Ana SayfaYaşamÇocuğumun TikTok kullanmasına izin vermeli miyim?

Çocuğumun TikTok kullanmasına izin vermeli miyim?

-

TikTok son yıllarda giderek popülerliğini artıran bir uygulama. Bu eğlenceli uygulamada çoğunlukla küçük çocuklar ve yetişkinler tarafından oluşturulan içerikler yer alıyor. Pek çok çocuk ve genç bu uygulamada zaman geçiriyor, video çekerek yüklüyor yahut diğerlerinin yüklediği içerikleri seyrediyor. Zamanının çoğunu bu gibi uygulamalarda geçiren çocukların ebeveynlerinin bu uygulamanın kullanımını kullanımını izlemesi önemlidir. “Çocuğumun TikTok kullanmasına izin vermeli miyim ya da çocuğumun güvenliği için hangi önlemleri almam gerekir?” gibi sorularınızın yanıtlarına birlikte göz atalım.

Bir çocuk kaç yaşında TikTok kullanabilir?

Yeni nesil çocuklar dijital ortamlarla çok küçük yaşlarda tanıştıklarından, bu tip ortamlarda zaman geçirmeye yatkındırlar. Çocuğumun hangi yaşta TikTok kullanmasına izin vermeliyim diye düşünüyorsanız, TikTok’un politikası gereği hesap açma yaş sınırı 13 yaştır. Ancak farklı bilgiler beyan ederek hesap açmış olan yahut anne babasının hesapları üzerinden bağlanan pek çok küçük çocuk olduğunu da çevrenizden görebilirsiniz. Uygulamada bazen, çocuklara uygun olmayan içerikler de çocuğunuzun karşısına çıkabilir. Bu nedenle, 8 yaştan küçük olmamak kaydıyla eğer çocuğunuz TikTok üzerinden bir şeyler seyrediyorsa hem bunu günde en fazla 1 – 2 saat ile sınırlandırmanız hem de ona eşlik ederek izlediği içerikleri kontrol edebilmeniz mümkün olabilir.  

Ona eşlik etmek için çocuğunuzun ilgilendiği konularla sizin de ilgilendiğiniz, aynı keyfi aldığınız izlenimi oluşturmanız çocuğunuzun kontrol edildiği değil ona eşlik edildiğini düşünmesinde yardımcı olur. Böylelikle yaşına uygun olmayan içeriklerde yorum yapabilir, “Bu videoyu çok beğenmedim, başka bir içerik izlesek mi” gibi alternatifler getirerek fark ettirmeden çocuğunuzu daha doğru içeriklere yönlendirme şansı yakalayabilirsiniz.

TikTok kullanırken çocuğumun güvenliği için hangi önlemleri almam gerekir?

TikTok kullanırken çocuğumun güvenliği için hangi önlemleri almalıyım diye düşünüyorsanız işte size bazı ip uçları. Bu önlemleri alarak uygulamayı daha güvenli bir hâle getirebilirsiniz.

Hesabı ‘Gizli’ olsun

TikTok’un varsayılan hesap ayarı ‘Herkese Açık’, yani yayınladığınız içerik dünyanın herhangi bir köşesinden herkes tarafından görüntülenebilir. Ancak, hesap ayarlarına girerek bu ayarı ‘Özel’ olarak değiştirebilirsiniz. Bu özellik, yayınları kimlerin izlediğini, yorum yaptığını veya beğendiğini yönetmenizi sağlar.

Dijital Refah ayarından faydalanın

Uygulama profil sayfanızda, sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayarak etkinleştirilebilen bir “Dijital Refah Ayarı” bulunuyor. Tıkladığınızda, ‘Gizlilik ve Ayarlar’ Bölümüne yönlendirileceksiniz ve oradan Dijital Refah seçeneğine ilerleyebilirsiniz. Buna tıklayarak sadece ekran saatini yönetmekle kalmaz, aynı zamanda ‘Kısıtlı Mod’u da etkinleştirebilirsiniz. Ekran saatini en az 40 dakika olmak üzere ayarlayabilirsiniz.

Ekran süresini yönetme

Ebeveyn olarak yapmanız gereken en önemli şey, çocuğunuzun uygulama kullanımını sınırlamaktır. Bunu hem uygulama içerisinden hem de akıllı telefonun sınırlandırma özelliğinden faydalanarak yapabilirsiniz.

Neleri paylaşıp neleri paylaşmamalı

Sosyal medya platformunda nelerin paylaşılabileceği veya paylaşılamayacağı konusunda çocukları bilgilendirmek gerekebilir. Ebeveyn olarak çocuğunuzla bu tür platformlarda paylaşılabilecek içerik hakkında ayrıntılı olarak konuşmanız çok önemlidir. 

Çocuğunuzu siber zorbalık konusunda bilgilendirin

Sosyal platform, her türlü insanın çocuğunuzla iletişim kurabileceği bir yerdir. Bazıları çocuğunuzun ruh hâlini etkileyebilecek incitici veya aşağılayıcı yorumlar bırakabilir. Çocuğunuzla siber zorbalık hakkında konuşun ve bu tür durumlarla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğini söyleyin.