Ana SayfaSeyahatÇanakkale 'de çocukla tatilin tadını çıkartın

Çanakkale ‘de çocukla tatilin tadını çıkartın

-

Çocuklarla tatil denilince akla gelen merkezi yerlerden biri de Çanakkale’dir. Çanakkale gerek tarihî gerekse doğal güzellikleri ile Marmara Bölgesi’nin gözde tatil mekânlarındandır. İstanbul’a yakın oluşu ona avantaj sağlarken doğal güzellikleri misafirlerini büyüler. Çocukla tatil planlarken eğer amaçlarınızdan biri de çocuğunuza tarihi yaşatmaksa Çanakkale tam da bu amacınıza hizmet edecek eşsiz bir tarihî öneme sahip. Konaklama olanakları da geniş olan Çanakkale’de çocuk dostu ailelere uygun otel, pansiyon, butik otel gibi pek çok seçenek var. Yeter ki siz gitmeye karar verin.

Çanakkale’de gezilecek yerler

Çanakkale barındırdığı zengin tarih ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker. Eski çağlarda Hellespontos ve Dardanel olarak bilinen Çanakkale, M.Ö. 3000 yılından bu yana yerleşim yeridir.  M.Ö. 4. Yüzyılda Pers egemenliği hâkim olmuş, ardından Makedonlar, Bergama Krallığı ve Galat istilaları döneminden sonra Roma ve Bizans İmparatorlukları bölgede hâkimiyet sürmüş. Dünya savaşlarının yapıldığı şehirlerden biri olan Çanakkale, Troya, Assos, Alexandria Troas, Apollon Smintheus, Parion gibi arkeolojik değerlere de sahiptir. 

Öte yandan savaşlardan kalma pek çok batığı saklayan Çanakkale Boğazı’nın mavi sularında çeşitli dalış noktaları bulunur. Su altı sporları ve araştırmaları ile ilgilenen pek çok kişi bölgeyi bu amaçla da ziyaret eder.

Çanakkale her yıl Anzak Mezarlığı’nı ziyarete gelen binlerce kişiyi ağırlar. Geçmişi boyunca pek çok olaya ev sahipliği yapmış olan Çanakkale’de gezilmesi gereken yerler oldukça fazladır.  Kilitbahir köyü ve kalesi, Seyit Onbaşı Anıtı ve Mecidiye Tabyaları, Soğanlıdere Şehitliği, Şahindere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Köyü, Yahya Çavuş Anıtı ve Şehitliği, Sargıyeri ve Hastane Şehitliği, Anzak Koyu, Kanlı Sırt Anıtı ve Kitabesi, 57 Alay Şehitliği, Conkbayırı, Atatürk Anıtı bunlardan bazıları.

Aynalı Çarşı

Çanakkale merkezde bulunan çarşı alışveriş için de uygun tarihî bir yer. Dillere destan türküsü ise malûm. Eğer bilmiyorsa çocuğunuza burada hem türküyü hem bu topraklarda yaşananları çarşıyı gezerken anlatabilirsiniz. 

Çanakkale Şehir Merkezi

Aynalı Çarşı, kordon ve Deniz Müzesi burada yer alır. Şehir cıvıl cıvıl ve kendine has bir dokuya sahip. 

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Zaferi’nin en ünlü gemisi Nusret Mayın Gemisi’nin orijinal boyutlarındaki maketi ve Çanakkale Savaşları’nda kullanılan çeşitli silahların bulunduğu müze mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. Tarih yazdığımız bu toprakları çocuklar sadece kitaplardan okumamalı gezmeli ve buraya ait bilgileri yerinde almalı derseniz tam da doğru yerdesiniz demektir.  

Truva Antik Kenti

Dünyanın en ünlü antik kenti olan Truva, M.Ö. 3000-2500 yıllarında yerleşim yeri olmuş. Çanakkale’ye kadar gelip de burayı çocuklara göstermeden dönmemenizi öneririz. Homeros İlyada Destanı’nda bahsettiği yerde 3000 yıllık tarihin izlerini görebilirsiniz. 

Truva Atı

Efsaneye göre Spartalılar ile savaşan Truvalılara karşı kullanılmış olan Truva Atı pek çok filme de konu olmuş dünyaca ünlü bir simgedir. Rivayete göre savaşta Spartalılar, Truva’ya içi asker dolu bir tahta at göndermişler. Böylelikle Truvalıların şehrine sızmışlar. Brad Pitt’in oynadığı Truva filminde kullanılan at, filmin yapımcıları tarafından şehre armağan edildi. Günümüzde meydanda sergilenen at film yapımcılarının armağan ettiği attır.

Dardanos Plajı

Çanakkale şehir merkezine bağlı küçük bir yerleşim yeridir. Şehir merkezine 3,5 kilometrelik bir mesafede yer alır. Masmavi denizi ile güzel plajı aileler için son derece uygun bir ortam sunar.

Ayazma Mesire Yeri

Çocukla tatil sizin için deniz ve kum demekse, bu plaj tam size göre. Kaz Dağları eteklerinde olan Ayazma Mesire Yeri her yıl binlerce turisti misafir eder. Burası piknik ve doğa yürüyüşü yapmak için son derece uygun bir yerdir. Ailece tüm bir günü burada geçirebilirsiniz.

Anzak Koyu

Çanakkale Savaşı’nda Anzaklar buradan karaya çıkarma yaptıklarından koyun adı “Anzak Koyu” olarak bilinir. Ayrıca Yeni Zelanda Anıtı ve Çanakkale Deniz Müzesi de burada gezilebilecek yerler arasında.   

Assos Athena Tapınağı

Assos’ta bulunan Athena Tapınağı’nın 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Tanrı Athena için yaptırılmış bu tapınak Çanakkale’de görmeniz gereken yerlerden bir diğeri.

Saros Körfezi

Ege Denizi’nin tuzlu bölümlerinden biri olan Saroz Körfezi çevresinde küçük adalar bulunur. Dalış yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yer olan körfez su altı fotoğrafçılığına ilgi duyanlar için uygun bir dalış noktasıdır. Eğer sizin de böyle bir tutkunuz varsa maceraya hemen atılabilirsiniz. 

Gelibolu Yarımadası

Gelibolu Yarımadası, Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen 60.000’den fazla askerin mezarlarının da bulunduğu yer. Öte yandan Çanakkale’nin doğal güzelliği ile en çekici noktası. Burada toprak tarih kokuyor.  

Çocukla tatil için ada keyfi tercih edenlere önerimiz Bozcaada

Çocukla tatil için harika bir yer: Çanakkale

Eski Rum köyleri, doğal güzelliği ve şarapları ile ünlü bu güzel ada, İstanbul’a yakın olması nedeniyle İstanbulluların tercih ettiği bir yer. Zaman zaman adada kültür ve sanat festivalleri düzenlenir ve çocukların trafiksiz ortamda doğal ortamın tadını çıkarmasına olanak sağlar. Bozcaada Tuzburnu Plajı oldukça sakin ve doğa ile iç içe bir plaj. Ada’da plajlara minibüs ile ulaşılabiliyor. Meryem Ana Kilisesi’ni, Bozcaada Kalesi’ni ve diğer mekânları ziyaret etmek isterseniz yol boyunca çiçeklerin mis kokusu eşliğinde bu alanlara gidebilirsiniz. 

Gökçeada

Gökçeada bölgenin bir diğer cennet köşesidir. Adada birkaç butik otel ve resort otel de bulunuyor. Ada, tarihî açıdan da çok değerli. Geçmişi M.Ö. 7000’e kadar dayanıyor. Adada 10 civarında da Höyük yer alıyor. Doğanın, tarihin ve ada hayatının eşsiz tadını çıkartabileceğiniz bir yer. 

Çanakkale’de ne yenir?

Çocukla tatil demek aynı zamanda herkese uygun yemek bulabilmek demek. Çanakkale’de balık yemeye doyacaksınız ama başka seçenekleriniz de var. Fakat buraya kadar gelmişken Omega 3 zengini balıkları çocuklara tattırmanın tam zamanı. Çanakkale Boğazı, Ege Denizi ve Marmara Denizi ile çevrelenmiş bu güzel şehirde, mutlaka yenilmesi gereken lezzetlerin başında balık gelir. Balık ekmek satan sokak satıcıları, salaş restoranlardan şık restoranlara kadar pek çok seçenek Çanakkale de sizleri bekliyor. Üzerine de  meşhur Basma helvası yemeyi unutmayın. Balık sevmeyen çocuklar için de çok çeşitli alternatifler var. Zevkinize göre lezzetli yemekler bulmanız sorun olmayacaktır.

İlginizi çekebilir: Çocukla tatil için Liverpool’da gezilecek yerler