Ana SayfaHaberÇocukları sanal zorbalıktan korumanın 5 yolu

Çocukları sanal zorbalıktan korumanın 5 yolu

-

Sanal zorbalık, bilgi teknolojileri (internet) kullanarak bir kişiye teknik ve psikolojik olarak zarar vermektir. İşin teknik yanında bilgisayarın heck’lenmesi gibi maddi zarara yol açabilen durumlar yer alırken, psikolojik tarafında ise travmalar yer alıyor. Çocuğunuz sanal zorbalığa uğramadan önleyici yöntemler kullanmak, böyle bir olayla karşılaştığında sorunun çözülmesini de kolaylaştıracaktır.

Sosyal medya ve internet kullanımı çok küçük yaşlara kadar düştü. Hatta bebekler mama yesin diye önüne tablet koyan aileler bile var ki uzmanlar bunun çocuğun gelişimi açısından son derece sakıncalı olduğunu sık sık dile getiriyor. İnternet, kısa zamanda her insanın kolaylıkla erişebildiği bir mecra haline geldi.

Sosyal medya uygulamaları da internette harcanan süreyi artırmaya başladı. 7’den 70’e herkes birer internet kullanıcısı haline geldi. Hâl böyle olunca da internet ortamı çocuklara zarar verebilecek potansiyeli artıyor.

Bir çocuğun sanal zorbalığa uğraması, derin travmalara yol açabilir. Çocuklara sanal ortamda yapılan zorbalık, gerçek hayatı da etkileyebilir. Çocuk içine kapanabilir, sizinle konuşmayı ve iletişim kurmayı istemeyebilir, yaşadığı zor durumdan içinden çıkamayabilir. Bu nedenle sanal zorbalığa karşı çocukları koruyabilmek son derece önemli. Peki bunu nasıl başarabiliriz?

Çocukları sanal zorbalıktan koruyabilmek için bilmeniz gereken 5 nokta şöyle:

İnternet hakkında bilgi verin

Çocuğunuzla internet hakkında konuşun. Ona internette gördüklerine araştırmadan inanmaması gerektiğini, bunun sanal bir ortam olduğunu ve bilgilere doğru kaynaktan ulaşması gerektiğini söyleyin. Özellikle sosyal medyada yapılan yorumlara hayatını etkileyecek kadar güvenmemesi gerektiğini bilsin.

Yardım istemeyi bilsin

Her zaman çocuğunuzun yanında olduğunuzu ve sadece onun iyiliğini düşündüğünüzü çocuğuna açıkça ifade edin. Her konuda ona yardımcı olabileceğinizi, canını sıkan durumları veya yaşadığı kötü olayları size rahatlıkla anlatabileceğini bilsin. Bu sayede siber zorbalığa uğradığı zaman sizden yardım isteyecektir.

Arkadaş ortamını bilin

Çocuğunuzun arkadaş ortamını bilmeniz, sanal zorbalık konusunda tedbir almanızı kolaylaştırabilir. Arkadaş ortamında kimler ona nasıl davranıyor ya da çocuğunuz diğer arkadaşlarına nasıl davranıyor öğrenin. Arkadaşlarıyla arasındaki geçimsizliğin nedenlerini bulun ve çözüm yolları üretin. Gerekirse çocuğunuzun arkadaş ortamı hakkında öğretmeninden de bilgi alın.

Sanal zorbalığın suç olduğunu bilsin

Çocuğunuz bir sosyal medya kullanıcısı ise, yapılan yorumların, gönderilen mesajların ve yayımlanan fotoğrafların bir suç unsuru olabileceğini ona anlatmanız gerekir. Çocuklar bu tarz konuların suç olduğunu bildikleri zaman yanlış yapma riskleri de azalır. Çocuğunuz sanal zorbalığın suç olduğunu bildiğinde, hem kendisi sanal zorbalık yapmayacak hem de sanal zorbalığa izin vermeyecektir.

Yalına uygun platformlarda gezinsin

Odasına kapanıp internette ve sosyal medyada gezinmesindense sizin yanınızda bunu yapması daha kontrollü olacaktır. Bu yönde onu teşvik edin. Ayrıca bazı sosyal medya kanallarının çocuklar için özel içerikleri mevcut onları tercih etmesini sağlayın. Mümkün oldukça internette birlikte gezinin ya da gezindiği , gördüğü içerikleri sizinle paylaşmasını sağlayacak sohbetler yapın. Yine sosyal medya kanallarının filitreleme, uygunsuz içerikleri engelleme gibi yolları hakkında bilgi edinerek ayarlarını değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Meselâ, YouTube ile ilgili içeriğimize linkten ulaşarak inceleyebilirsiniz.