Çilekli süt 2 yaş ve sonrası çocuklar için

Çilekli süt

Malzemeler

6- 8 adet çilek
1 tatlı kaşığı bal
1 çorba kaşığı süzme yoğurt (ev yapımı yoğurt olabilir)
2 bardak süt

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri mutfak robotundan geçirip soğuk olarak servis edin. Servis ederken yanına küçük çöp şişlere geçireceğiniz küp küp meyveler, çilekler, muzlar, kiviler meyve sevmeyen çocukları meyve yemeğe özendirebilir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

Çilekli süt tarifinde değinmek istediğim nokta sütün içerisine az da olsa yoğurt karıştırılmış olması. Süt, ister çiğ alınıp evde kaynatılsın, ister pastörize süt olsun yüksek ısıya maruz kaldığında içindeki prebiyotiklerin çoğunu kaybeder. Özellikle annelerin daha sağlıklı zannederek çiftliklerden getirttiği çiğ sütlerin mikroplardan arındırılabilmesi için dakikalarca kaynatılmaları gerekir. Dolayısıyla her şekilde  kayıp yaşanır. Fakat, burada önemli olan nokta, çocuklara sütü prebiyotikten ziyade içindeki kalsiyum ve proteini alabilmeleri için içiriyor olmamız. Yani eğer çocuğun prebiyotik almasını istiyorsak zaten süt yerine yoğurt veya kefir içirmek daha doğrudur.

Bu tarifte de sütlü karışımın içerisine yoğurt katılmış olmasının sebebi içeceği prebiyotik dediğimiz faydalı bakteriler yönünden zenginleştirmektir. Çilekli süt alerji yapabileceği için ilk defa yediriyorsanız az miktarlarda deneyerek başlayınız. Eğer doktorunuz uygun buluyorsa 1 yaş üzeri çocuklara da içirilebilir ancak bal ve çileğe dikkat alerji yapabilir.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.