Ana SayfaPsikolojiErgen PsikolojisiElektonik sigara içen gençler normal sigara içmeye daha fazla yatkın!

Elektonik sigara içen gençler normal sigara içmeye daha fazla yatkın!

-

Elektronik sigara, aslında normal sigaraya göre daha sağlıklı bir alternatif olmayabilir. Amerikan Pediatrics dergisinde, Aralık ayında yayınlanan bir araştırma, elektronik sigara kullanan gençlerin ileride normal sigara kullanmaya hiç elektronik sigara içmemiş kişilere göre yedi kat daha yatkın olduklarını gösterdi. Şu an Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 3 milyon gencin elektronik sigara kullandığını belirten araştırmacılar, çocukları sigara içmeye teşvik eden pek çok neden olabileceğini belirterek, elektronik sigara hakkında ise daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğunu dile getirdiler.

Elektronik sigaranın sigara bırakma yöntemi olarak lanse edilmemesi gerekir

Bu çalışma, aynı zamanda, içerisinde az da olsa nikotin olan, ısıtılmış buhar çıkaran, az miktarlarda da olsa kanserojen kimyasallar içeren elektronik sigaranın, sigara bırakma yöntemi olmadığını tekrar hatırlamamızı sağlıyor.

Bu konuda ebeveynlere de görevler düşüyor

Amerikan Akciğer Kurumu ebeveynlere sigara konusunda şu tavsiyelerde bulunuyor;
-Çocuğunuza doğrudan, sigara içmelerini istemediğinizi söyleyin. Sigara içmenin sebep olacağı sağlık riskleri hakkında bilgilendirin.
-Sigara içiminin sağlık üzerindeki tehlikelerini ve hoş olmayan fiziksel yönlerini (koku, sarı dişler ve tırnaklar gibi) açıklayın.
-Sigara içmeyerek çocuklar için iyi bir örnek oluşturun. Unutmayın! Sigara içen ebeveynlerin sigara içen çocuk sahibi olma olasılığı daha yüksektir.
-Eğer sigara içen bir ebeveynseniz, yapabileceğiniz en iyi şey bırakmaktır. Çocuklarınızla sigarayı bırakmanın ne kadar zor olduğu ve daha önce hiç sigara içmeye başlamamış olsaydınız ne kadar iyi olacağı hakkında konuşun.
-Evinizde sigarasız bir politika oluşturun. Hiç kimsenin içeride sigara içmesine izin vermeyin.
-Çocuklarınızın katılacağı etkinliklerin sigarasız olduğundan emin olun.
-Sigara ikramını geri çevirmenin yolları hakkında çocuklarınızla konuşun.
-Ergenlere “Sigara içersen …..” ile başlayan tehdit ve ültimatomlar vermekten kaçının.
-Birkaç soru sorun ve çocuğunuzun sigara içip içmediğini öğrenin. Sebebi bir akran grubu tarafından kabul edilmek veya dikkatinizi çekmek olabilir. Çocuğunuzun sigarayı bırakmasına yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi konuşun.
-Çocuğunuzla içtiği sigara hakkında konuşurken muhtemelen zaten nikotin bağımlısı olduğuna dikkat çekin. Çocuğunuzdan tütün şirketleri tarafından nasıl kullanıldığını düşünmesini isteyin. Bu düşünce şekli pek çok genci kızdırır ve bırakma yönünde motive etmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca ülkemizde bu konuda Yeşilay’dan ücretsiz destek alabilirsiniz.