Cevizli sucuk nasıl yapılır 5 yaş sonrası

Cevizli sucuk nasıl yapılır 5 yaş sonrası
Cevizli sucuk nasıl yapılır 5 yaş sonrası

Cevizli sucuk nasıl yapılır 5 yaş sonrası

Malzemeler

  • 500 gr. çok kuru olmayan kelebek ceviz
  • 1 çuvaldız (cevizleri ipe dizmek için)
  • Kalın pamuklu ip
  • 500 gr. üzüm pekmezi
  • 3,5 çorba kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı içme suyu

Hazırlanışı

İpleri eşit uzunlukta kesin. Altlarına düğüm atıp çuvaldız ile cevizleri ipe dizin.
Bir tencereye pekmezi, nişastayı ve suyu ekleyip iyice çırpın.
Karıştırarak kaynatın ve 6-8 dakika kaynadıktan sonra ateşten alın.Biraz soğumasını bekleyip, hazırladığınız cevizli ipleri pekmez karışına batırıp çıkartarak cevizlerin kaplanmasını sağlayın.
Daha önceden hazırladığınız bir askıya bağlayıp, altına bir tepsi koyarak 2 ila 3 gün kurumaya bırakın. Beslenme çantalarına ve  günlük atıştırmalık olarak çocuğunuza yedirebilirsiniz.

Ayrıca isterseniz, tatlı sucuğu fındık, fıstık ya da badem kullanarak da yapabilirsiniz. Parlak görünmesini isterseniz içine nişasta ile birlikte 1 çorba kaşığı şeker ilave edebilirsiniz.Çocuklara ilave şeker yedirmemek için biz tarife yazmadık zira üzüm pekmezi kendinden bol miktarda şeker içerir.

Eğer cevizli sucuk yaparken ipe dizmek zor gelir ise küçük bir tepsi veya cam parex bir kaba cevizleri koyup sıvı karışımı ince bir katman olarak üzerine döküp kurumasını bekleyebilirsiniz. Şekil olarak pestile benzeyecektir keserek servis edebilirsiniz.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Çocukların gerek genel gerek ise diş sağlığı nedeniyle şeker önerdiğimiz bir gıda değil. Bu sebeple de ne kadar geç şekerli besinler yerler ise o kadar iyi. Pekmez içeriğindeki şeker nedeniyle son derece kalorili bir besindir. Az miktarlarda kullanımında sakınca yoktur ancak porsiyon iyi ayarlanmaz fazlaya kaçılır ise kilo problemine de sebep olabilir. Bunun haricinde demir içerir ve evde yapacağınız böyle bir atıştırmalık çocukların okulda ya da dışarıda yiyebileceği pek çok hazır üründen çok daha iyidir.

İçinde bulunan ceviz ise sağlık için son derece faydalı bir besin olup Omega yağ asidi içerir ki bu sağlığımız için çok önemlidir. Çocukların okul çantasına koyabileceğiniz ya da evde bir parça ikram edeceğiniz cevizli sucuk onlar için de değişiklik olacaktır. Her ne kadar nişasta, şeker sağlı olmayan ürünler de de çocuklara pasta börek, şeker veya şekerleme ikram etmekten kat kat daha iyi bir seçenektir. Küçük çocuklar çiğneyemeyeceğinden 5 yaş üzeri için daha uygundur.

Ceviz besin alerjisi olmayan bebeklerin kahvaltılarına,  genelikle 9 -10 aydan sonra  ince rendelenerek veya iyice dövülerek koyulan son derece sağlıklı bir besindir. Hazmı biraz zordur ama bolca faydalı yağlar içerir. Gelelim tekrar cevizli sucuğa… Eğer çocuğunuza şekerli bir gıda yedirirseniz sonrasında su içerin ki dişlere yapışan şeker seyrelsin hatta su içtikten sonra dişlerini fırçalarsa daha iyi olur. Çocuklarda diş çürüğü iyi takip edilmeli ve  çocuk diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir. Çocuklarda çürük tedavisi yaşı küçük olduğundan yorucu bir süreç olabilir. Önlem almak en güzelidir.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.