Elma ve havuç püresi 6 ay ve sonrası

Elma ve havuç püresi 6 ay ve sonrası

Elma ve havuç püresi 6 ay ve sonrası çocuklar için hazırlanmış bir püredir.

Elma ve havuç püresi 

Malzemeler

1 küçük havuç

1 elma 

Hazırlanışı

Havuç buharda hafif yumuşayana kadar 5 dakika kadar pişirilebilir. Daha sonra cam rendeden geçirilir. Elma da cam rendeden geçirilerek karıştırılır ve ara öğün olarak bebeğe sunulabilir.

Yrd.Doç.Dr.Enver Mahir Gülcan’ın notu

Elma ve havuç püresi hem oldukça tatlı hem de bol vitaminli bir birliktelikten oluşmuştur.Her ikisi de tatlı olduğundan bebekler iştahsız oldukları dönemde de severek yiyebilir.  Ancak bebek damak zevkini çok tatlı karışımlara alıştırmak diğer besinleri kabul ettirmekte anneye zorluk yaşatabilir. Bu sebeple böyle bir karışım yoğurdu sade yemek istemeyen bir bebeğe yoğurtla karıştırılarak verilirse hem şeker oranı seyrelmiş olur hem de çocuğunuz yoğurdu severek yiyebilir.

 

 

Ayşe Nil Dinler
Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni, danışmanı ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca Narenciye Tanıtım Grubu için hazırladığı, İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır. Ayşe Nil Dinler İngilizce, İtalyanca ve Japonca bilmektedir.