Ana SayfaSeyahatBursa'da çocuklarla gezilecek 15 yer

Bursa’da çocuklarla gezilecek 15 yer

-

Bursa, güzel Anadolu’nun yeşiliyle, tarihiyle, doğal güzellikleriyle göz kamaştıran şehirlerindendir. Geçmişi günümüzden 7 bin yıl öncesine dayanan şehirde ünlü Uludağ kayak merkezi de yer almaktadır. Yıl boyunca hizmet veren Bursa merkez otelleri ve Uludağ otelleri, Bursa seyahatinizin rahat ve konforlu geçmesi için pek çok imkân sunar. Özellikle sömestir gibi tatil dönemlerinde yoğun olan Uludağ, çocuklarla tatil yapılabilecek güzel bir merkezdir ve Bursa’da çocuklarla gezilecek yerler arasında ilk sırada bulunur.

Bursa’da çocuklarla gezilecek yerler

Bursa, Asya ve Avrupa geçiş yolu üzerinde yer aldığından geçmişte çok farklı toplumların yerleşim yeri olmuştur. Bursa ili, Karagöz ve Hacivat gölge oyunu kahramanları, kestane şekeri, Uludağ kayak merkezi, lezzetli İskender kebabı, doğa turizmi severlerini kendisine çeken doğal güzellikleri, tarihî buluntuları ile onlarca güzellik barındırır.  Bursa’da cami ve medreselerin, türbelerin en güzel ve özenli örneklerini görebilirsiniz. Hamam ve kaplıcalar bakımından da zengin olan şehirde yer alan Oylat kaplıcaları, Bursa’da gezilecek yerler arasındadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi, Orhan Gazi ve Ertuğrul Gazi’nin türbeleri de Bursa’da yer almaktadır.

Tarihte Bursa civarına ilk olarak Bithynia, Uludağ’ın güneyi ve batısına ise Mysia denilmekteydi. Bursa civarında yaşayan Thrak kökenli Bithynialılardan önce burada Bebryk’ler yaşamıştır.  Sonra da Mysi’ler gelmiştir. 12. yüzyılda Bursa ve civarına Sırplar, Bulgarlar yerleştirilmiştir. Osmanlılar bu bölgeye hâkim olduklarında Bursa ve çevresinde çok farklı etnik gruplardan oluşan Ortodoks Hıristiyanları yaşamaktaydı.

Bursa'da çocuklarla gezilecek yerler

Doğa sporlarını seven aileler ve gençler için Bursa’da gezilmesi gereken yerler arasında Türkiye’nin 4. Uzun mağarası Ayvaini Mağarası, Sarkıt ve dikitlerin ışıklandırıldığı, damlataş havuzlarının bulunduğu Oylat Mağarası bulunur. Ayrıca doğada güzel bir gün geçirmek isteyenler için Piremir Mahallesinde bulunan teleferik de bir başka alternatiftir.

1- Kültürpark

Yeşili doğası ile huzur veren Kültürpark içindeki gölde sandala binebilir, lunaparkta vakit geçirebilir, kafelerde oturabilirsiniz. Burada çocuklarla birlikte güzel vakit geçirebilirsiniz.

2- Bursa Zoo / Hayvanat Bahçesi

Hayvanları yakından görmek isteyen çocuklarla birlikte mutlaka uğranması gereken bir yer olan Bursa Zoo, sizi ve ailenizi bekliyor.

3-Karagöz Müzesi

Türk gölge oyununun yaşatılması için kurulan Karagöz Müzesi’nde hafta sonları gölge oyunu etkinlikleri katılabilirsiniz. Cumartesi ve pazar günleri saat 14:00 de sergilenen oyunların biletlerinin sadece market.bursakultur.com’dan satıldığını hatırlatmak isteriz.

Karagöz Müzesi gibi listenizde yer alması gereken sayısız müze var, en önemlisi de bu müzelerin çoğunda zaman kısıtlaması ile karşılaşacaksınız. Müze kapanmadan hızla ulaşabilmek ya da bir günde birden fazla yeri çocuklarınıza tanıtmak isterseniz zamanla yarışmaya başlayacaksınız. Bu durumda özel aracınız yoksa toplu taşımayla epey zorlanabilirsiniz. O sebeple çocuklu ve kalabalık aileler için en mantıklısı Bursa araç kiralama seçenekleri arasından uygun olanı değerlendirmek olacaktır.

4-Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa'da çocuklarla gezilecek yerler

Otomobil meraklısı çocuklarınız varsa mutlaka gezmeniz gereken bir müze. Otomobilin geçmişten günümüze kadar geçen sürede yaşadığı değişimi anlatan bu müzede geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz.

5-Arkeoloji Müzesi

Müzede, Yortan kültürüne ait mezar buluntuları, Antandros Höyüğü’nden çıkarılan buluntular, dünyada sadece 3 adet bulunan Greko-Pers mezar steli, Roma dönemine ait eserler, Kybele Heykeli, Athena ve Apollon’un bronz büstleri gibi eserler yer alır. Müzede yaklaşık 25 bin eser yer almakta 2 bin kadarı ise sergilenmektedir.

6-Türk İslam Eserleri Müzesi

12. yüzyıl ve 20. yüzyıl dönemlerine ait ahşap, silah, zırh, el yazması kitaplar, kitabeler ve mezar taşları ile Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait eşyalar bulunur.

7- I. Murad Hüdavendigar Cami

1365-66 yıllarında Rum bir mimar tarafından inşa edilen cami iki katlıdır ve üst katında 18 odalı bir medrese bulunmaktadır. Caminin taş, tuğla ve farklı malzemelerle örülen duvarları oldukça kalındır.

8-Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi, turistler için Bursa’nın tarihî, coğrafi, kültürel, sosyal yapısını belgeler, görsel sunum ve animasyonlar eşliğinde tanıtan bir müzedir. Müze aynı zamanda Türkiye’nin ilk kent müzesi olma özelliğine sahiptir. Müzede ayrıca burada yaşamış altı Osmanlı padişahının balmumu heykelleri bulunmaktadır. Müzede yer alan Esnaf sokağı canlandırmasında Bursa’nın geleneksel ticaret hayatı anlatılmaktadır.  

9-Cumalıkızık

Bursa’nın en ilginç yerlerinden biri de Cumalıkızık köyüdür. Tarihte Moğollardan kaçıp Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Kızıkların kurmuş olduğu köy, otantik dokusunu kaybetmemiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık, 700 yıllık tarihi ile Bursa’da çocuklarla gezilmesi gereken yerler arasındadır.

10-Gölyazı Köyü

Bursa'da çocuklarla gezilecek yerler

Uluabat Gölü üzerinde yer alan bu küçük yarımada kendi hâlinde bir balıkçı köyüdür. Bursa’da gezerken 1-2 saati bu şirin köye ayırmak iyi bir seçim olabilir.

11-Trilye

Uzun yıllar Rum-Ortodoks Hıristiyanlarının önemli bir dini merkezi olan Trilye, tarihî ve doğal güzellikleri ile görülmesi gereken bir sahil kasabasıdır. Taş binaları, Arnavut kaldırımlı sokakları ve evleri ile ziyaretçilerini geçmişte bir gezintiye çıkaran bu Trilye’ye Lozan Antlaşması sonrası Selanik ve Girit’ten gelen göçmenler yerleştirilmiştir. Trilye’de gezilecek yerler arasında Dündar Evi (Yuannes Kilisesi, Aya Todori Kilisesi (Fatih Cami), Kemerli Kilise (Panagia Pontobasilissa Kilisesi), Taş Mektep, Trilye Çarşısı.

12-Bursa Ulu Cami

I. Bayezid tarafından M.S. 1402’de yaptırılmış olan cami Bursa kent merkezinde yer almaktadır. Türk tarihinin en büyük camilerindendir. Caminin 20 kubbeli olması, içinde büyük bir şadırvan ve çok zengin hat sanatı örneklerine sahip olması önemli ayrıntılardır.

13-Sümbüllü Bahçe Konağı

Tophane sırtlarında yer alan konak 1921 yılında inşa edilmiştir.  Halka açık olan konak, yapılırken kazılar sırasında Bizans Dönemi’ne ait moloz örgüler ve sur duvarları keşfedilmiştir. Antik kalıntı Osmanlı Dönemi’ne ait hamam kalıntısı konağın alt kısmında yer almaktadır.

14-Koza Han

Ulu Cami yakınında yer alan Koza Han 1491’de II. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Han ismini eskiden burada ipek böceği kozalarının satışının yapılmasından almaktadır. Bursa çevresinde yüzyıllardır ipek böceği ve ipek kumaş ticareti yapılmaktadır. Bursa ipeği yurt içi ve yurt dışında güzelliği ile ünlüdür.

15-Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Resim sergisinden, Diriliş Ertuğrul’da kullanılan kostümlere kadar farklı materyallerin sergilendiği müzede bir imparatorluğun kuruluşuna şahitlik edebilirsiniz.

Bursa’da ne yenir?

Bursa’da çocuklarla gezilecek yerler gibi bu süreçte size eşlik edecek lezzetler de bitmez. Bursa mutfağının, Türk mutfağına kazandırdığı lezzetler arasında en bilinenler İskender kebap, İnegöl köfte, Kemalpaşa tatlısı ve kestane şekeri başta olmak üzere lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz.

Bursa'da çocuklarla gezilecek yerler

İskender Kebap

İskender kebap 1867 yılında Mehmetoğlu İskender Efendi tarafından Bursa’da yapılmaya başlanmıştır. Aslında temel malzemesi döner olsa da, İskender’in özelliği tereyağı, domates sosu, etlerin altında yer alan pidesi ve yanında servis edilen yoğurttur.

Kemalpaşa Tatlısı

Asıl adı Mustafakemalpaşa peynir tatlısı olan ama genellikle Kemalpaşa tatlısı olarak bilinen tatlı başta Bursa olmak üzere çevre illerde de üretilmektedir. Paket satılanlar ile orijinal tatlı arasında peynir oranından ötürü lezzet farkı vardır.

Kestane Şekeri

Kestane şekeri, kestane ve şeker şerbeti karışımından yapılmaktadır. Bursa’ya has bir tatlı olan kestane şekeri yine ilin sınırları içinde yer alan Uludağ’dan toplanan kestaneler ile yapılır. Pasta yapımında da sıkça kullanılmaktadır.