Çocuklarda depresyon yapay zekâ ile teşhis edilebilecek

Çocuklarda depresyon yapay zekâ ile teşhis edilebilecek
Çocuklarda depresyon yapay zekâ ile teşhis edilebilecek

Çocukluk çağı depresyonu, ebeveynlerin çocuğunda beklemediği bir durumdur. Yaşandığında ise çocuğun sözel ifade etmede güçlük çekmesi sebebiyle çoğu zaman ailelerce anlaşılmamaktadır. Sağlık alanındaki son gelişmeler ise bu konuda da bizlere destek olmayı hedefliyor. Konuşma analizi yapabilen bir makine öğrenme (Yapay zekâ) aracı ile çocukluklarda depresyon %80 doğru teşhis edilebildi.

Bu başarı oranı, klinisyenlerin değerlendirmesinin ve ebeveynlerin bildirdiği semptomların%67 ila %77 doğrulukta hastalığa tanı konmasını sağlayan sonuçlarından daha iyi bir sonuç olarak bildirildi.

Vermont ve Michigan Üniversiteleri araştırmacıları tarafından yürütülen çalışma Biyomedikal ve Sağlık Bilişim Dergisi’nde yayınlandı. (Journal of Biomedical and Health Informatics.)

Sadece depresyon değil şizofreni ve benzeri hastalıklar içinde kullanılan yapay zekâ çalışmalarının giderek bu yönde artmasının sebebi ise klinisyenlere tanı koyarken referans olması ve erken tanı olanağı sağlaması.

Çalışmayı yürüten ekip, 3 ila 8 yaşları arasında 71 çocuğa küçük bir hikâye anlattı ve olabildiğince ilginç kılmalarını istedi. Araştırmacılardan biri olayları devam ettirmek için poker yüzlü bir hâkim rolünü oynadı. Hikâye anlatma seanslarının kayıtları deneysel algoritma ile analiz edildi.

Çalışmayı yürüten bilim insanları, elde ettikleri sonuçlardan yola çıkarak, gelecekte, depresyon gibi durumlar yaşayan çocukları bu gibi yöntemlerle tarayabileceklerini belirtiyor. Böylece ruhsal problemler yaşayan çocukların erken tanı alarak erken tedavi edilmesinin mümkün olabileceği düşünülüyor.

Araştırma başyazarı Ellen McGinnis, bir sonraki adımın konuşma analizi algoritmasını, klinik sonuçları kullanmak için evrensel bir tarama aracına, belki de hemen tarama ve analiz yapan bir akıllı telefon uygulamasına dönüştürmek olacağını söyledi.

Orjinal Araştırma:

  1. Ellen W. McGinnis, Steven P. Anderau, Jessica Hruschak, Reed D. Gurchiek, Nestor L. Lopez-Duran, Kate Fitzgerald, Katherine L. Rosenblum, Maria Muzik, Ryan McGinnis. Giving Voice to Vulnerable Children: Machine Learning Analysis of Speech Detects Anxiety and Depression in Early ChildhoodIEEE Journal of Biomedical and Health Informatics, 2019; 1 DOI: 10.1109/JBHI.2019.2913590