Çocukların sevgilisi ketçap

Çocuklu aile sofralarının vazgeçilmez misafirlerinden biri ketçap şişesidir. Yemekte ister tavuk ya da köfte, ister makarna ya da patates olsun çocuklar ketçabın eklendiği yemekleri çok daha kolayca ve severek yerler. Peki bu lezzetli sos çocuğunuz için ne kadar faydalı ya da ne kadar zararlıdır dersiniz?

Çocuklar neden ketçap sever?

Çocuğunuz domatesten bütün gücüyle kaçıyor olsa bile bir ketçap tutkunu olabilir. Peki bu durumun açıklaması nedir? Çocukların tat alma duyuları gelişirken yemekleri bizden farklı tadarlar. Bu yüzden buruk tada sahip sebzelere yetişkinlerden daha hassas olabilir ve sevmeyebilirler. Tam tersi, ketçapta olduğu gibi baskın ve tatlı tada sahip yiyecekler ise onlara bize geldiğinden daha güzel gelebilir. Ayrıca parlak kırmızı rengi ve eğlenceli tasarıma sahip şişeleri de çocukların ketçabı sevmesinde rol oynar. Maalesef kıyafetlere bulaştığında, ketçabın kırmızı rengi sizin için aynı derecede cezbedici olmayabilir. Böyle bir durumda ketçap lekesi nasıl çıkar önerileri işinize yarayacaktır.

Çocuklar için faydaları

Ketçabın hem çocuklar hem de ebeveynler için yemek yemeyi daha keyifli bir hale getirir. Bu özelliği haricinde ketçap domatesten yapılmıştır ve bu da faydalarının çoğunun kaynağıdır. Bol miktarda A vitamini ve likopen içerir. Domatese kırmızı rengini veren madde olan likopen aynı zamanda bir antioksidandır ve hücreleri serbest radikal hasarından korur.

Yapılan çalışmalar pirişme işleminin likopen miktarını artırdığını göstermektedir. Domatesin pişirilmesi likopenin vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlar. Ketçabın yağ oranı düşüktür. Hatta yağ içeriği neredeyse yok denebilir.

Çocuklar için zararları

Maalesef bu lezzetli sosun tüketilmesi konusunda düşünmeniz gereken bazı olumsuz yanlar da vardır. Bunların başında paketlenmiş bir ürün olması, içerebileceği koruyucular ve katkı maddeleri gelir. Bunu önlemek için güvendiğiniz markaların ürünlerini almayı veya evde kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için evde ketçap nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz

İkinci düşünülmesi gereken şey ketçabın şeker içeriğidir. Bir şişe ketçabın şeker içeriği şişenin yaklaşık dörtte birine denk gelir. Yani çocuğunuzun şeker tüketimini kontrol altına almaya çalışıyorsanız, yediği ketçap miktarına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca bazı ketçaplar içinde yüksek früktozlu mısır şurubu gibi tatlandırıcılar da bulunabilir. Bunların sağlığa olan etkisi de oldukça tartışmalıdır.

Ayrıca ketçabın sodyum içeriğine de dikkat etmelisiniz. 8 çorba kaşığı, bir yetişkinin bütün gün için önerilen sodyum miktarını yaklaşık olarak sağlar. Ketçap ile en sık yenilen patates kızartması gibi besinlere atılan tuzu da düşündüğünüzde çocuğunuz günlük alması gereken sodyum miktarını kolaylıkla aşabilir.

Çoğu şey gibi ketçabın da sadece kararında tüketimi çocuğunuz için uygundur ve tabi özellikle sizlerin evde hazırlayacağı şekersiz ( az şekerli) olması belirli sağlık faydalarını da beraberinde getirir. Ticari ürünlerin içeriğinden endişe duyuyorsanız içindekiler etiketini dikkatle inceleyebilir ya da kendi ketçabınızı yapmayı tercih edebilirsiniz.

 

 

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.