Ana SayfaSeyahatÇocuklarla gidilecek kayak merkezleri

Çocuklarla gidilecek kayak merkezleri

-

Daha fazla eğlence, daha fazla kar, daha fazla seçenek… Türkiye’nin coğrafi konumu ve iyi kar koşulları, kayak tatili yapmak isteyenler için büyük bir potansiyel oluşturuyor. Türkiye’de kayak sezonu tipik olarak dört veya altı ay sürüyor.

Türkiye denilince ilk akla gelen kayak olmayabilir, ancak dağlık bir ülke olduğu düşünüldüğünde, kaliteli kayak merkezine sahip olması şaşırtıcı değil. Türkiye’nin bazı bölgelerinde normal kış koşullarında kar yüksekliği yaklaşık 3 m’ye kadar ulaşabiliyor ve ormanlarla kaplı, dağlık alanların doğal güzelliği oldukça baş döndürücü bir görsel şölene sahne oluyor.1″

Kayak tatili yapmak için nedenler

•  Kayak tatilini sevenler için harika alternatifler mevcut.

•  Toz kristal kar, Türkiye’yi kayak tutkunları için çekici kılan en önemli özelliklerden biri.

•  Dağ ortamının mimari dokusuna uygun olarak inşa edilen tesisler keyifli vakit geçirmenizi sağlar.

•  Harika eğlence seçenekleri ve masal gibi doğal güzellikler.

Türkiye’de çocuklarla gidilebilecek en güzel 6 kayak merkezi

Kış tatili için birçok seçenek ve yer mevcut. Ancak bunlardan bazıları öne çıkıyor. Bozulmamış tepeler ve pırıl pırıl kar az sonra bahsedeceğimiz yerleri cazibe merkezi haline getirmiş durumda. Bu 4 kayak merkezi hem aileniz hem de çocuklarınızla vakit geçirmek, kayak yapmak için harika bir seçenek olacaktır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Çam ormanları arasında göz kamaştırıcı bir kış rüyası… Kars şehir merkezine 53 km uzaklıkta 2630 m rakımda bulunan Sarıkamış, Alplere özgü kristal kar özelliği ile dünyanın sayılı kayak merkezlerinden biridir. Nem oranı düşük olduğu için yağan kar donmaz ve kristal şeklini çok uzun süre korur. Bölgede konaklayabileceğiniz birçok otel seçeneği de bulunuyor.

Toplam uzunluğu 12 km olan 9 pist, 2 telesiyej de bulunmaktadır. Burada genellikle aralık ve nisan ayları arasında kayak yapabilirsiniz. Fiyat olarak da nispeten daha uygun olan Sarıkamış Kayak Merkezi özellikle çocuklu aileler için sakin bir yerdir. Eğer çocuklarınız kayak yapmaya yeni başlıyorsa onlar için çok uygun pistleri mevcut.

Eğer havayoluyla gidecekseni alandan otele transferinizi mutlaka önceden ayarlamanızı öneririz.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu ilinin doğu tarafında Köroğlu Dağları’nda alan Kartalkaya Kayak Merkezi, ülkemizin en bilinen kayak merkezlerindendir. Aralık ve nisan ayları arasında açık olan merkezde pek çok konaklama imkânı mevcuttur.

Kartalkaya’da 2 adet ana kayak merkezinde 25 adet pist vardır. Buradaki otellerde pek çok imkân ve konfor mevcuttur.  Oteller her türlü aktivite ve konfora sahiptir. Buradaki tesislerden her türlü kayak malzemesi kiralanabilmektedir. Türkiye’nin en büyük snowpark’ı Kartalkaya’dadır. Kartalkaya; Ankara’ya 180 km., İstanbul’a 260 km., Bolu’ya 35 km. uzaklıkta yer alır.

Çocuklarla gidilebilecek kayak merkezleri arasında İstanbul’a yakınlığı ve konforlu konaklaması ile çok tercih edilen bir merkezdir. Sömestr tatilinde kalabalık olan merkeze gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Davraz Kayak Merkezi

Bulutların üzerinde kar beyazı bir rüya… Isparta’nın 26 km güneyinde 2635 m yükseklikte bulunan Davraz, Antalya’ya yakınlığı ve gelişmeye uygun konumu ile Akdeniz’in en popüler kayak merkezlerinden biridir. Doğal dokusunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi, kayak yapmaya yeni başlayanlar için güvenli parkurlar, profesyoneller için ortalama 8 ila 10 km’ye ulaşan benzersiz parkurlar var.

Toplam uzunluğu 23 km olan 12 parkur, 2 adet telesiyej, 1 adet telesiyej (T-bar) ve 1 adet otomatik kavramalı balonlu telesiyej bulunuyor.  Oteller, misafirhaneler, dağ pansiyonları, dağ kafeteryaları ile birçok konaklama ve yeme-içme seçeneğini de bölgede bulunduruyor. Kayak sezonu genellikle aralık ayında başlayıp, nisan ayına kadar da devam ediyor.

Davraz, Isparta merkeze 26 km, Isparta Havalimanına 50 km, Eğirdir’e 23 km, Antalya Havalimanına 125 km. uzaklıktadır. Dolayısıyla Isparta’dan kısa sürede merkeze ulaşabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

Çocuklarla kayak yapmak ve güzel bir kış tatili için Erzurum Palandöken son derece uygun. Sömestr de biraz kalabalık olabiliyor bu nedenle önceden yer ayırtmanız gerekir. Uçak ile gidecekseniz İstanbul’dan direkt ya da Ankara aktarmalı uçuşlar var. Erzurum’a vardığınızda dağa çıkmak için taksi kullanabilir ya da kalacağınız otelden araç talep edebilirsiniz. Taksi ile de gitseniz çok uzak olmadığından yaklaşık 20 dk. içinde dağda olabilirsiniz. Kayak merkezi, havaalanına 15, şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktadır.

Çığ önleme ve suni kar sistemleri de olan Palandöken Kayak Merkezi, şehir merkezine yakın olduğundan hastanelere de yalnızca 5 kilometre uzaklıktadır. Hastane özellikle küçük çocuklu aileler için önem taşıyor. Ebeveynler olası hastalık ya da yaralanma durumlarında kendilerini güvende hissetmek istiyor.

Palandöken Kayak Merkezinde 7 kolay, 8 orta, zor ve 4 doğal pist yer alıyor. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişi kayak yapma imkânı bulabiliyor. Son derece modern tesislerin olduğu Palandöken Kayak Merkezi sizi ve ailenizi bekliyor. Burada yaklaşık nisan sonuna kadar kayak yapılabiliyor.

Uludağ Kayak Merkezi

Sömestr ve kayak tatili denilince akla gelen ilk adres olan Uludağ, 2543 m rakımı ile Batı Anadolu’nun en büyük dağıdır. Türkiye’de kış sporlarının ve eğlencenin en keyifli zirvesi olarak bilinen Uludağ Kayak Merkezi, diğer tüm kayak sporları için uygun coğrafya koşullarına sahiptir. Ayrıca helikopterli kayak, snowboard, buz pateni ve kar motosikleti aktiviteleri için uygun parkurları da mevcuttur. Bursa iline 36 km uzaklıktadır. Onlarca özel turistik tesisin yanı sıra çok çeşitli dinlenme ve konaklama tesisleri de mevcut. Aralık ayından nisan ayına kadar kayak için en iyi mevsim diyebiliriz.

Yalnızçam Kayak Merkezi

İlk kar tanesinin düşüşünde anlatacağınız bir hikâyeye hazır olun. Ardahan şehir merkezine 15 km uzaklıkta, 2715 m yükseklikte bulunan Yalnızçam Kayak Merkezi, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Kafkasların kesiştiği noktada yer alıyor. Çocuk dostu bir kayak alanı olan Yalnızçam, dünyada sadece Alplerde bulunan kristal kar özelliği ile ünlüdür. Toplam uzunluğu 25 km olan 11 parkur, telesiyej, birçok özel turistik tesisin yanı sıra bölgede çeşitli dinlenme ve konaklama tesisleri bulunuyor. En iyi kayak sezonu ise aralık ayında başlayıp, nisana kadar devam ediyor. Ancak konaklama için imkânlar kısıtlı. Bu bölgeye yakın yaşıyorsanız sizin için farklı bir seçenek olabilir. u8uy