Brokoli çorbası 9 ay ve sonrası

brokoli-corbasi

Brokoli Çorbası

Malzemeler

3 çiçek brokoli

1/4 adet küçük kuru soğan,

2-3  bardak su (Brokoliyi haşlamak için)

1-2 ölçek formül mama, 1 çay bardağı devam sütü veya inek sütü..(süt ile ilgili açıklamayı okuyunuz. Süt 1 yaş üzeri içindir.)

1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

File badem (yetişkinler ve büyük yaş grubu çocuklar için )

Hazırlanışı

Brokoliler buharda ya da az suda renkleri yeşil kalacak şekilde haşlanır. Soğan tencerede  zeytin yağında sote edilir. Brokoli ve haşlama suyu da ilave edilerek bir taşım kaynatılır. Blenderda püre haline getirilir fakat biraz taneli kalması tercih edilmelidir. Süt ilavesi ile 5 dk daha kaynatılır. Büyük çocuklar ve yetişkinlere file badem ile süsleyerek servis edilir.

Süt: Çocuğunuzun inek sütü alerjisi yoksa 9 -10 ay üstü bebeğinize devam sütü ile de yapabilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız bu konuda hekiminizle konuşmadıysanız, inek sütü ilavesi için 1 yaşı bekleyiniz.

Çorba piştikten sonra içine, mama kullanıyorsanız 1-2 ölçek toz formül mama koyabilir, sağılmış anne sütü ilave edebilirsiniz. Formül mama veya anne sütü ilavesi yaptığınız çorbayı 9 ay ve üzeri bebeğinize içirebilirsiniz. Anne sütü ve formül mama ilave edilmiş çorbayı soğuduktan sonra tekrar ısıtmayınız, ertesi gün tekrar aynı çorbayı bebeğinize servis etmeyiniz. Mümkünse az miktar tek öğün için hazırlayınız.

Not: İçine ev yapımı bir iki et veya tavuk bulyon da ilave edebilirsiniz.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

Brokoli içerisinde izotiyosiyonat isimli fitokimyasallar bulunmaktadır. İzotiyosiyonatlar kansere karşı çok etkili bileşiklerdir. Bol miktarda lif, potasyum, kalsiyum, C vitamini, ayrıca folat, magnezyum, fosfor, beta karotin, A vitamini, lutein içerir. Çocuklara salata olarak yedirebilmek genellikle güç olsa da salata seven çocuklara buharda pişmiş, zeytinyağlı ve limonlu salatası yedirilebilir. Salata olarak yemeyen çocuklara da çorba olarak sunmak iyi bir yöntemdir. Bademin omega 3 ve omega 9 yağ asitleri içerdiği, lipit profilini düzenleyerek kalp sağlığı ile ilgili riskleri azalttığı belirlenmiştir.  Lif ve yağ içeriği nedeniyle kabızlığa karşı koruyucu bir yemiş türüdür.  Vejetaryen kişiler için protein kaynağı olarak tercih edilebilir.  E vitamini yönünden zengin olması sebebiyle güçlü bir antioksidandır. Küçük çocuklar (1-2 yaş) için file badem yerine 1 bademi çorba içerisine ince rendeleyerek yedirmek size kolaylık sağlayabilir.

Tarif: Tuğba Esentepe

 

Ayşe Nil Dinler
Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni, danışmanı ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.