Çocukların satranç öğrenmesi matematik derslerini etkiler mi?

Satranç geçmişi yaklaşık 4000 yıl öncesine dayandığı düşünülen bir oyundur. Günümüzde ise sadece oyun değil aynı zamanda bir spor dalıdır. Yerel ve uluslararası satranç turnuvaları yapılır.

Satranç oynayan kişinin,  disiplinli çalışması, dikkatli olması, stratejik davranabilmesi ve empati kurabilmesi, rakibin yapacağı hamleyi tahmin edebilmesi gerekir. Bu şekilde çalışmaya odaklanan kişilerin akademik başarıları da doğal olarak yüksek olabilmektedir. Bazı aileler ise çocuklarının matematik derslerinde daha iyi puan alabilmesi için onların satranç oynamalarının faydalı olacağını düşünürler. Bu düşünce acaba ne kadar doğru?

Eğitim ile ilgili olarak halk arasında satranç oynayan çocukların matematik problemleri çözmekte daha başarılı oldukları düşünülse de bu, bilimsel olarak ne yazık ki sanıldığı gibi doğru değil. Konu hakkında literatürü inceleyen bilim insanları kontrol grupları oluşturarak bir çalışma yaptı. Çocukların matematik kabiliyetine odaklanılan araştırmada 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile çalışılmış. Gruplara satranç, dama oynatılmış ve matematik becerileri test edilmiş.

Çocukların satranç öğrenmesi matematik derslerini etkiler mi?

Sonuç olarak satranç oynamanın, matematik problemleri çözme yeteneğini geliştirdiğine dair bir kanıt bulunamamış. Araştırmacılar, çocuğunuzun matematik problemi çözme konusundaki yeteneğini arttırmak istiyorsanız halen yapılması gereken şeyin matematik çalışmak olduğunu belirtiyorlar.

Her ne kadar satranç oynamanın matematik problemi çözme yeteneğine katkısı direkt olarak olmasa da satranç, oyuncunun, disiplin konsantrasyon, empati, stratejik düşünme gibi yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olan güzel, değerli bir spordur.

Satranç seviyorsanız bu konuda Satranç Müzesi’ni de takip etmenizi öneririz.

http://www.gokyaysatrancvakfi.org.tr/

Kaynak: Sala, G., & Gobet, F. (2017)  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28646322

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.