Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıÇocuklara ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

Çocuklara ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

-

Okula giden çocuklar gün boyu veya en az yarım gün aynı ayakkabı ile koşuyor, oynuyor. Ayakları saatlerce ayakkabıları içinde kalıyor. Bu nedenle çocuğun minimum 2 tane ayakkabısı olması gerekiyor. Çünkü ayakkabının üst üste giyilmesi ayakta havasızlığa, o da ayakkabının içinde oluşan bakteri ve mantar enfeksiyonların artmasına neden oluyor. Gün içinde çocuğun ayağı şiştiği için ayakkabının şekli de bozuluyor. Dolayısıyla ayağın içinde durmasını destekleyen nokta da bozuluyor. Bu da çeşitli ayak sorunlarına yol açabiliyor. Konuyla ilgili Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi ayakkabı seçimi ve çocuklarda sık görülen ayakkabı kaynaklı rahatsızlıklar hakkında bilgi verdi.

Çocuklara ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

1- Çocuğunuzun giydiği ayakkabı yerle birebir temas etmemeli. Topuk desteği muhakkak olmalı.

2-Ayakkabı destek kısmının yuvarlak ve geniş olması ideal.

3- Ayakkabının burun genişliği ise ayak parmaklarının şeklini bozmayacak biçimde olmalı.

4-Ayakkabı çocuk ile birlikte her iki ayağı da denetilerek alınmalı

5-Ayakkabının burun kısmında yaklaşık bir parmak boşluk kalmalı

6- Çocuğun okuldan sonra giydiği bir spor ayakkabısı da olmalı.

7- Her gün aynı ayakkabı giydirilmemeli mümkün ise birer gün atlayarak dönüşümlü 2 ayakkabı kullanılmalı.

Çocuklar sabahtan öğlene kadar ya da akşama kadar aynı ayakkabıyla olduğu için, çocuk eve geldiğinde muhakkak ayakkabıyı çıkartıp dışarı çıkmalı. Mümkünse o an duş alması çok önemli. Çocuğun ayağı havalandırması gerekli artı ayakkabının da havalandırmak üzere dışarda tutulması gerekir.

Çocuklarda topuk ağrısı şikâyetine sık rastlıyoruz

Çocuğun ayağında basma kusuru var ise alınan desteksiz ayakabı basma kusurunu desteklemediği için ayakkabı çocuğu kontrol etmeyecek ve çocuk içe veya dışa basmaya devam edecektir. Ayrıca büyüme döneminde çocuklarda büyüme kıkırdaklarında ağrılar olur. En sık rastlanan  topuk ağrısıdır. Çocuk eğer topuk desteği yetersiz bir ayakkabı giyecek olursa özellikle 8 ila 18 yaş arası çocuklarda topuk ağrısı şikâyeti ortaya çıkar. Bu kötü ayakkabı kullanımından dolayıdır. Yine aynı şekilde on taraftaki boşluk eğer yeteri kadar bırakılmayacak kadar olursa çocuklarda tırnak şekil bozuklukları ve tırnak batması ya da enfeksiyonları oluşur.

Düztabanlığa dikkat!

Çocuklarda topuk ağrısından sonra en sık rastlanan problem düztabanlıktır. Çocuğun ayağında yüksek kavis varsa uygun ayakkabı alınmadıysa çocuklarda iç ve dışa basma ve buna bağlı gelişen bacak şekil bozukları ortaya çıkabilir. Doğru ayakkabı kullanımı farklı rahatsızlıkları önleyecektir. Bu konuda bir ortopediste başvurarak destek de almak mümkün.

Bunları bilmenizde de fayda var!

* Çocuk spor yaparken giydiğini mümkün olmadıkça günlük hayatta giymemeli.
* Spor da giydiği ayakkabıyı dışarıda giyecek olursa ayak bileğinde burkulma gibi problemler karşılaşabilir.
* Tam tersi günlük giydiği ayakkabı da sporda giyilecek olursa çarpma gibi çeşitli cilt problemleri çıkar.
* Yapılan spora göre ayakkabı seçilmeli.
* Zıplamalı sporda; voleybol ve basketbolda kalın ve yumuşak tabanlı ayakkabılar, tenis ve koşmalı sporda atletizmde stabilize eden ayakkabılar dediğimiz topuğun etrafı sert malzeme yapılmış olan ayakkabıların kullanılması çok önemli.
* Çocuklar çok hızlı büyüyorlar. Ayakkabılarını tercih ederken ilk başta ayakkabılar o parmak boşluğu nedeniyle çok boşmuş genişmiş gibi gelse de 6 – 7 ay içersin de ayak çok hızlı büyüyüp bir ayakkabı değişimi ihtiyacı olabilir bunun atlanmaması gerekiyor.