Ana SayfaHaberÇocuğunuzun okuma becerisini nasıl geliştirebilirsiniz?

Çocuğunuzun okuma becerisini nasıl geliştirebilirsiniz?

-

Okuma yazmaya yeni başlayan öğrenciler için bu becerinin geliştirilmesi zaman isteyen bir süreçtir. Bu süreçte, çocuğunuza okuma becerisini geliştirmede yardımcı olabilirsiniz. Araştırmalar, film veya TV izlerken aynı dilde (Türkçe) alt yazıları açarak izlemenin çocukların okuma becerisini geliştirebileceğini, yabancı dildeki filmleri izlemelerinin ise farklı dilleri öğrenmeyi kolaylaştırabileceğini gösteriyor.  

Okuma yazmayı öğrenen yahut öğrenme ve işitme zorluğu çeken çocuklar için televizyon programlarını Türkçe alt yazılı izlemek, onların harfleri ve kelimelerin doğru söylenişini öğrenmelerine yardımcı olabilir. Bu yöntem ayrıca çocuğunuzun kelime dağarcığını, anlama ve okuma becerisini geliştirmeye de katkı sağlayabilir.

Alt yazılar okuma becerisini geliştirebilir

Genellikle yabancı dil öğrenirken çocuklara tavsiye edilen yabancı dilde film izleme yahut alt yazılı olarak izleme yönteminin aslında ana dil için de faydalı olduğu çeşitli bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir. Türkçe alt yazıların kullanılması sadece çocukların okuma yazma becerilerini geliştirmelerinde fayda sağlamaz aynı zamanda işitme güçlüğü çeken, otizm ve disleksi gibi sorunları olan çocuklar için de fayda sağlayabilir.

Yabancı dil öğrenmede de etkili

Çocuğunuz evde yalnız başına mı kalacak!

Yabancı dilde filmleri ve televizyon programlarını orijinal dilinde izlemek çocuklar açısından başka dilleri öğrenmeye de yardımcı olabilmektedir. Araştırmalar, çocukların yabancı dildeki programları Türkçe alt yazılı izlerken istemsiz olarak diğer dilleri de öğrenebileceklerini göstermektedir. 

Çocuklara, farklı dillerde kaliteli, eğitici medya içeriği sunmak, onlara kendilerininki dışında dilleri konuşan çocuklarla özdeşleşme fırsatları verecektir. Çocukların yabancı dildeki filmleri ve televizyon programlarını alt yazılı seyretmeleri de onları diğer dilleri öğrenmeye teşvik etmenin masrafsız bir yoludur. Tabii televizyon izlemeye süre sınırı koymayı da ihmal etmemek gerekiyor.

Kaynakça:

Incidental Foreign-Language Acquisition by Children Watching Subtitled Television Programs

https://link.springer.com/article/10.1023/A:1023202130625

Video Captions Benefit Everyone

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5214590/

Same Language Subtitling of Bollywood Film
Songs on TV: Effects on Literacy

https://www.planetread.org/images/pdf/research/SLS-Effects-on-Literacy.pdf

Watching Subtitled Television: Automatic Reading Behavior

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/009365091018005005