Ana SayfaPsikolojiÇocuk PsikolojisiÇocuklarımızla cinsellik hakkında nasıl konuşalım?

Çocuklarımızla cinsellik hakkında nasıl konuşalım?

-

Çocuklarımızla cinsellik konusunda konuşmakta toplum olarak yetersiz kalıyoruz. Hatta bazı çocuklar bu konuda hiçbir zaman aileden bilgi ve yönlendirme alamıyorlar.  Oysa, cinsellik konusunda bilgilenmiş olmak bireylerin tüm hayatını etkilediğinden son derece önemli. Çevremizde yahut medyada gördüğümüz pek çok mutsuzluk, şiddet, cinayet, intihar olayının arkasında çoğunlukla cinsel bilgi yetersizliği olduğu gözlemlenmiş. Cinsellik konusunda ebeveynlerin bilgi sahibi olması da tek başına yeterli olmuyor. Hangi bilgiyi, kaç yaşında ve ne şekilde çocuklarına aktaracaklarını da bilmeleri gerekiyor. Bireyin tüm hayatını etkileyebilen bu konunun temelleri erken çocukluk döneminde, hatta doğumla birlikte atılıyor.

Bebeğin cinsel kimliğinin oluşumunda ilk adım

Bebek henüz anne karnındayken ailenin beklentisiyle bir anlamda bebeğin cinsiyeti belirlenir. Kız ya da erkek çocuk beklentisine göre hazırlık yapılır ve isim düşünülür. Bebek doğduğunda eğer beklenen cinsiyette değilse ve aile çok istiyorsa fark etmeden bebeği istedikleri cinsiyete uygun yetiştirmeye başlayabilirler. Bebeklikten itibaren kız gibi giydirilen, saçları uzatılan erkek çocuklar ya da erkek gibi giydirilip, oyunları yönlendirilen kız çocuklar vardır. Bu davranışlar doğal olarak bebeği bir kargaşaya götürür. O nedenle bebeğin cinsel kimliğinin oluşumunda ilk adım, doğarken getirdiği cinsel kimlik ve ailenin bunu kabullenmesidir.

Çocuk, konuşmaları nedeniyle aşırı utandırılırsa…

Çocuklar kadın ve erkek olmayı, anne ve babalarını veya aileden bir kadın ve erkeği rol model alarak başlarlar. 3 yaş civarında kız çocuklar annelerini, erkekler ise babalarını taklit etme davranışları gösterirler. Çocuklar bir yandan onları taklit ederken, öte yandan da karşı cinsten olan ebeveyne hayranlık duyarlar. Anne-babanın arasına girmeye, dikkatleri kendi üstlerine çekmeye çalışırlar.  Bu dönemde sık duyulan konuşmalardan biri kız çocukların babalarına, erkek çocukların da annelerine “Büyüyünce seninle evleneceğim.” demesidir. Eğer bu konuşmalarda çocuk aşırı utandırılırsa cinsel gelişimine ilişkin ciddi sorunlar çıkabilir.

Çocuğa, yaşına göre farklı bilgiler verilmesi gerekiyor

Çocukların gelişimi yıllar içerisinde yaşa özgü olarak değişiyor. Bu süreçte çocuğun yaşına ve gelişim dönemine göre konuşmalarımızın zamanlamasını, içeriğini çok iyi ayarlamak durumundayız. Cinsellikle ilgili erken çocukluk döneminde farklı bilgiler verirken, ergenlikte tamamen farklı diyaloglar gelişiyor. Bu sebeple temel kavramları uzmanlarından öğrenerek kendi çocuğunuza uygun şekilde anlatmak, gerektiğinde uzman eğitimlerine katılmak, kitapları takip etmek size fayda sağlayarak, hayatınızı kolaylaştırabilir.