Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıBeta mikrobu antibiyotik tedavisi gerektiriyor!

Beta mikrobu antibiyotik tedavisi gerektiriyor!

-

Beta mikrobu antibiyotik tedavisi gerektirdiğinden, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya alınacak “kullanım testi” ile hastalarda beta bakterisi olup olmadığına bakılacak.  Test sonucuna göre gerekli durumlarda antibiyotik kullanılması amaçlanıyor. Böylelikle lüzumsuz antibiyotik kullanımının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Beta mikrobu antibiyotik tedavisi gerektiriyor!

Beta mikrobu nedir?

Toplumumuzda “beta mikrobu” diye adlandırılan Streptococcus pyogenes isimli bakteridir. Eşdeğer diğer ismi de A grubu beta hemeolitik streptokoktur. Bu isimdeki “beta” kolayca kullanılmakta, halkımız da “beta mikrobu” olarak adlandırmaktadır.

Beta mikrobu kalbe ve böbreklere zarar verebileceği için önemlidir

Normalde sağlı bireyde bulunmayan beta mikrobu boğaz bölgesine gelerek yerleşecek olursa bademcik iltihabına, farenjite neden olur. Beta mikrobunun neden olduğu bademcik iltihaplanmasının önemli olmasının nedeni geçirilen bademcik iltihabı sonrasında akut eklem romatizmasına, ya da böbrek iltihabına neden olabilmesidir. Akut eklem romatizması da kalbimizin kapakçıklarında kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu etkenin neden olabildiği diğer hastalık tabloları içinde sinir sisteminin tutulması, çocuklarda bazı tiklere neden olması da yer alır. Beta mikrobunun neden olabildiği bu hastalık tabloları özellikle 5-15 yaş grubu çocuklarda önemlidir. Eklem romatizması da en sık bu yaş dönemlerinde görülmektedir.

Çocukların beta geçirdikleri nasıl anlaşılır?

Bademcik iltihaplanması olan çocuklarda beta mikrobunun bu hastalığa neden olup olmadığının anlaşılması boğaz salgısının mikrobiyolojik olarak incelenmesi ile mümkündür. Muayene bulguları öncelikle değerlendirilir ve gerekirse boğaz kültürü yapılarak sonuç belirlenir.

Beta mikrobu bulaşıcı mıdır?

Beta mikrobuna bağlı olarak bademcik iltihaplanması geçiren çocuklar etrafa bulaşıcıdır. Bu bulaşıcılık grip hastalığı kadar yüksek düzeyde değilse de vardır. Tedavi başlanması, antibiyotik kullanılması ile 24 saat içinde kaybolur. Bulaşma esas olarak damlacık yolu ile, solunum yolu salgılarından olmaktadır. Beta hastalığı özellikle mevsim geçiş dönemlerinde, kalabalık ve kapalı alanlarda çok kolay bulaşır.

Ne zaman doktora başvurulmalı?

Yüksek ateş, boğaz ağrısı, boyun bölgesinde ele gelen lenf bezi büyümesi, dilin yapısının değişmesi, paslı bir hal alması, boğazın kızararak üzerinde beyaz örtü gibi yapıların oluşması hastalığın ana özellikleridir. Hastanın en önemli yakınması boğaz ağrısı ve ateştir. Bu ikisi oldukça karakteristik bulgulardır. Bu bulgular geliştiğinde bir hekime başvurulmalıdır. Eğer doğru tanı konulmaz ve tedavisi yapılmaz ise yukarıda bahsedilen hastalıklar, özellikle eklem romatizması riski doğmaktadır.

Beta mikrobu antibiyotik tedavisi gerektiriyor

Beta farenjiti tanısı kesinleştikten sonra eklem romatizmasının engellenmesi için antibiyotik tedavisi uygulanır. Penisilin alerjisi varsa bu durumda uygun olan diğer bazı antibiyotikler de tedavide kullanılabilir. Penisilin tedavisi akut eklem romatizmasının gelişmesini önler.

Beta aşısı var mı?

Beta mikrobuna karşı bir aşı yoktur. Zira bu bakterinin birçok farklı benzeri bulunmaktadır. Ayrıca aşı uygulanması doku benzerliği nedeniyle akut eklem romatizmasını taklit edebilir. Bunlar öngörülebilen risklerdir. Aşısı bulunmamaktadır.

Beta geçiren çocuğun ailesi nelere dikkat etmeli?

Çocuğunda beta farenjiti geçiren aileler zamanında hekime başvurmalı, boğaz kültüründe beta varsa antibiyotik kullanmalı, yoksa antibiyotik almamalı, antibiyotik tedavisi başlanmışsa da tam süre ve dozunda doğru olarak kullanmalıdır. Tedavinin ilk 24 saatinde evde kalması, okula veya kreşe gitmemesi de bulaştırıcılığın önlenmesi için önemlidir.

Hastalıktan korunmak için neler yapılabilir?

Ellerin sık sık yıkanması, temiz tutulması, kişisel hijyene dikkat edilmesi, tek kullanımlık mendillerin kullanılması, ev ortamlarının yeterince havalandırılması önem taşır. Hasta ve ateşli çocukların evde istirahati uygun olacaktır.

 

Prof. Dr. Emin Ünüvar
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı