Ana SayfaÇocukÇocuklarda vejetaryen veya vegan beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklarda vejetaryen veya vegan beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler

-

Çocuklar için dengeli bir plan oluşturulursa vejeteryan veya vegan beslenme uygulanabilir. Ancak çocukların yaşları, gelişim durumları, beslenme ihtiyaçları ve özel durumları düşünüldüğünde dengeli bir vegan beslenme planı oluşturmak oldukça zordur. Bu nedenle çocuğunuzun sağlıklı vejetaryen, vegan beslenmesi için bir diyetisyen ve çocuk doktoruna danışmanız önerilir.

Altı aya kadar bebeklerin sadece anne sütü veya bebek maması alması gerekir.
Yaklaşık altı aydan itibaren çoğu bebek katı yiyeceklerle tanışmaya hazırdır ancak anne sütü veya bebek maması 12 aya kadar ana beslenme kaynakları olmaya devam eder.

Özellikle vegan beslenmeye başlayan bebekler için, tipik olarak hayvansal gıdalar tarafından sağlanan bazı temel besinlerin yeterli miktarlarda (demir ve B12 vitamini gibi) sağlanması için takviyeler önerilebilir. Çocuklar büyüdükçe çok miktarda besine ihtiyaç duyarlar.

Çocuklarda vejetaryen veya vegan bir beslenme şunları içermelidir:

 • Protein alternatifleri (fındık, yumurta, baklagiller ve tofu gibi).
 • Büyüme ve gelişme için enerji.
 • Kansızlığı önlemek için demir.
 • B12 vitamini.
 • Kemik hastalığını önlemek için D vitamini ve kalsiyum.
 • Et dışı kaynaklardan uygun yağlar.
 • Besinlerin sindirilebilmesini ve emilebilmesini sağlamak için doğru biçimde ve kombinasyonda yiyecekler (örneğin, demir açısından zengin bitki besinlerinin yanı sıra C vitamini açısından yüksek yiyecekler).

Çocuğunuzu vejetaryen veya vegan beslenmeyle tanıştırmak istiyorsanız, optimal büyüme ve gelişme için gerekli besinleri aldıklarından emin olmak için bir diyetisyenden, doktordan tavsiye alın. Çünkü yaklaşık altı aydan itibaren bebekler beş besin grubunun hepsinden katı yiyeceklere kademeli olarak başlar. İlk besinleri büyüme için demir, protein ve enerji açısından zengin olmalıdır.

Demir bebek ve çocuklar için önemlidir

Demir, büyüme için önemli bir besindir ve bebekler ve küçük çocuklar için hayati önem taşır. Altı aylıkken, bir bebeğin hamilelik sırasında biriktirdiği demir depoları genellikle tükenir, bu nedenle ilk yiyeceklerinin demir açısından zengin olması gerekir.

Bu, vejetaryen ve vegan diyetlerini takip eden bebekler için önemlidir çünkü vejetaryen demir kaynakları vücut tarafından hayvansal demir kaynakları kadar kolay emilmez.
C vitamini içeren yiyecekleri demir açısından yüksek yiyeceklerle birleştirmekte fayda vardır. C vitamini vücutta demir emilimini artırır.

Hayvansal olmayan demir kaynakları şunları içerir:

 • Baklagiller (kuru fasulye, mercimek, nohut, kırmızı barbunya vb.), tofu
 • koyu yeşil sebzeler (ıspanak, brokoli, yeşil bezelye ve lahana gibi)
 • öğütülmüş tohumlar ve sert kabuklu yemişler (boğulma riskini azaltmak için badem unu veya tanesiz fındık ezmesi gibi)
 • kuru meyveler (incir, kayısı ve kuru erik gibi) – tomurcuklanan dişlere yapışabilecekleri ve diş çürümesine neden olabilecekleri için tek başlarına değil yemeklerle birlikte sunun)
 • demirle güçlendirilmiş bebek tahıl gevrekleri

Toksinleri yok etmek ve sindirime yardımcı olmak için bakliyatları iyice pişirin. Az pişmiş bakliyat küçük çocuklarda kusmaya ve ishale neden olabilir.

Vejetaryen veya vegan beslenen çocukların yüksek enerji gereksinimleri olabilir

Çocuğunuzun diyeti yüksek lif içeriyorsa, ihtiyaçlarını karşılayacak kadar enerji veya besin tüketmeden önce küçük karınları kolayca tok hissedebilir. Yüksek lifli gıdalar ayrıca bazı besin maddelerinin (demir, çinko ve kalsiyum gibi) daha zayıf emilmesine yol açabilir.

Vejetaryen veya vegan diyetleri uygulayan bebek ve çocuklar, tam tahıllı ve kepekli çeşitlerin yanı sıra düşük lifli yiyecekler (beyaz ekmek ve pirinç gibi) dahil olmak üzere çok çeşitli yiyecekler yiyerek yeterli enerji alabilir ve besin emilimini artırabilir.

Vejetaryen çocukların enerji ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamanın bir diğer yolu da onlara sık sık yemek ve ara öğünler vermektir.

Çocuğunuzun diyetine rafine edilmiş ve rafine edilmemiş (tam tahıllı) tahıllar ve çeşitli enerji veren yiyeceklerden oluşan bir karışım eklenmesi gerekebilir.

 • humus ve diğer fasulye/bakliyat yemekleri
 • tam yağlı süt ürünleri (yoğurt, süzme peynir ve muhallebi gibi)
 • iyi pişmiş yumurta
 • fındık ve tohum ezmeleri (yer fıstığı, badem ve tahin gibi)
 • avokado
 • nişastalı yiyecekler (makarna, un, beyaz pirinç, beyaz ekmek ve patates gibi)
 • yemek pişirmede bitkisel yağlar (natürel sızma zeytinyağı ve kanola yağı gibi) veya vegan sürülebilir ürünler.

Süt, bebek maması ve bitki bazlı sütler

Altı aya kadar anne sütü veya bebek maması bebeğinizin ihtiyacı olan tek besindir.
12 aya kadar anne sütü veya bebek maması hala ana gıda olmalıdır.

Soya sütü gibi (soya devam formül maması hariç) besinsel olarak eksik bitki bazlı sütler (pirinç, yulaf, hindistan cevizi veya badem sütü gibi), 12 aydan küçük bebekler için anne sütü veya bebek mamasına alternatif değildir.

12 aydan sonra, doktorunuz veya diyetisyeninizin rehberliğinde tam yağlı takviyeli soya içeceği veya kalsiyumca zenginleştirilmiş pirinç ve yulaflı içecekler kullanılabilir. Çocuğunuzun yemekleri, yeterli protein ve B12 vitamini kaynaklarını da içermelidir.

Çocuğunuzu vejetaryen veya vegan beslemeyi düşünüyorsanız, dengeli bir beslenmenin nasıl sürdürüleceği, gerekli olan takviyeler konusunda mutlaka bir sağlık uzmanı ile görüşmenizde fayda var.

Kaynak: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/vegetarian-and-vegan-eating#types-of-vegetarian-diets