Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıCep telefonunun zararlarından nasıl korunulur?

Cep telefonunun zararlarından nasıl korunulur?

-

Cep telefonunun zararlarından nasıl korunmak gerektiği ve güvenli kullanımı, anne adaylarının hamilelik ile birlikte en çok merak ettiği konulardandır. Amerikan Pediatri Akademisi çocukların dokularının daha ince ve yumuşak olmasından dolayı bu elektromanyetik radyasyona daha kolay maruz kaldıklarını bildirmiştir.

Araştırmacılar uzun süredir bunun insan sağlığını tehdit  edip etmediğini tartışıyorlar. Ancak RF Enerjisi , Amerika Ulusal Kanser Enstitüsüne göre , DNA hasarına neden olmuyor. (DNA hasarı kansere yol açar). DSÖ (WHO)’da bu konuda daha geniş çaplı ve daha fazla araştırma yapılmasını öneriyor. Tedbiri elden bırakmayarak mümkün oldukça bu cihazlar doğru kullanılmalı.

Radyo frekans enerji (RF) nedir?

Cep telefonları sinyal gönderir ve alırlar .Bu sinyaller bir elektromanyetik radyasyon  şekli olan radyo frekans (RF) enerjisi kullanır. RF enerjisinin diğer kaynakları arasında
cep telefonu baz istasyonları, TV ve radyo vericileri, bilgisayarlar, elektrik hatları ve mikrodalga fırınlar bulunur. Telefonlar aynı zamanda Wi-Fi ve Bluetooth kullanırlar. Ancak bu RF kadar yüksek değildir.

Kaliforniya Halk Sağlığı Departmanı (CDPH),  daha az radyo frekans enerjisine maruz kalınması için geçtiğimiz günlerde bir yönerge yayınladı. Yönerge özetle şu maddeleri içeriyor;

  • Telefonu vücudunuzdan uzak bir şekilde taşıyın. Cebiniz yerine çantanıza koyun.
  • Telefonla konuşurken hoparlör veya kulaklık kullanın. Telefonu kulağınıza dayayarak konuşmamaya özen gösterin.
  • Sinyal zayıf olduğunda cep telefonu kullanımını azaltın. Telefonlar baz istasyonu ile bağlantı kurmaya çalışırken daha fazla RF enerji yayar.
  • Müzik veya film izleyecekseniz, önce cep telefonunuza indirin daha sonra telefonu uçuş moduna alarak seyredin. Büyük dosyaları gönderip alırken telefonu kafa ve vücudunuzdan uzakta tutun.
  • Telefonu geceleri yatağınızdan uzak tutun.
  • Telefon  konuşması yapmıyorken kulaklıkları çıkartın.
  • Radyofrekans enerjisini bloke ettiğini iddia eden ürünlerden kaçının. Bu ürünler aslında daha fazla maruz kalmanıza  sebep olabilir.
  • Çocukların ve ergenlerin cep telefonu kullanımı sınırlandırılmalıdır.  Günümüzde erken yaşta telefon ile tanışan çocukların beyinleri aslında ergenlik çağında da gelişmeye devam eder ve cep telefonu kullanımından olumsuz etkilenebilir. RF enerjinin çocuklar üzerindeki etkisini inceleyen çok fazla çalışma olmasa da var olan kısıtlı çalışmalar çocuklarda baş ağrısı, kulak çınlaması, uyku bozukluğu vb şikâyetler görüldüğünü rapor etmektedir.

RF enerji, cihazdan uzaklaştıkça azaldığından mümkün olduğunca tedbirli davranıp fazla iç içe yaşamamakta fayda var.

Kaynak:

CDPH https://www.cdph.ca.gov/Programs/CCDPHP/DEODC/EHIB/CDPH%20Document%20Library/Cell-Phone-Guidance.pdf

AAP https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/all-around/Pages/Cell-Phone-Radiation-Childrens-Health.aspx

Konu ile ilgili  DSÖ (WHO)’nün açıklamalarına ulaşmak için adres;  http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs193/en/