Çocuklar için binicilik alternatif bir spor dalı

Çocuklar için binicilik alternatif bir spor dalı
Çocuklar için binicilik alternatif bir spor dalı

Son derece hassas bir hayvan olan at ve binicilik sporu, çocuk gelişimde önemli bir yere sahiptir. Pek çok ülkede çocuklar 5 yaş itibariyle at binmeye başlamaktadır. Başlangıç düzeyinde at ile bağ kurma, hayvan sevgisini geliştirme, iletişim sağlamaya yönelik çalışmalar uzman eğitmenler gözetiminde ve pony denilen küçük atlarla yapılır. Dersten ziyade eğlenceli bir aktivite havasında geçen bu süreçte amaçlardan biri de binicilik sporunu çocuğa tanıtmak ve sevdirmektir.

Bu çalışmalar sırasında çocuğun ve atın duygusal bağ oluşturması çocukta dikkat ve odaklanma yeteneğini geliştirdiği gibi sorumluluk duygusu da kazandırır. Diğer spor dallarında da olduğu gibi belli bir disiplin ile süren çalışmalar, çocukları ileride hayatlarını daha iyi planlayabilen bireyler yapmayı amaçlar.

Çocuklar 14 yaşına kadar yaşlarına ve fiziki yapılarına uygun pony’ lerle, 14 yaş üzeri gençler ise yine fiziksel yapılarına uygun atlarla eğitim alırlar.

Burada ebeveyni endişelendiren noktalardan biri bu eğitimlerin çocuğun derslerini olumsuz etkilemesidir. Aksine hemen hemen her spor dalı belirli disiplinler içinde ve usulüne uygun yapıldığı sürece ders başarısına olumlu etki sağlamaktadır. Diğer endişe nedeni ise çocuğun fiziki olarak zarar görmesidir. Ancak bu eğitimler doğru yerlerde ve profesyonel eğitmenler tarafından verildiği sürece bisiklete binmekten daha fazla tehlikeli değildir.

Terapist atlar

Bunların haricinde atlar bazı rahatsızlıklarında tedavisinde yardımcı yöntem olarak kullanılır. Atla tedavi (Hippotheraphy) yöntemi denilen bu yöntem, atları bir “terapist” olarak kullanarak yapılan bir tedavi şeklidir. Bu tedavide amaç dengeyi geliştirmek, vücut kontrolü sağlamak ve koordinasyonu arttırabilmektir.

Hastalığa bağlı olarak uzman hekimlerin, fizyoterapist ve psikologların belirlediği, uygun bulduğu, gelişim gösterebilecek durumda olan bireylere uygulanan bir yöntemdir. İlaç tedavisi, cerrahi ya da rehabilitasyon gibi asıl tedavi yöntemlerinin yerine geçen bir alternatif değildir.

Asıl tedavi yöntemlerine destek amaçlı yapılan bir uygulamadır. Seanslar çocuğun rahatsızlığına bağlı olarak fizyoterapist, psikolog ve binicilik eğitmenlerinin gözetiminde yapılmalıdır. Ayrıca bu seanslarda kullanılan atlar özel olarak seçilmiş, bu göreve uygun ve eğitimli atlar olmalıdır.

Çocuklar için binicilik sporu hakkında Türkiye Jokey Klübü’nden (TJK) bilgi alabilirsiniz.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.