Ana SayfaEtkinlikÇocuklar için hazine avı nasıl planlanır?

Çocuklar için hazine avı nasıl planlanır?

-

‘Hazine’ deyince, tüm çocuklar meraklanır ve birden gözleri açılır! Bu nedenle; hazine avı planlamak harcadığınız zamana ve enerjiye değeceğine emin olabilirsiniz. Çocuklar dışarı çıkıp dolaşmayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve sonuca odaklı olmayı severler. O zaman hemen ne yapmanız gerektiğini anlatalım!

Hazine avı nasıl oynanır?

1.Hazine avınız için bir yer seçin

Çocuklar için hazine avı ipuçlarını ve ödülü düşünmeye başlamadan önce, ava kaç çocuğun katılacağını ve yaşlarını bilmeniz gerekir. Bu, oyunun oynanması için uygun bir yer seçmeyi kolaylaştırır.

Hazine avınızı aşağıdaki yerlerde gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz:

Evde: Evinizde birkaç küçük çocuk için basit hazine avları düzenleyebilirsiniz. Özellikle de hava yağmurluysa yapılabilecek en güzel aktivitelerden biridir.

Bahçe ya da park: Eğer kalabalık olacaksanız çocukların takım halinde çalışması için güzel bir seçenek olacaktır. Ev biraz kısıtlı olabilir.

2. Tema seçin

Bir doğum günü partisinde eğlenceli olsun diye hazine avı düzenliyorsanız, temanızı partinin temasıyla eşleştirin. Meselâ, korsan temalı bir parti harika olacaktır.

Hazine avı tema fikirleri:

Korsan: Çikolatadan ‘altın sikkeler’ ve şekerden kolyeler, inandırıcı bir korsan hazinesi olabilir.

Dedektif: Bir soyguncu kasaya girdi ve bazı değerli mücevherleri çaldı! Ödül, bir dilim pasta olabilir. Ekstra gerçekçi bir dokunuş için değerli taşlara benzeyen süslemelerle yapılmış bir pasta olabilir. Çocuklar gizemi çözmek için ipuçlarını bulmalı ve hırsızın mücevherleri nereye sakladığını bulmalı.

Uzaylı: Bir grup dünya dışı yaratık dünyaya indi ve farklı noktalara hazineler bıraktı. Oyuncular, uzay gemisinin yerini ve onları bekleyen ödülü bulmalı.

3. Hazinenizi nereye saklayacağınıza karar verin ve geriye doğru çalışın

Her çocuk kazanan kişi ya da takım olmak ister. Bu nedenle ikinci gelecek çocukların gönlünü almak için elinizde bir ödül daha olsun. Hazineyi nereye saklayacağınıza karar verin ve ardından ipuçlarını o yerden uzağa doğru tasarlayın. Haritayı çizerken geriye doğru planlamak daha kolaydır.

4. Hazine avı ipuçlarını oluşturun

Eğer harita çizmekte zorlanıyorsanız, internette hazır şablonlar var. Tek yapmanız gereken onları doldurmak. Bu arada ipuçlarınızı bir araya getirirken, çocukların çok zorlanınca sıkılacağını unutmayın. Aşırı karmaşık olmamasına dikkat edin.

5. Son bir çalışma yapın

Hazineyi aramaya başlamadan önce, tüm ipuçlarının bıraktığınız yerde olduğuna ve doğru şekilde birbirlerine yol açıp açmadıklarına bakın. Hatta iki kez kontrol edin. Durumun karmaşık olduğunu düşünüyorsanız ipuçlarının sayısını azaltın.