Çocuklar için eğlenceli ve eğitici mobil uygulamalar

Çocuklar için eğlenceli ve eğitici mobil uygulamalar

Her ne kadar çocuklar için teknoloji ile tanışma yaş sınırı 2 yaş olarak kabul edilse de, günümüz çocukları artık teknolojik cihazlar ile iç içe büyüyor. Bu noktada biraz olsun  içimizi rahatlatmak hem de çocuğa fayda sağlamak için eğlenceli ve eğitici içerikler tercih edebiliriz. Çocukların gelişimi açısından, onların mobil cihazlar ile geçireceği süreyi baştan belirlemek ve yol göstererek iyi içerikler sunan eğitici mobil uygulamalar seçmek önemli. Peki onlarca uygulama arasından neleri tercih etmeliyiz? Beş uygulamayı sizler için inceledik.

Eğitici mobil uygulamalar

Animals Puzzle For Kids / Çocuklar için hayvan yapbozları

Çocuklar için eğlenceli ve eğitici mobil uygulamalar

Bu uygulama özellikle 2- 4 yaş çocuklarının sevebileceği bir yap boz uygulaması ve çocuklara 100 farklı hayvan yapbozu sunuyor. Uygulama içinde satın alma bulunmuyor. Çocukların eğlenerek öğreneceği bu mobil uygulama aynı zamanda Türkçe dil desteği de sunmakta. Eğer sizin çocuğunuz da yapbozlara meraklı ise muhakkak indirmenizi öneririz. Uygulamanın Android versiyonu için buraya, İOS versiyonu için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Educational games for kids / Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar

Çocuklar için eğlenceli ve eğitici mobil uygulamalar

İşte eğlenceli ve eğitici mobil uygulamalar arayanlar için bir diğer alternatif. Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar ( Educational games for kids ) farklı yaş gruplarından çocuklara hitap eden 12 farklı eğitici oyun sunuyor. Uygulama içinde 100 hayvan, sesleri ile birlikte yer alıyor. Enstrüman ile çalınan hayvan sesini ilgili hayvan ile eşleştirme oyunlardan bir tanesi. Bir diğerinde ise çocukların rakamları farklı dillerde öğrenmesine yardımcı oluyor. meslekleri eşleştirme, resim çizme gibi aktivitelerin de yer aldığı uygulama ile çocuklar eğlenirken öğreniyor. Uygulamayı  Android cihazlar için buradan indirebilirsiniz.

Da Vinci Kids Uygulaması

Çocuklar için eğlenceli ve eğitici mobil uygulamalar

Çocuklara, bilim ve teknolojiyi sevdirmeyi amaçlayan TV kanalı Da Vinci Kids’in, uzun zamandır üzerinde çalıştığı Da Vinci Kids Mobil Eğitim Uygulamasını yayınlandı. Çocuklara bilgiyi, merak etmeyi ve yaratıcılığı öğreten  Da Vinci Kids Mobil Eğitim Uygulaması, çocuklar için özenle seçilmiş, eğlendirirken öğreten eğitici videolar sunuyor. Kendini sorumlu bir eğitim mecrası olarak tanımlayan Da Vinci Kids, şaşırtıcı bilimsel fikirlerin anlaşılabilmesini sağlayan eğitici videoları ile çocuklara aynı zamanda ek beceriler ve genel kültür kazandırıyor. Uygulama 6-12 yaş arası çocuklara 2500’den fazla eğitici, eğlenceli ve ödüllü en çok beğenilen çocuk programlarının tüm bölümlerini sunarken, fen, matematik, teknoloji, yaratıcılık, tarih, doğa, yaşam, spor konularında 200 saatten fazla içerik barındırıyor. Da Vinci Kids’de tüm programların Türkçe olmasının yanı sıra, yabancı dil seçeneği de sunuyor.

Uygulama tablet ve mobil telefonlara ücretsiz indirilebiliyor.  Uygulama içinde satın almalar sunuyor. Da Vinci Kids Android uygulaması için buraya iOS uygulaması için buraya tıklayabilirsiniz.

Educational memory game / Eğitici Hafıza Oyunu /

Çocuklar için eğlenceli ve eğitici mobil uygulamalar

Küçük çocuk olan evlerde hafıza kartı oyunlarını sık görürüz. Eğitici Hafıza Oyunu uygulaması evlerdeki hafıza kartlarının daha zengin mobil hâli olarek karşımıza çıkıyor.  Uygulama, çocukların dikkat ve hafızalarını zorlayan eşleştirme oyunları, renkli tasarımı ve yaş gruplarına özel zorluk seviyeleri ile 3 – 10 yaş çocukların ilgisini çekecek. Uygulamayı  Android cihazlar için buradan indirebilirsiniz.

Petting Zoo

Çocuklar için eğlenceli ve eğitici mobil uygulamalar

Bu uygulama ünlü yazar- çizer Christoph Nieman’ın çizimleri olan hayvanlara dokunduğunuzda komik tepkiler vermelerini sağlıyor. Hayvanlar çocuklara eğlenceli müzikli hikâyeler de anlatıyor. Yabancı dil bilgisine ise gerek yok. Uygulama 3 – 12  yaş çocuklara hitap ediyor gibi görünse de hiç belli olmaz sizin de hoşunuza gidebilir.

USA Today’de de övgü ile söz edilen uygulamanın Android versiyonunu buradan, İOS versiyonunu buradan indirebilirsiniz.  Ancak bu uygulamanın ücretli olduğunu hatırlatmak isteriz.