Ana SayfaÇocuk SağlığıÇocuk BeslenmesiBeslenme konusunda çocuğunuza nasıl örnek olabilirsiniz?

Beslenme konusunda çocuğunuza nasıl örnek olabilirsiniz?

-

Çocukların ilk rol modelleri her zaman anne ve babası olmuştur. Çocuklar, anne ve babasından gördüğü davranışları tekrarlar, onlar fark etmese de ebeveynlerini büyük bir dikkatle takip ederler. Durum böyle olunca da anne ve babaların davranışlarına, alışkanlıklarına ve sözlerine son derece dikkat etmesi gerekir.

Çocuğunuzunla ilgili beslenme konusunda sorun yaşıyorsanız, yeterince yemek yemediğini ya da çok fazla yediğini düşünüyorsanız, önce kendi beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmenizde fayda var. Sonuçta çocuklar ‘dediğimi yap yaptığımı yapma’ mantığı yerine gördüklerini uygulamayı daha çok tercih ediyor. Çocuğunuza beslenme konusunda iyi bir rol model olabilmek için bazı alışkanlıklar edinmeniz bazılarını da bırakmanız gerekebilir. İşte benimsemeniz gereken beslenme alışkanlıklarından bazıları…

Yemek seçmeyin

Sizin yemeyi istemediğiniz bir yemeyi çocuğunuzun da yemesini beklemeyin. Yemekte her ne geldiyse önüze, çocuğunuzla birlikte bu yemeyi yemeye özen göstermelisiniz. Çocuğunuza zorla pırasa yedirip kendinize pizza yaparsanız, çocuğunuz elbette pırasayı yemeyecektir. Ebeveyn olmak, iyi örnek olmak demektir. İyi örnek olmak için gerekirse sevmediğiniz bir yemeği bile iştahla yemelisiniz ki çocuğunuz da sizi örnek alarak yemek yesin.

Çeşitli beslenin

Sağlıklı bir beslenme rutini için tek tip beslenme yerine her çeşit besinden almaya özen göstermelisiniz. Bunun anlamı, sadece sebze ya da sadece etle beslenmeyin demek oluyor. Etin yanında sebze, sebzenin yanında tahıl da tüketin ki vücudunuz ihtiyacı olan tüm besinleri alabilsin.

Sofraya birlikte oturun

Ailenizin düzenli bir yemek saati olmalı. Baba ayrı saatte yerse, anne ayrı saate ve çocuk ayrı saatlerde yerse, çocuğunuz yemeklerinden keyif almayacaktır. Tüm aile bireylerinin yemek saatinde sofrada olmasına özen göstermelisiniz.

Yemek bırakmayın

Fazla yemek yememeye çalıştığınız için tabağınızda yemek bırakıyorsanız, bir süre sonra çocuğunuz da tabağında yemek bırakmaya başlayabilir. Siz tabağınızda yemek bırakırken çocuğunuzun tüm tabağını bitirmesini bekleyemezsiniz. Eğer kalori alımınıza dikkat ediyorsanız, kendi tabağınızın porsiyonunu küçük tutabilirsiniz ancak yine de tabağı tamamen bitirmeye özen göstermelisiniz.

Sofrada yemekle ilgilenin

Sofradayken telefonla ya da televizyonla ilgilenmek yerine sadece yemeğinize odaklanın ve çocuğunuzdan da bunu isteyin. Bu nedenle yemek yerken televizyonun kapalı olması iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca sizin yemekle ilgilendiğinizi gören çocuk da yemeğine odaklanacaktır.

Eve abur cubur almayın

Evinizdeki dolapta abur cubur varsa, çocuğunuz eninde sonunda o abur cuburu yemenin bir yolunu bulacaktır. Sağlıksız atıştırmalıklar evinizden ne kadar uzak olursa, çocuğunuzun da sağlıklı yiyeceklere yönelmesi o kadar kolay olacaktır.