Ana SayfaYaşamDeterjan kullanımında dikkat edilmesi gerekenler!

Deterjan kullanımında dikkat edilmesi gerekenler!

-

Temizlik hayatımızın vazgeçilmez unsuru. Ancak aşırısı sizi ve çocuğunuzu hasta edebilir. Deterjanları doğru kullanmak gerekir.

Deterjan kullanımında nelere dikkat edilmeli?

1- Mümkün olduğunca deterjanları solumayınız.

2-Evde cerrahi müdahale yapmıyorsanız antibakteriyel özel sabunlara ihtiyacınız yok! Su ve sabun ile sık sık ellerinizi yıkamanız yeterli.

3-Çocuk odasını temizledikten sonra havalandırınız.

4-Çocuğun temas ettiği oyuncakları deterjan ile yıkıyorsanız iyice duruladığınızdan emin olunuz.

5- Oda parfümleri, deodorantlar çocuklarda alerji yapabilir özellikle bebeğiniz varsa bol bol parfüm, deodorant kullanmaktan kaçınınız. Anne kokusu onun en sevdiği koku bunu unutmayınız.

6-Bebek kıyafetlerini sabun veya onlar için özel üretilen deterjanlarla yıkayınız. Tenine temas eden kıyafetler deterjan sebebiyle alerji yapabilir.

7- Bebeğinizin yanında halı süpürme, toz alma gibi işler yapmayınız. Havaya kaldırdığınız tozları bebeğinize yutturmuş olursunuz. Ama temizlik uğruna bebeği başka bir odada gözetimsiz de bırakıp temizliğe dalmayınız. Mümkünse uyuduğu saatleri tercih ediniz.

8-Her şeyi sağlıklı yapmak uğruna elinizde sirke ve su ile dolaşıp evinizi sirke kokutmanız da çok mantıklı değil. Netice olarak çocuk bu maddelerle evde karşılaşmasa komşuda veya dışarıda karşılaşacak. Her şeyin azı karar çoğu zarar unutmayınız.

9-Fazla temiz,steril ortamlarda büyüyen çocuklar araştırmalara göre daha fazla hastalanmaktadır. Her yeri bakteri ve mikroptan arındırmak uğruna kendinizi harap etmeyiniz.

10- Sadece sık sık el yıkamak ile dahi pek çok hastalığı önlemiş olacağınızı unutmayınız. Özellikle enfeksiyon hastalıklarında el yıkamak önemli bir korunma yöntemidir. Ellerinizi (ve çocuğunuzun ellerini) su ve normal bir sabun ile düzgün ve sık yıkamanızı öneririz.