Çocuk oto koltuğu nasıl temizlenir? 6 adımda temizlik

Çocuk oto koltuğu nasıl temizlenir? 6 adımda temizlik
Çocuk oto koltuğu nasıl temizlenir? 6 adımda temizlik

Yeni bir çalışma, çocukların araba koltuklarında çok fazla miktarda zararlı bakteri bulunduğunu ortaya koydu. İngiltere’de bir araba kiralama şirketi ilginç bir araştırmaya imza attı. Araç sahiplerine testten önce araçlarını iki hafta boyunca temizlememeleri söyleyen şirket, araçları test için laboratuvara gönderdi. Sonuçlar ise inanılmaz. Otomobilde çocuk oto koltuğu bulunan alanda hijyen limitlerinin çok üzerinde bakteri tespit edildi. Çocuk oto koltuğu nasıl temizlenir birlikte göz atalım.

Oto koltuğu temizliğine geçmeden önce araştırmada çocuk oto koltuğunun yer aldığı bölümde rastlanan ana bakterinin Faecal Streptococci olduğunu söylemekte de fayda var. Bu insan dışkısında bulunan bir tür bakteri olarak biliniyor. Çalışma sırasında yapılan anket ise, ebeveynlerin % 44’ünün altı ayda bir çocuklarının araba koltuğu temizlediklerini, her on ebeveynden birinin yılda sadece bir kez araba koltuğunu temizlediğini ve on beşte birinin çocuk koltuğunu asla temizlemediğini gösteriyor.  

Çocuk oto koltuğu nasıl temizlenir?

Çocuğunuzu bakteri ve virüslerden korumak için çocuk oto koltuğunu temiz tutmanız çok önemlidir.

  • Koltuğu çıkartın

Temizlik için öncelikle koltuğu araçtan çıkartın. Kurulumdan beri koltuğu ilk kez çıkarıyorsanız ve nasıl yeniden oturtacağınızı bilmiyorsanız her aşamada fotoğraf çekebilirsiniz. Koltuğu yerinden çıkartmadan iyi bir temizlik yapamazsınız.

  • Elektrikli süpürge ile süpürün

Elektrikli süpürge ile mümkün olduğunca her yeri süpürün. Koltuk aralarını unutmayın.

  • Çocuk koltuğu kılıfını yıkayın

Çoğu çocuk koltuğu çıkarılabilir kılıflarla kaplıdır. Makinada yıkayabilirsiniz. Siz yine de yıkama talimatlarına bakın. Sentetikler 40 derecede yıkanabilir. Kılıfın çekmemesi için yıkama talimatlarına uyun.  

  • Koltuğu temizleyin

Kılıfı çıkardıktan sonra koltuğun tabanını hafif bir deterjan ve nemli bir bez kullanarak, koltuk tabanındaki tüm kiri ovarak temizleyin, sonra suyla iyice durulayın. 

  • Kemer ve tokaları temizleyin

Emniyet kemerinin dayanıklılığını bozabileceği için kemeri makinada yıkamayın. Bunun yerine, yumuşak bir bez, ılık sabunlu su kullanılarak temizleyin. Metal kısımları da aynı şekilde temizleyebilirsiniz. Antibakteriyek mendiller de işe yarayabilir.  

  • İyice kurutun ve güvenli bir şekilde tekrar monte edin

İyice temizlendikten ve kuruttuktan sonra kılıfı, tekrar takın ve koltuğu tekrar araca yerleştirin. Koltuğun çevresinde çocuğunuzun el mesafesinde olan yerleri de su ve sabunla ya da antibakteriyel mendil ile silmeyi unutmayın. Eğer koltuğu iyi monte edemediğinizi düşünüyorsanız durumu riske atmayın ve bir oto yetkili servisinden ya da çocuk koltuğunu aldığınız yerden destek talep edin.

Kidsgourmet yayın yönetmeni. Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.