Ana SayfaHaberDiyabete karşı yapay pankreas test ediliyor

Diyabete karşı yapay pankreas test ediliyor

-

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kişinin hayatını olumsuz etkileyen hastalıklardan biri. Pankreasın yeterli miktarda insülin salgılamaması ya da salgılanan insülini doğru kullanamaması sonucu oluşan diyabet, ömür boyu sürer. İnsülin hormonları nedeniyle ortaya çıkan bu şeker hastalığı türüne Tip 1 diyabet deniliyor.

İngiltere’de diyabet konusunda çığır açacak bir buluş test ediliyor. Bilim insanlarının geliştirdiği yapay pankreas cihazı, 875 kişinin katıldığı bir çalışma ile test edilmeye başlandı. Eğer yapay pankreas cihazı başarılı olursa, Tip 1 diyabet hastalarının devamlı şeker ölçüm testi yapmalarına gerek kalmayacak, kan şekerinin tehlikeli seviyeye düşmesi ve hipoglisemik ataklar engellenebilecek.
Ölümcül olabilen Tip 1 diyabet hastalığında, kişiler kan şekerini dengeleyen insülin hormonunu üretemez. Bu durum da gözler, sinirler, kalp ve böbreklerde kalıcı hasara yol açabilir.

Yapay pankreas nasıl çalışacak?

Yapay pankreas cihazı, derinin altına yerleştirilen sensör ve vücuda insülin verebilecek bir pompadan oluşuyor. Yani gerçek pankreasın görevini bire bir taklit ediyor.

Derinin altına yerleştirilen sensör, kan şekeri seviyelerini takip edip akıllı cihaza verileri gönderiyor.

Cihazın bir diğer unsuru olan yapay pompa da derinin altına yerleştiriliyor ve kan şekeri düştüğü zaman salgılanarak kan şekeri seviyelerini dengeye dokuyor.

İngiltere’deki Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) tarafından test edilen yapay pankreas cihazı, şimdiden 875 kişiye yerleştirildi. İngiliz hükümeti devrim yaratacak bu buluşun şeker hastalarının hayatını değiştirebileceğini ifade ediyor.

Katılımcılar arasında çocuklar da var

Araştırmaya sadece yetişkinler değil, çocuklar da katılıyor. Katılımcıların 200’den fazlasının çocuk olduğu ifade ediliyor.

NHS’nin diyabet uzmanlarından biri olan Profesör Partha Kar, yapay pankreas cihazının kulağa bilim kurgu gibi geldiğini, ancak diyabet hastalarının endişe etmeden hayatlarını sürdürecek tamamen otomatik bir sisteme çok uzak olmadığımızı belirtiyor.

İngiltere’deki kar amacı gütmeyen kuruluşlardan biri olan Diabetes UK’in CEO’su Chris Askew ise geliştirilen yapan pankreas cihazının Tip 1 diyabeti olan kişilerin klinik değerlerinin yanı sıra yaşam kalitelerini de iyileştireceğini öne sürüyor.

Araştırmadaki katılımcı sayısının 1000’i bulması beklenirken, araştırma sonuçlarının ise Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından değerlendirilerek geliştirilen bu teknolojinin nasıl daha yaygın hale getirilebileceği üzerinde çalışma yapmalarına olanak sağlayacak.

TİP 1 Diyabet nedir, belirtileri nelerdir?

Tip 1 diyabet, kandaki şeker (glikoz) seviyesinin çok fazla yükselmesine neden olur. Bu durum, vücudunuz insülin hormonunu yeterince üretemediğinde ya da yanlış kullandığında meydana gelir. Tip 1 diyabeti olan kişiler, kanındaki şeker seviyelerini dengede tutabilmek için günlük olarak insülin iğnesi almak zorundadır.

Tip 1 diyabeti yönetmek hem de sevdiğiniz aktiviteleri yerine getirmek için bir uzman kontrolünde yaşam tarzınızı düzene sokabilirsiniz. Tip 1 diyabet, yaşla veya fazla kiloyla bağlantılı değildir.

Toplumda en sık görülen şeker hastalığı türü ise Tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet ise yaş ve kiloyla bağlantılıdır. Bu nedenle Tip 2 diyabeti olan kişilerin de yediklerine dikkat etmesi gerekir.

Peki Tip 1 diyabetin belirtileri nelerdir? Tip 1 diyabetin belirtileri özellikle çocuklarda çok belirgindir ve hızla anlaşılabilir.

İşte madde madde Tip 1 diyabet semptomları:

Tip 1 diyabet genel semptomları arasında şunlar yer alıyor;

  • Çok susamak, sürekli su içme ihtiyacı duymak.
  • Özellikle geceleri normalden daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı hissetmek.
  • Çok yorgun hissetmek
  • İstenmediği halde kilo vermek
  • Bulanık görme
  • Derideki kesik ve sıyrıkların zor iyileşmesi
  • Sık sık pamukçuk geçirmek
  • Nefes kokusu

Tip 1 ya da Tip 2 diyabetinizin olup olmadığını anlamak için yapılan testin adı hemoglobin (A1C) testidir. Bu test, son 2-3 ay boyunca ortalama kan şekeri düzeyinizi belirleyen kan testidir. Doktorunuz parmağınızdan ya da damardan kan alarak bu testi yapabilir.
Eğer kan şekeri seviyeniz yüksek olursa A1C seviyeniz yüksek demektir.