Borş çorbası 1 yaş üstü çocuklar için

Borş çorbası 1 yaş üstü çocuklar için

Borş çorbası 1 yaş üstü çocuklar için uygun olup, kış sebzeleri ve et içeren son derece sağlıklı bir çorbadır. İçinde kök sebzeler, soğan, lahana olduğu için oldukça gaz yapıcı bir çorbadır. Bebekler için uygun değildir. Hatta 1-2 yaş grubu çocuklara içine ilave  kaynatılmış su katarak biraz daha seyrelterek vermek gerekebilir. Çok faydalı besinler içermesine karşın yoğun gaz problemi yaşanmasına, bu da kusmaya dahi yol açabilir. Yaşça  büyük çocuklar için daha uygundur. Tarif her zaman olduğu gibi hekim kontrolünde malzemeler eksiltilerek Şef Ayşe Dinler tarafından çocuklara özel değiştirilmiştir. 

Borş çorbası

Malzemeler

200 g. pişmiş didiklenmiş et ( kuzu eti yumuşak olacaktır)
3 bardak et suyu ( evde haşladığınız etin suyu)
4 bardak su
1 adet büyük patates ( küp küp doğranmış)
1 iri havuç (iri rendelenmiş)
1 adet iri kırmızı pancar (iri rendelenmiş)
1 adet orta boy soğan (ince kıyılmış)
1 diş sarımsak
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1/4 küçük lahana ince doğranmış
1/2 demet maydanoz
Servis için süzme yoğurt

Hazırlanışı

Su ve et suyunu çorbayı yapacağınız tencereye koyun ve ısıtın. Kaynamaya başlayınca patatesleri ekleyin. Diğer tarafta altını açıp, kızdırdığınız sote tavasına önce sızma zeytin yağını sırasıyla soğanı, havucu, pancarı ekleyip soteleyin.
Patatesler pişmeye yakın didiklenmiş eti ve sotelenen sebzeleri ekleyin.En son lahanayı ve maydanozu ilave edin. Üç dakika kadar daha kaynatıp altını söndürün.
Servis ederken çorba kâselerine birer tatlı kaşığı süzme yoğurt ekleyerek servis edin.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Lahana dolayısıyla borş çorbası  A, C, E ve K vitaminleri, bol bol lif içeren bu harika bir sebzedir. Ayrıca folik asit, klorofil gibi mikro besin maddeleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve vitaminler gibi oldukça yararlı ve gerekli besin değerleri içerirler. Sağlıklı çocuklar için hayatımıza çok daha fazla yeşil renkli sebze sokmalıyız. Ancak lahana gaz problemine sebep olabilir. Tedbirli olunmalıdır. Çorbada bulunan patates, kuru soğan, lahana gaz problemi yaratabilen besinlerdir. Bu sebeple öğle yemeğinde içirilmesi, çok küçük çocuklara (bebeklere) verilmemesi daha uygundur. Öğlen yemeğinden sonra çocuk uykuya yatacak ise yatmadan hemen önce yedirmeyin mümkün ise öğlen uykusundan sonra içirin ki oyun oynayıp, hareket ederken çocuk gazını çıkartabilsin. Aksi halde gaz nedeniyle huzursuz olabilir. Ayrıca lahana, fazla ve sıklıkla çiğ yendiğinde guatr hastalığına neden olabilir.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.