Ana SayfaEtkinlikÇocuklara bahçe işleri nasıl öğretilir?

Çocuklara bahçe işleri nasıl öğretilir?

-

Bahçe işleri sizin için olduğu gibi çocuklarınız için de güneş ışığı ve temiz hava almanın, fiziksel olarak aktif kalmanın ve verimli zaman geçirmenin çok iyi bir yoludur. Bahçe işleri sayesinde çocuğunuz televizyon ve bilgisayar ekranlarından ayrı kalabilir ve yepyeni beceriler edinebilir. Ancak her işte olduğu gibi bahçe işlerinde de çocuğunuzun ilgisini çekmek bazı ana faktörlere dayalıdır. Bahçede geçirilen zamanı eğlenceli kılmak ve ilgisini çeken şeylere ağırlık vermek bunların başında gelir.

Çocuğunuzun bahçeye ilgisini nasıl canlı tutarsınız?

Çocuğunuz için bu faydalı aktivitenin, sizin işinize yarayan tarafları da olabilir. Gerçekten onun yardımıyla bazı yüklerinizi hafifletebilirsiniz. Ancak çocuğunuza bahçe işlerini, yapması gereken bir görev gibi yansıtmamanız uzun vadede işinize yarayabilir ve çocuğunuzun ilgisini canlı tutabilir. Bunun için yapabileceğiniz bazı diğer şeyler şunlardır:

  • Çocuğunuza özel bahçe malzemeleri ve kıyafetleri almak. Sadece bunları denemek bile bir sonraki seferde bahçeye çıkmak için can atmasına sebep olabilir.
  • Çabuk büyüyen sebze ve meyvelerle hızlı sonuç almak. Siz sabırlı olabilirsiniz ama muhtemelen çocuğunuz değildir.
  • Birden çok çocuğunuz varsa hepsine özel alanlar vermek. Böylece birbirlerinden geri kalmamak için daha hevesli çalışırlar.
  • Gerekli desteği sağlamak. Çocuğunuz yaşına bağlı olarak her bahçe işini üstlenemeyebilir. Kendini yetersiz hissetmemesi için bazen açıktan, bazen gizliden yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun bahçedeki ilgi alanlarını değerlendirmek ve görevlerini ona göre düzenlemek de çok daha fazla keyif almasını sağlayacaktır.

Çocuklara bahçe işleri nasıl öğretilir

Çocuklara bahçe işleri öğretmek için ipuçları

Toprağınızı hazırladıktan sonra ekme kısmını çocuğunuzla beraber yapabilirsiniz. Patates ekim için iyi bir tercihtir çünkü tohum değil patatesin kendisi ekilir. Sürgün vermiş bir yumruyu veya yumru parçalarını, sürgünler yukarı bakacak şekilde gömebilirsiniz. Ekim için diğer iyi alternatiflerden bazıları şunlardır:

  1. Çeri Domates (Fideden): Yetiştirmesi, hem lezzetinden hem de görünümünden dolayı keyiflidir. 50-75 günde büyürler ve saksıda bile yetiştirilebilirler.
  2. Ayçiçeği: Hem iki ayda açan çiçekleri çok güzeldir, hem de verdiği çekirdekleri kavurup keyifle tüketebilirsiniz.
  3. Havuç: Doğrudan tohumları toprağa atılarak yetiştirilen havucu toplaması eğlenceli olacağından tercih edebilirsiniz.
  4. Marul: 40 – 50 günde büyüyecek olan marul sayesinde çocuğunuzun salatayı sevmesi de kolaylaşabilir.

Eğer çocuğunuz çok küçükse kullanışlı bir ipucu toprakla doldurduğunuz yumurta kaplarına ekim yaparak işe evde başlamaktır. Fide oluşmaya başladığında ise yumurta kabının o bölümünü kesip doğrudan toprağa gömebilirsiniz, çünkü karton toprağın içinde çözünecektir. Böylece hiçbir tohum ziyan olmaz. Elbette bahçeyi eve taşımak, bahçedeki karınca gibi bazı faktörleri de eve taşıyabilir. Bu durumda karıncalardan nasıl kurtulunur ipuçlarımıza göz atabilirsiniz.

Bazı çocuklar yenebilecek sebzelere, bazıları çiçeklere, bazıları ise hayvanlara daha meraklı olabilir. Onların ilgilerini yüksek tutmak için bahçe işlerinde bunlara ağırlık verin, çiçeklerle ekim alanınıza renk katın. Veya hazırlayacağınız bir kuş evi ya da süs balığı için ufak bir havuzla bahçenize yeni arkadaşlar davet edebilirsiniz.