Çocuklar için Shakespeare öyküleri

Çocuklar için Shakespeare öyküleri

İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncu olan Shakespeare, dünyanın en seçkin drama yazarıdır. 1564 ile 1616 yılları arasında yaşamış yazarın olan ölümsüz eserleri şimdi çocuklar için özel olarak uyarlanmış hâliyle yayınlandı. Arden Yayıncılık’tan çıkan “Çocuklar İçin Shakespeare Öyküleri” dünya edebiyatına yön veren ünlü yazarın 12 klasik eserini, ilköğretim çağındaki çocukların kolaylıkla anlayacağı bir dille, sadeleştirilmiş olarak sunuyor. Kitapta Macbeth, Romeo ve Juliet, Hamlet, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Fırtına, Onikinci Gece, Othello, Beğendiğiniz Gibi, Julius Caesar, Kuru Gürültü, Kral Lear ve Venedik Taciri yer alıyor.

Kitabın yazarı Angela McAllister, yazıldıkları tarihten bu yana tüm dünyada sayısız kez sahnelenen bu öyküleri şaşırtıcı bir başarıyla “uzun, karmaşık ve korkutucu” olmaktan kurtarıyor. Bütün öyküler, temel karakterleri ve olay örgüsü korunarak küçük çocuklar için çok daha anlaşılır kılınmış. Her bir öykünün girişinde sunulan ana karakterlerin tanıtımı ve öykülere eşlik eden rengârenk, harikulade çizimler kavramayı kolaylaştırıyor ve kitabı eline alan herkese “Shakespeare okumak o kadar da zor değilmiş!” dedirtiyor.

Kuşaklar boyunca, dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak adlandırılan Shakespeare’in kaleminden çıkan bu eşsiz klasik eserleri bir arada çocuklarınızla birlikte de okuyabilirsiniz.

Shakespeare’in eserlerindeki kahramanlar ister Danimarka Kralı olsun, ister Veronalı bir âşık ya da Romalı bir komutan zayıflıkları ve erdemleri ile insan doğasının farklı yönlerini, görünmeyen sırlarını anlatır. Sevmenin ya da acı çekmenin ne demek olduğunu, öfke ve kıskançlığın başımıza açtığı korkunç dertleri, dostluğun ve fedakârlığın değerini Shakespeare bize bir kez daha hatırlatıyor.

Shakespeare Öyküleri, 8+ yaş grubuna yönelik bir kitap olmakla birlikle çocuğunuzla birlikte kitap okumanın keyfini de yaşayabilirsiniz.

Yazan: Angela McAllister

Resimleyen: Alice Lindstrom

Çeviren: Ayşen Gür

Sayfa: 128

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.