Çocuğunuz tuvalet eğitimi için hazır mı?

Çocuğunuz tuvalet eğitimi için hazır mı?

Tuvalet eğitimi bebeklik döneminden çocukluğa geçişin en önemli göstergelerinden biri.Oldukça hassas olan bu süreç, sağlıklı bir iletişim ve eğitim ile geçirilmezse, çocuklarda ileriki dönemlerde kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Özellikle kendini hazır hissetmeyen çocuklar da ise eğitim süresi uzayabiliyor.  Ebeveynlerin mutlak sabır göstermeleri, eğitim sırasında sorun yaşanıyorsa bile asla çocuğun yanında bu konu hakkında konuşmamaları gerekir. Tuvalet eğitiminde kız çocuğuna annenin, erkek çocuğuna ise babanın model olması daha doğrudur.

Tuvalet eğitimi için en uygun dönem 2-3 yaş

Çocuklara tuvalet eğitimini kazandırmak için ideal yaşın beklenmesi ve çocuğa doğru eğitim ile anlatılması oldukça önemlidir. Çocuklar kas gelişimlerini ancak 2-2.5 yaş arası tamamlayabildiklerinden, tuvalet eğitiminin öğretilebilmesi için en uygun dönem, 2 yaş ve sonrasıdır. Çok sık görülmemekle birlikte, bazı çocuklar 18. aydan sonra bu kontrolü kazanabilir. Tuvalet eğitiminde doğru yaşın önemli olması kadar çocuğun bu duruma kendini hazır hissetmesi de oldukça mühimdir. Kendini hazır hissetmeyen çocuklarda bu alışkanlığı kazanmak 3 yaşına kadar uzayabilir.

Çocuğa tuvalet eğitimi verilirken onu bu yeni duruma teşvik etmek oldukça fayda sağlayabilir. Çocuğu küçük düşürecek tavır ve sözlerden kaçınılmalı, cesaretlendirici ve özendirici tutumlar sergilenmelidir. Zorlama, ayıplama ve cezalandırma gibi davranışlarda bulunmak, çocuğun eğitimi reddetmesine yol açabilir. Bu sebeple tuvalet eğitimi anne-baba tarafından ahlaki bir konuymuş gibi değerlendirilmemelidir. Ebeveynlerin mutlak sabır göstermeleri, eğitim sırasında sorun yaşanıyorsa bile asla çocuğun yanında bu konu hakkında konuşmamaları gerekir. Tuvalet eğitiminde kız çocuğuna annenin, erkek çocuğuna ise babanın model olması daha doğrudur.

Çocuk eğitimi reddediyorsa zorlamayın!

Tuvalet eğitimini reddeden ve aşırı tepki gösteren çocuk asla zorlanmamalıdır. Eğer eğitime 2 yaş öncesi başlandıysa, bir süre ara verilmeli ve daha sonra tekrar denenmelidir. Tepki göstermeyen çocuğa karşı ise anne-babanın tutumu değişmemelidir. Çocuk idrar kontrolünü yapmayı öğrendiyse, asla tekrar beze dönülmemelidir. Unutulmamalıdır ki birçok eğitimde olduğu gibi tuvalet eğitiminde de kararlı ve sabırlı olmak ön koşuldur. Tuvalet eğitiminin çocuğa doğru bir şekilde kazandırılması amaçlanıyorsa 4 yaş ve sonrasına ertelenmemelidir.

İkiz çocuğu olanlar dikkat etmeli

İkiz çocuklarda tuvalet eğitimi tek çocuğa göre farklılık gösterir. Eğitim sürecinde ikizler asla birbirleriyle kıyaslanmamalıdır. Eğer çocuklar arasında ayrım yapılırsa, bu diğer çocukta güven eksikliğine ve suçluluk duygusuna neden olabilir. Çünkü iki çocuğunda kendisini hazır ettiği süreç farklılık gösterebilir. Bu durumda ebeveynlerin yapması gereken ilk şey, kendisini hazır hisseden çocuklarıyla tuvalet eğitimine başlamalarıdır. Diğer çocuk zaten kendiliğinden kardeşine özenecek ve onu taklit etmeye başlayacaktır. Bu şekilde tuvalet eğitimini daha kolay kazanacaktır.

Uzm. Dr. Öznur YILMAZ