Çocuklar Türk Masalları ile tanışacak

Çocuklar Türk Masalları ile tanışacak

Çocuklara masal anlatmak onlar ile birlikte masal dinlemek/izlemek çocukların gelişimine katkı sağlar. Masallar çocukların hayal gücü, merak etme, dinleme, anlama ve dil becerilerinin gelişmesinde onlara fayda sağlamakta ve yardımcı olmaktadır. Eğer çocuğunuza farklı masallar anlatmakta zorlanıyorsanız, size güzel bir haberimiz var. TRT Çocuk, Türk Masalları’nı ve masal kahramanlarını çocuklara tanıtmak için Kaf Dağı Masalları’nı ekranlara getiriyor. UNESCO Dünya Mirası kapsamında Meddah Yusuf Duru’nun derlemeleri ile yayınlanacak yapımda çocuklar Türk Masalları’nı öğrenme fırsatı elde edecek.

Çocuklar Türk Masalları ile tanışacak

Türk Masalları ve kahramanları çocuklarla buluşuyor

Türk Masalları’nın zenginliğini “Masallar geçmişi değil geleceği inşa eder” sloganı ile ön plana çıkarmayı amaçlayan TRT Çocuk, her gün yayınlanacak yeni bölümler ile birbirinden farklı Türk masalları ve kahramanlarını çocuk ve ebeveynler ile bir araya getirecek.

Paylaşma kültürü, hoşgörü, sevgi, kahramanlık ve cesaret temalarının öne çıktığı Kaf Dağı Masalları çizgi dizisi ile izleyiciler, Şamdan Kız, Kediler Sultanı, Rüzgar Dev, Yedi Başlı Dev, Gülen Ayva, Ağlayan Nar, Hırsız Tahir ve Cesur Prenses gibi daha önce bilinmeyen karakterlerin hikâyelerine tanıklık edecekler.

Türk mitolojisine göre düşleri simgeleyen kızıl elmayı bulmak için izleyicileri maceraya davet eden ve hayal dünyasını harekete geçiren Kaf Dağı Masalları Cumartesi gününden itibaren her gün saat 21:20’de TRT Çocuk kanalında yayında olacak.

Doğru seçilmiş masallar çocuk gelişimi olumlu etkiler

Masalları izlerken ebeveynlerin çocuklara eşlik etmesi, onlar ile masal hakkında sohbet etmesi televizyon izlemeyi güzel ve faydalı bir etkinliğe dönüştürecektir. Bu konuda uzmanların görüşlerinden faydalanmak isterseniz çocuk ve masal konulu uzman yazımızı okuyabilirsiniz.

İki yaş altındaki çocuklara masalları izletmek yerine dinletmek daha uygun olacaktır. Bunun için TRT çocuk kanalını açıp bebeğinizin de masalı dinlemesini sağlayabilirsiniz. Bebekler ile konuşmak, onlara masal anlatmak bunu yaparken fiziksel olarak dokunmak belki hafifçe sallamak, kucaklamak onların beyin gelişimi, dil yeteneklerinin gelişimi için de önemlidir.

Çocuklara masal ve öykü seçerken çocukların yaşları ve gelişim özellikleri dikkate alınmalıdır. Çocukların hayâl dünyası çok geniştir. Masallardaki olağan üstü durumlar çocuğun hayâl gücünün sınırlarını aşmamalıdır. İçerikte şiddet, korku verici yaratıklar bulunmamalıdır. Doğru seçilmiş masallar çocukların, dil gelişimi, bilişsel gelişimi, ruhsal gelişimi ve sosyal gelişimi açısından büyük önem taşır.

 

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.