Cildin yaşlanma sebebi yeni bir araştırmada açıklandı

Cildin yaşlanma sebebi yeni bir araştırmada açıklandı

İnsanların dış güzelliğini etkileyen cildin yaşlanma süreci ile ilgili bilim insanları yeni bir araştırma ile sürecin nasıl işlediğine ışık tuttu. Ciltte bağ dokusu oluşturan ve cildin yaralanma durumunda iyileşmesine yardımcı olan özel hücrelere “Dermal fibroblast” denir. Bazı fibroblastların deriye dolgun, genç bir görünüm kazandıran peptid üreterek dermis’in altında bulunan yağ hücrelerine dönüşme kabiliyeti vardır. 26 Aralık’ta Immunity’de yayınlanan bir araştırmada, California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi araştırmacıları fibroblastların yağ hücrelerine nasıl dönüştüğünü ve bu sürecin yaşlandıkça neden durduğunu belirledi.

Cildin yaşlanma sebebi yeni bir araştırmada açıklandı

Ancak yanlış anlaşılmasın, kilo alarak yağ hücrelerini genişletmek, dermal fibroblastları yağ hücrelerine dönüştürmek anlamına gelmiyor. Çünkü obezite vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini de engelliyor. Araştırmacılar, bunun yerine, transformasyon faktörü beta (TGF-β) olarak adlandırılan birçok hücresel fonksiyonu kontrol eden bir proteinin, dermal fibroblastların yağ hücrelerine dönüşmesini engellediğini ve hücrelerin, bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olan antimikrobiyal peptid katelisidin üretmesini önlediğini bildirdi. Fareler üzerinde yapılan deneylerde TFG-ß baskılandığında fibroblastların yeniden yağ hücrelerine dönüşmeye başladığı ve cildin genç görünümüne kavuştuğu görülmüş.

Araştırmacılar, bu özel yağ hücrelerinin yaşa bağlı olarak kaybedilmesine yol açan biyolojik süreci anlamanın, cildin enfeksiyonlarının önde gelen nedeni Staphylococcus aureus (S. aureus) gibi bakterilerin yarattığı enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olmak için kullanılabileceğinin altını çizdi.  Ayrıca araştırmanın uzun vadeli hedefinin bebek bağışıklık sistemini anlamak olduğunu da söyleyen araştırmacılar, sonuçlar, obezite, diyabet ve otoimmün hastalıklar gibi diğer hastalıklarda neyin yanlış gittiğini de anlamaya yardımcı olabileceğini belirtti.

Anti-aging ile yakından ilgilenenler için peptid aslında çok da yabancı bir kelime değildir. Yıllardır peptid içeren kremler piyasada satılmakta ve kullanılmaktadır. Henüz farelerde gösterilmiş olsa da bu araştırma belki de gelecekte daha uzun yıllar genç ve güzel kalabilmenin temellerini oluşturacak yayınlardan biri. Yine de henüz kesin bir şey yok. Araştırma henüz hayvan deneyi aşamasında ve kat etmesi gereken uzun bir yolun başında. Daha ileri araştırma bulguları yayınlanana dek sağlıklı bir cilt için dengeli, doğru beslenmek, cilt hekimlerinin önerilerine kulak vermek, yeteri kadar su içmek ve uyumak şuan için elimizdeki en net bilgiler olmaya devam ediyor.

 

Bilimsel araştırma metni: https://doi.org/10.1016/j.immuni.2018.11.003

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.