Diş rengi neden değişir?

Diş rengi neden değişir sorusunun pek çok farklı sebebe bağlı cevabı olabilir. Dişler zaman içerisinde beyaz tonlardan git gide koyu kahverengine doğru dönerek, değişiklik gösterebilirler. Bunun yanı sıra dişler doğuştan gelen genetik koyu diş rengi yapısına da sahip olabilirler.

Zaman içerisinde diş rengi neden değişir?

Kötü ağız hijyeni, plak ve diş taşı birikimi, bakteri ve mantar gibi unsurlar buna sebep olabilir. Ayrıca günlük alışkanlıklarımız, çay, kahve, sigara ve alkol kullanımı, diş fırçalama alışkanlıkları,  travma ile alakalı meydana gelen aşınmalar, kullanılan ilaçlar ile alakalı oluşan renklenmeler de diş rengi neden değişir sorusunun  olası nedenleri arasındadır. İlaveten daha önce dişte yapılan kanal tedavisi de buna sebep olabileceği gibi kişinin yaşı ilerledikçe dişin fizyolojik yapısında da değişimler görülür. Diş ve diş yapısı da bu fizyolojik değişimler sırasında bazı kısımlarda fonksiyon kaybına uğrar. Dişin dış tabakasıyla diş özü alışverişinin yavaşlaması, dişin olduğundan daha soluk bir yapıya daha çok gri ve kırık beyaz bir tona dönüşmesine sebep olur. Dişin çürümesi de diş rengi değişimine yol açar ve eğer çürük temizlenirse dişin çürük sebebiyle aldığı gri ton tamamıyla tedavi edilir ve yeniden beyaz olan kendi rengini alması sağlanır.

Eğer diş renginizin koyu olması ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız bir diş hekimine başvurmanızda fayda var. Öncelikle dişin sararmasının sebebinin bulunması gerekir. Sebep olan etkenler tedavi edildiğinde eğer halâ dişinizin daha beyaz olmasını istiyorsanız bunun için diş beyazlatma işlemi yapılabilir.

Dt. Gerçek Canpolat