Ana SayfaPsikolojiÇocuk PsikolojisiÇocuğa akıllı telefon kaç yaşında alınmalı?

Çocuğa akıllı telefon kaç yaşında alınmalı?

-

Çocuğa akıllı telefon almak mı zor? Almamak mı? Bu konu, ebeveynlerin sıkça çelişkiye düştükleri bir durum. Bir yandan çocuğa telefon ile ulaşabilmek içimizi rahatlatsa da onun telefonu güvenli kullanıp kullanmaması içimizi kemiren bir durumdur.  Günümüzde çocuklar, dijital çağın getirisi akıllı telefon ve tabletleri çok rahat kullanabiliyorlar. Her ne kadar bu cihazların küçük yaşlarda kullandırılması onların gelişimini olumsuz etkilese de çevremizde sık sık ellerine telefon tutuşturularak oyalanmaya çalışan çocuklar görüyoruz. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 18-35 yaş arası genç annelerin dinlenirken, yemek yaparken yüzde 80 oranında mobil telefondan oyun oynadıkları tespit edilmiş. Sosyal medya kullanımı bu verilere dâhil değil. Hâliyle  sık sık eline telefon alan veya ebeveyninde telefon gören çocuklar biraz büyüdüklerinde kendilerine özel bir telefon istiyorlar.

Sonuçta çocuklara bir telefon alma noktasına geliniyor. Alalım ama ne zaman? Kaç yaşında?

Çocuğa akıllı telefon ne zaman alınmalı?

Bunun öğrenmek için şu soruların yanıtlarını arayabilirsiniz…

1.    Çocuğunuz telefonun faturasını, iletişim için ödenen paranın ne olduğunu ve koyduğunuz limiti kavrayabiliyor mu?
2.    Telefonu bir yerlerde unutmadan, kırmadan kullanabilecek beceride mi?
3.    Okul zamanı telefonunu kullanmasının doğru olmayacağını anlayacak yaşta mı? Bu kuralı uygulayabilecek mi?
4.    Siz aradığınızda ona ulaşmaya çalıştığınızda telefonu açıp geri bildirimde bulunması gerektiğini anlayabiliyor mu? Aksi durumda endişeleneceğiniz konusunda sizinle empati kurabiliyor mu?
5.    Telefonu toplum içinde nasıl telefon kullanması gerektiğini anlayabiliyor mu? Meselâ, kütüphanede veya topluca bulunulan bir yerde telefonu açıp yüksek sesle konuşmamak gibi.
6.    Güvenlik sebebiyle tanımadığı kişilerden gelen aramaları nasıl cevap vermesi gerektiğini, hemen size veya öğretmene bilgi vermesinin uygun olacağını kavrayabiliyor mu?
7.    Bulunduğu yeri yabancılarla veya sosyal ağlardan belli etmemesi gerektiğini ve bunu telefonu kullanırken nasıl yapacağını biliyor mu?
8.    Telefondan oyun, uygulama satın alırken nelere özen göstermesi gerektiğini, böyle bir durumda ebeveyne bilgi vermesi gerektiğini anlayacak yaşta mı?
9.    Telefonunda sosyal ağlar var ise onları kullanırken sadece tanıdığı, gerçek kişiler ile iletişim kurmasının daha emniyetli olduğunun farkında mı?
10.  Telefondan kişisel bilgileri (okul, adres, doğum tarihi, fotoğrafları, videoları) paylaşmaması gerektiğini anlayabilecek ve uygulayabilecek yaşta mı?

Gelişim süreci çocuktan çocuğa değişmekle birlikte genel anlamda özellikle bu yaşta alınmalıdır diye bir kural yok. Burada en doğru kararı ebeveyn verecektir.

Konuyla ilgili Mashable Türkiye’nin ilgili haberine buradan göz atabilirsiniz.