Ana SayfaSeyahatÇocukların bayılacağı 7 oyuncak müzesi

Çocukların bayılacağı 7 oyuncak müzesi

-

Çocukların oyuncaklarla oynamaktan daha çok sevdiği başka bir şey var mı?
Kaç yaşında olursanız olun, Türkiye’nin en iyi oyuncak müzeleri sizi büyülü bir yolculuğa çıkacaksınız. Şimdi çocukların bayılacağı 7 oyuncak müzesi ile tanışmaya ne dersiniz?

İstanbul Oyuncak Müzesi

Türk şair ve yazar Sunay Akın, Türkiye’nin ilk özel oyuncak müzesini 23 Nisan 2005’te açtı. Müzenin açılış tarihi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için belirlendi. Sunay Akın, 15 yılı aşkın süredir koleksiyonunu genişleterek 7000 adet antika oyuncak topladı. Dört katlı bu müzede 4 binden fazla oyuncak sergileniyor. İstanbul Oyuncak Müzesi, hayallerin ve bilimin tarihini oyuncakların diliyle anlatıyor. Oyuncakların hikayeleri ziyaretçilere bir dünya tarihi sunarken, onların geçmişine giden kapıları da aralıyor.

Ümran Baradan Oyuncak Müzesi

Müze, 2004 yılında dünyaca ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından kurulmuştur. İzmir’in Konak ilçesinde bulunan müzede dünyanın her yerinden birçok oyuncağı görmek mümkün. Müzede 1800’lü yıllardan kalma oyuncakların yanı sıra ilk gerçek saçlı bebek, oyuncak arabalar, bebek evleri, peluş ve masal kahramanları gibi oyuncaklar sergileniyor. Müzeyi gezerken zengin bir hayal dünyasına konuk olacaksınız.

Antalya Oyuncak Müzesi

23 Nisan 2011 tarihinde açılışı yapılan Antalya Oyuncak Müzesi, 19. ve 20. yüzyıldan günümüze ulaşan yaklaşık 3000 oyuncağı bulunmaktadır. Sembolü kağıt gemi olan müze Antalya’da ziyaretçilerini bekliyor.

Bademler Köyü Oyuncak Müzesi

Bu oyuncak müzesi 1990 yılında arkeolog Musa Baran tarafından İzmir’in Urla ilçesine bağlı Bademler Köyü’nde kurulmuştur. Tarihin birçok dönemine ait oyuncaklara ev sahipliği yapan müzede, geçmişte çocukların oynadığı oyunlarla ilgili yazılar da yer alıyor. Diğerleri gibi yeni dönem bebekler arabalar bakımından zengin olmasa da görülmesi kültürel açıdan önemli bir müze.

Gaziantep Oyuncak Müzesi

Çocukların bayılacağı 7 oyuncak müzesi

Gaziantep Oyuncak Müzesi, 1700’lerden günümüze en sevilen oyuncakların sergilendiği bir masal evidir. 2013 yılında açılan müzede hem el yapımı hem de fabrikasyon yaklaşık 600 oyuncak sergileniyor. Ayrıca Dünya Çocukları Bölümü’nün ziyaretçileri için bir sürprizi var. Diğer oyuncak müzelerinden farklı olarak bu bölümde dünyanın her yerinden çocukların yöresel kıyafetleriyle maketlerini görebilirsiniz.

Ankara Oyuncak Müzesi

Ülkemizdeki en eski oyuncak müzelerinden biri olma unvanına sahip olan Ankara Oyuncak Müzesi 1990 yılında açılmıştır. Müzede geleneksel, antika, fabrikasyon ve uluslararası oyuncakları görmek mümkündür. Bu müze, oyuncak müzelerine ilginiz varsa kesinlikle gitmeniz gereken müzelerden biri.

Ekolojik Oyuncak Müzesi

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan Ekolojik Oyuncak Müzesi, 2018 yılında hizmete açılmıştır. Tamamen ahşap ve doğal ürünlerden oluşan oyuncaklardan oluşan müzede ayrıca ahşap oyuncak oyun parkı ve çocuklar için oyuncak atölyesi bulunmaktadır. Müzedeki oyuncaklar arasında zeka oyunları ve beceri kazandıran oyuncaklar da yer alıyor.