Diyet yapanlar için narlı lahana salatası

Diyet yapanlar için narlı lahana salatası
Diyet yapanlar için narlı lahana salatası

Narlı elmalı lahana salatası

4 kişilik

Malzemeler

 • 1/4 küçük beyaz lahana ince kıyılmış (kırmızı lahana da olabilir)
 • 1/4 adet nar ayıklanmış
 • 1 adet elma iri rendelenmiş
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kasığı elma sirkesi
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı süzme yoğurt
 • Yeteri kadar tuz
 • 5 adet ceviz içi

Hazırlanışı:

 • Lahana ve elmayı servis kasesinde karıştırıp narları ekleyin.
 • Sosu hazırlamak için bir kase alın tuz, limon, sirke, zeytinyağı ve süzme yoğurdu ekleyip,iyice çırpın. Salataya ekleyin.
 • Cevizlerle süsleyip servis edin.

Dyt. Figen Fişekçi Üvez’in notu:

100 gramında yaklaşık 25 kcal enerji bulunan, kış mevsiminin şifa deposu lahana diyet yapanlar için de oldukça faydalı bir sebzedir. Yüksek lif içeriği sayesinde tokluk hissi veren lahana ile çeşitli yemekler ve salatalar yapılabilir. Portakaldan daha fazla C vitamini içeren lahana bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sık enfeksiyon ve soğuk algınlığı yaşama riskini düşürmeye yardımcı olur. Kış aylarında sirkeli lahana turşusu yemenin viral hastalıklara karşı dayanıklılığı arttırdığı biliniyor. Bu güzel sebze, zengin kükürt içeriği sayesinde, yaralarda mikrop üremesini azaltıcı ve iyileşmeyi hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Sağlık açısından önemli faydalarından biri güçlü bir antioksidan olmasıdır.

Kemik sağlığı için en gerekli kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller içerir. Lahanada bulunan glutamin güçlü bir anti-inflamatuar maddedir. Ancak lahana, tiroyid bezinin hormon üretimi için gerekli olan iyodu kullanmasını sağlayan enzimi bloke eden isothiocyanate denilen maddeler içerir. Bu sebeple de fazla yenilmesi guatr hastalığına neden olabilir. Diyet yapanlar için narlı lahana salatası doyurucu ve besleyicidir.

Lahana ayrıca, A vitamini, demir ve riboflavin gibi küçük miktarlarda diğer mikro besinleri de içerir. Ayrıca nardan gelen sağlığı da unutmamak gerekir. Soyması biraz zahmetli olan bu antioksidan zengini meyve sonbaharın eşsiz lezzetlerinden biridir. 1 orta boy nar ile yaklaşık olarak günlük C vitamini ve lif ihtiyacınızın yaklaşık yarısını karşılayabilirsiniz. İçerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, üst solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Ceviz ise önemli bir bir omega 3 kaynağıdır. Zayıfla diyetlerinde de genellikle ceviz veya badem verilmektedir. Bunlar sağlıklı zayıflamak isteyenler için önemli besin kaynaklarıdır.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.