“Cemre Yemek Yiyor” anneler ve çocuklar beslenme konusunda bilgileniyor

Cemre Yemek Yiyor anneler ve çocuklar beslenme konusunda bilgileniyor

Çocuğumuzun kilo problemi olmadığı zamanlar bebeğimizi beslemek keyiflidir. Bu durumda annelerimizin de tavrı daha pozitiftir. Fakat bebeğin kilo problemi varsa, anne çocuğu için endişeye kapılarak panik olabilir ve negatif tavırlar sergileyebilir. Bu tür durumlarda “istemeden” çocuğumuzu beslerken onun hassasiyetlerine karşı duyarsız davranabiliriz. Sonuç olarak yemek yeme zamanları her iki taraf için de çok zorlayıcı bir hale gelebilir ve bir kısır döngü içine girilebilir. Genel görüş şudur; Çocuk açsa yemek yer, aç bırak bak gör nasıl yiyecek. Peki ya bunun için becerileri henüz tam gelişmediyse ya da bu durumu tolere edemeyecek kadar duyusal hassaslıkları varsa?

Büyüyen, öğrenen bebeklerimiz-çocuklarımız için müdahaleci, baskıcı tavırlar sergilemeyelim. Elbette ki aileyle beraber oturulan belli bir sofra düzeni ve yemek saatleri olsun fakat çocuklarımızın yemekleri duyularıyla tanımasına izin vermek de çok önemlidir. Döke saça da olsa kendi kendilerini beslemelerine müsaade edelim. İnanın o zaman hem sizin hem de yavrunuz için her şey daha kolay olacak. “Cemre Yemek Yiyor” hem çocuklarınıza okuyabileceğiniz hem de çocuklarınıza okurken kendinizin de pratik yöntemler öğrenebileceğiniz bir kitap. Faydalı olabilmesi dileğiyle.

Sevgilerimle,

 

Uzman Gelişim Psikoloğu Deniz Özkılıç Kabul kimdir?

2008 yılında Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümünü başarı bursu ile bitirdi. Çift ana dal yaparak Felsefe bölümünden de mezun oldu. Daha sonra Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans yaptı ve aynı zamanda Rehabilitasyon Psikolojisi Yüksek Lisans Bölümü’nü başarıyla mezun oldu. 2012 Şubat’ta Gelişim Psikolojisi alanında Doktora programına başladı.
Otizm, hiperaktivite, yaygın gelişimsel bozukluk ve disleksi problemi olan çocuklar ve aileleriyle aile danışmanlığı, oyun grubu, floortime ve özel eğitim alanlarında çalıştı. Londra Royal Free Hospital’da gelişimsel değerlendirme ve tedavi uygulamalarında gözlem ve çalışmalarda bulundu. Sensory Integration UK tarafından verilen yeme problemleri eğitimini tamamlayarak kurum tarafından refere edilen ilk Türk psikolog oldu.2013 Mart ayı itibariyle Fizyoterapist Çiğdem Ünver ile SENs Gelişim Akademisi’ni kurdu. Halen burada görev yapmakta.

Gelişim Psikoloğu Dr. Deniz Özkılıç Kabul, aynı zamanda Floortime egitmenidir ve kurucusu olduğu akademide hizmet vermektedir. Psikolog yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.