Ana SayfaBebek BakımıDoğru zamanı bilin! Biberondan bardağa ne zaman geçilir?

Doğru zamanı bilin! Biberondan bardağa ne zaman geçilir?

-

Biberondan bardağa ne zaman geçileceği konusunda en genel kural çocuğun bunu yapabilecek motor beceri ve koordinasyona sahip olması gerektiğidir. Uzun süre biberon kullanımı diş çürümesine, aşırı süt tüketimine vb. sebep olduğundan anneler genellikle süreyi kısaltmaya çabalar. Biberondan bardağa geçmek bazı anneleri biraz zorlayabilir. Çünkü bebeğiniz biberonundan kolay kolay ayrılmak istemeyebilir. Elbette her şeyin bir zamanı vardır.

Çocuğu tamamen biberondan kesmek

Çocuğunuz bardaktan su ya da süt içmeye başladığında yavaş yavaş biberonla verdiğiniz gıdaları düşürmeye başlayın. Bunu uygulamayı bazı bölümlere ayırın. Örneğin sabah biberon kullanırken gün ortasında bardak kullanımını tercih edin. Yavaş yavaş bu evreleri uzatın.   Bardak veya pipetle süt vermeyi deneyin. Gelişimsel ihtiyaçları olan çocuklar (örneğin otizm spektrum bozukluğu) biberondan bardağa geçişte daha fazla zorluk çekebilir. Herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza mutlaka danışın.

Biberondan bardağa kaç aylıkken geçilir?

Çocuğunuz bir yaşına geldiğinde biberondan ayrılmak için genellikle tamamen hazırdır. Ancak az önce de anlattığımız gibi bunu bir anda değil yavaş yavaş yapmak gerekir. Nasıl yapacağınızı anlatalım…

Çocuğum biberondan bardağa ne zaman geçer?

0 ila 6 ay arasında çocuklar sadece anne sütü ile beslenmeli. Ancak bazı durumlarda anne sütünün yetersiz olması nedeniyle takviye gıdalara ihtiyaç duyulabilir. Elbette en doğrusunu doktorunuz belirleyecektir. Bu gibi durumlarda çocuklar 0-6 ay arasında biberondan beslenebilmektedir.

7- 9 ay arasında ise artık yavaş yavaş bardağa alıştırma vakti. Bebeğiniz bu dönemde bardağı kendisi tam olarak kavrayamayabilir. Bu geçiş sürecinde ağız kısmı kapalı, su içme delikleri olan kulplu bardakları deneyebilirsiniz.

9-12 ay arasında ise artık çocuğunuz oturabilir, emekleyebilir, hatta sizin yardımlarınızla ilk adımlarını da atabilir. Kavrama becerisi de belirgin ölçüde gelişir. Biberonu kesmek için çocuğunuzu öncelikle pipetli bardağa alıştırabilirsiniz. Ancak unutmayın. Sabırlı olmanız gerek. Bir günde biberonu bırakmasını beklemeyin. Hatta bazı çocuklar uzun yıllar ara sıra da olsa biberon kullanabilir.

Küçük bir bardak kullanın

Çocuğunuz bardaktan içmeyi öğrendiğinde küçük, şeffaf kırılmaz bir bardağa az miktarda su koyun. Çocuğunuza bardaktan su içmesi için bardağı aynı zamanda kendiniz de tutarak yardımcı olun. Motor becerileri geliştiğinde yavaş yavaş kendi başına tutmasına izin verin.

Onu cesaretlendirin

Biberondan bardağa geçmek basit gibi görünse de çocuğunuz için büyük bir meseledir. Biberondan kolaylıklı içerken, bardaktan içmeyi öğrenmesi ona ilginç ve zorlu gelebilir. Bardaktan bir şeyler içtiği zaman onu cesaretlendirmek için suyunu içtiğinde onu öpün sarılın ki doğru bir iş yaptığını anlasın, cesaretlensin.