Ana SayfaPsikolojiÇocuk PsikolojisiÇocukların ekran başında geçirdiği süre gelişimlerini olumsuz etkiliyor

Çocukların ekran başında geçirdiği süre gelişimlerini olumsuz etkiliyor

-

Teknolojik cihazların özellikle telefon, tablet vb. aşırı kullanılması, çocukların gelişimdeki gecikmelerle ilişkili olduğu bilinmektedir. Araştırmacılar ekranları daha çok kullanan çocukların gelişim testlerinde daha kötü sonuçlar aldığını söylüyor.

Kanada’da yapılan ve JAMA Pediatric’de yayınlanan yeni bir araştırmada, iki yaşında ekran başında fazla zaman geçiren çocukların, üç yaşında yapılan gelişimsel testlerde ekran başında daha az zaman geçirenlere kıyasla kötü sonuçlar aldığını gösterdi. 2441 anne ve çocukta geçekleştirilen çalışmada dil, iletişim, motor becerileri veya sosyo-duygusal sağlık gibi gelişimsel sonuçlarda eksiklikler ve gecikmeler bulundu.

Calgary Üniversitesi’nin basın açıklamasına göre araştırmacısı Sheri Madigan ve araştırmanın ortak yazarları, ailelerin ekran süresini sınırlamak ve diğerleriyle etkileşimi teşvik etmek için bir aile medya planı oluşturmalarını öneriyor.

Araştırma ile bağlantısı olmayan Dr. Gelişim Psikoloğu Deniz Özkılıç Kabul, “Yıllardır ekran maruziyeti konusunda ebeveynleri uyarıyoruz ancak hâlen pek çok aile oyalamak, yemek yedirmek gibi konularda çocukları telefon veya tablet ya da televizyon karşısına oturtuyor.” dedi.

Daha önce Teknolojik cihaz kullanımı artan çocukları bekleyen büyük tehlike!
başlıklı yazısında da konuya değinen Kabul, “Ekran süresi artan çocuklarda klinik ortamda göz kontağı zayıflığı, bekleme becerisinin kazanılmaması, işaret etme becerisinin gelişmemesi gibi olumsuz durumlar gözlemliyoruz. Çocuklarda duygu gelişimini ve empati becerilerini desteklemek adına duygu kartları var. Eskiden bu kartları özel gereksinimli çocuklarımıza duyguları öğretmek için kullanırdık. Günümüzde neredeyse her çocuk için kullanır olduk. Aslında çocuğun gelişiminde herhangi bir sapma yoksa bu becerinin doğal öğrenme sürecinde, model alarak, görerek kendiliğinden ortaya çıkması gerekir.” dedi.

Uzmanlar, günde 1 saat yüksek kaliteli, denetimli programları önermekte ve özellikle küçük yaşlarda çocukların televizyon, video, tablet, telefon, bilgisayar gibi pek çok ekrandan mümkün olduğunca uzak tutulmasını tavsiye etmektedir.