniz, kendinizde baş ağrısı ve sinirlilik halleri yaşamanız mümkündür.

Baş ağrısı sık görülen bir yoksunluk belirtisidir. Ancak emzirirken doktorunuza sormadan ağrı kesici kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Kafein tüketimi apne riski taşıyan bebekleri uyarabilir. Zamanla anne sütünün besinsel faydasını azaltabilir ve bebeğinizin uyumasını zorlaştırabilir. Hatta kafein tüketimi bazen annelerin daha da yorgun hissetmesine yol açabilir.

Kafein tüketiminizin zamanlamasını dikkatli ayarlamanız gerekir. Aşırı kafein tüketiminin bebeğinizde yan etkilere neden olabileceğini unutmamanız gerekir.