Çocukları sabırsız diye eleştirmeden önce gelin aynayı kendimize tutalım

Çocukları sabırsız diye eleştirmeden önce

Bu defa çocukları sabırsız diye eleştirmeden, teknoloji kullanımı konusunda yargılamadan önce kendi hatalarımızı görebilmemiz adına size bir çok soru yönelteceğim. Böylelikle aynayı biraz da kendimize tutabileceğiz. Sizlerden bu soruları, kendi kendinize yanıtlamanızı isteyeceğim. Çok hızlanan, odaklanamayan, sabırsız davranan sadece çocuklarımız mı? Yoksa bu problemler asıl bizde var da çocuklarımız bizi mi taklit ediyor? Hazırsanız başlayalım!

Çocukları sabırsız diye eleştirmeden önce bu soruları yenıtlayalım

Kırmızı ışıkta 60 saniye durmaya tahammülü olmayan, sarı yanar yanmaz kornaya basan kim? Ya da ışıkta hiçbir şey yapmadan sadece bekleme eylemeni gerçekleştiremeyen hemen telefonuna sarılıp instagrama bakan kim? Çocuklarımızı sabırsız olmak ile suçluyoruz ama bir düşünelim yolda giderken WhatsApp uyarısı gelir gelmez seyir halinde olmamıza ve bunun ne kadar tehlikeli olduğunu bilmemize rağmen iletiyi anında açıp okuyan kim? Hayat koşturması arasında çocuğumuzla geçirdiğimiz o kısıtlı zamanda e-posta uyarısı geldiğinde çocuğuyla etkileşimi anında kesip telefonuna bakan, çocuğunu hayal kırıklığına uğratan kim?

Hep şunu düşünün; eğer teknoloji bu kadar ilerlememiş olsaydı, işle ilgili gelen e-postadan anında haberimiz olacak mıydı ve o anda çocuğunuzla oyununuzu bölecek miydiniz, siz hemen e-posta okuyup cevaplamadınız diye dünyanın sonu gelecek miydi?

Peki aman biraz dinleneyim diye çocukların ellerine tablet veren, teknolojik aletleri bakıcı gibi kullanan kim?Çocuklarımızın hatası bu çağda doğmak mı?

Kendinizi objektif olarak değerlendirdiğinizde, dersi bırakıp telefonuna bakıyor, ilgisini uzun süre bir şeyde tutamıyor, odaklanamıyor diye çocuklarımızı eleştirmek, etiketlemek ne kadar doğru geldi size?

Lütfen çocuklarımızı ve kendimizi koruyalım!

Konu ile ilgili yapılmış bir araştırmadan söz etmek istiyorum. Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Gelişimsel Pediatri Ünitesi’nde yapılan araştırmaya (sorumlu yazar; Sevilay Yıldız Akkuş) sonucuna göre verilen öneriler şu şekilde;

  • Tv izleme süresinin çocuğa bırakılmaması, ebeveynlerin süre ve içerik olarak kontrol etmesi gerektiğine yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılması.
  • Aileler tarafından televizyonu çocuğu oyalama aracı olarak kullanılmasını engellemek.
  • Özellikle iki yaş altı çocukların televizyona maruz bırakılmaması.

Benden de öneriler; üç yaş altı çocuğunuzu kesinlikle ekrana maruz bırakmayın, önünde siz de kullanmayın, çocuklarımız bizi model alıyor, önce kendinizi teknolojiden uzak tutun, sabırsız davranmayın.

Araştırma Kaynağı: 12 Mayıs 2015, Salı, Szöel Bildiriler, Uluslar arası Katılımlı 3. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kongresi “erken Müdahele”

Gelişim Psikoloğu Dr. Deniz Özkılıç Kabul, aynı zamanda Floortime egitmenidir ve kurucusu olduğu akademide hizmet vermektedir. Psikolog yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.