Ana SayfaÇocukÇocukların bağışıklığını güçlendiren en önemli 5 gıda

Çocukların bağışıklığını güçlendiren en önemli 5 gıda

-

Çocukların bağışıklığını güçlendirmenin bir numaralı adımı sağlıklı beslenmekten ve doğru gıdaları yemekten geçiyor. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocuğunuzun yeterince uyuduğundan, yeterince su içtiğinden ve hareket ettiğinden emin olmanız da güçlü bağışıklığın diğer adımları. Gün içinde çocuğunuza mutlaka su içmesini hatırlatın. Öyleyse öncelikli olarak beslenme biçimiyle çocukların bağışıklığını nasıl güçlendirebileceğimize bakalım…

Çocuğun gelişimini düzgün sağlayabilmesi açısından ihtiyacı olan besinleri, vitamin ve mineralleri yeteri kadar alması, dengeli bir beslenme önemli.

Çocukların bağışıklığını güçlendiren en iyi 5 gıda şöyle…

Çinko

Çocukların bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilecek en önemli maddelerden biri çinko. Çinkonun bir antioksidan olarak işlev görme yeteneğiyle serbest radikallerin neden olduğu hasarın önlenmesinde rolü olduğunu düşündürmektedir. Çinko fasulye gibi baklagilerde, fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişlerde bolca bulunur. Ancak fazlası mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, mide krampları, ishal ve baş ağrısı yapabilir.

Yumurta

Yumurta en iyi ve en kolay ulaşılabilen protein kaynaklarından biridir. İhtiyacımız olan tüm amino asitler, yumurtanın içinde mevcut. Çocukların gelişimini tamamlayabilmesi için her gün kahvaltıda 1 yumurta tüketmesi önemli. Çocuğunuz yumurtayı nasıl tüketmeyi seviyorsa, o şekilde yemesini sağlayarak yumurtanın tüm faydalarından yararlandırabilirsiniz. Elbette yumurta alerjisi yoksa.

Kefir

Mükemmel bir probiyotik kaynağı olan kefir, B12, B1, B6 ve K vitamini açısından zengindir. Bunun yanı sıra kalsiyum ve magnezyum kaynağı olduğu için çocuğunuzun gelişimini iyi bir şekilde destekler. Bağırsaklarda bulunan iyi bakterileri daha sağlıklı kılmak için kefir, yoğurt, lahana turşusu ( az tuzlu olmalı) gıdalardan faydalanabilirsiniz.

Propolis

Son yıllarda popülerliği giderek artan, arıların ürettiği bir besin olan propolis, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Piyasada gıda takviyesi olarak satılan propolisi, çocuklarınızın içtiği süte, suya, meyve suyuna katabilir ya da ekmek, yoğurt gibi gıdalara ekleyerek çocuğunuza verebilirsiniz.

Sebze ve meyve

Vitamin ve mineral kaynağı olan sebze ve meyvelere çocuklara yedirmek biraz zor olsa da, bağışıklığını güçlendirebilmek için çocuğunuzu küçük yaşta sebze ve meyve yemeye alıştırmalısınız. Özellikle C vitamini kaynağı meyve ve sebzeler, bağışıklığı güçlendirmek için bire birdir.