Ana SayfaHaberÇocukların vücudunda yüksek oranda plastik bulundu!

Çocukların vücudunda yüksek oranda plastik bulundu!

-

Alman bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışma, 3 ve 17 yaşları arasındaki birçok çocuğun vücutlarında yüksek oranda plastik bulunduğunu ortaya koydu. Alman Çevre Bakanlığı tarafından desteklenen araştırmada, 2014-2017 yılları arasında 2.500 çocuğun idrar örnekleri düzenli olarak kontrol edildi. Örneklerin yüzde doksan yedisinin plastik ve yan ürünleri açısından pozitif olduğunu belirten araştırmacılar, ebeveynleri plastik kullanımı konusunda uyardı.

Çalışma sonuçlarında özellikle dikkat çeken bileşen ise yapışmaz tavalar, su geçirmez giysiler, leke tutmayan halılar ve bazı karton ambalajlarda kullanılan bir kimyasal olan perflorooktanoik asit (PFOA) oldu. Çalışmaya katılan çocukların yüzde yirmisinde, PFOA seviyelerinin güvenli kabul edilenden daha yüksek olduğunu görüldü. Perflorooktanoik asit doğal ortamda bulunmayan bir bileşiktir. Karbon-flor bağları çok güçlü olduğundan doğada ayrışmaz ve birikerek etkisini uzun yıllar devam ettirebilir.

PFOA, kumaş, deri, halı gibi ürünlerde su ve lekeye karşı direnç sağlamak, besin ambalajlarında yağ geçişini engellemek amacıyla da kullanılabiliyor. PFOA’nın ayrıca, yangın söndürücü köpükler, boya, yapıştırıcı, cila, ev temizlik ürünleri, kozmetikler, yapışmaz özelliğe sahip mutfak gereçlerinde de kullanılabilmektedir.

Bu bileşenlerin, küçük çocuklarda ve maddi durumu kötü ailelerin çocuklarında daha yüksek düzeyde olduğu ise dikkat çeken bir diğer nokta. Bilim insanları, küçük çocuklardaki plastik yan ürünlerinin daha fazla tespit edilmesinin nedenini, kimyasal maruziyetinin hasas olan küçük çocukları daha fazla etkilemesi şeklinde yorumluyor.

Plastik sağlığı olumsuz etkileyebilir

Her ne kadar bu bileşenlerin sağlığa etkileriyle ilgili araştırmalar yeterli olmasa da , bunların karaciğere, üreme sistemine ve hormonlara  zarar verdiği, ayrıca obezite ve gelişimsel gecikmelere neden olabileceği bilinmektedir.

Genel olarak plastiklerin oluşturabileceği olumsuz durumlardan korunmak için çocukların oyuncakları, yiyecek kapları, giyecekleri, cilt bakım ürünleri ve halı gibi eşyalarda plastik kullanımından kaçınmak gerekiyor.

Kaynaklar:

1- Araştırma https://edoc.rki.de/handle/176904/2809

2- (Lau ve ark., 2007; Lindstrom ve ark., 2011; Post ve ark., 2012).

3- (ATSDR, 2009; Kudo ve Kawashima, 2003; Lau ve ark., 2007; Post ve ark., 2012; Rahman ve ark., 2014).