Ana SayfaÇocukBebeklere ne zaman yoğurt yedirilebilir? Bebeğiniz kaç aylık olmalı?

Bebeklere ne zaman yoğurt yedirilebilir? Bebeğiniz kaç aylık olmalı?

-

Bebeklerin ek gıdaya başlama serüveni ebeveynler için çok özeldir. Ek gıdaya geçişte ilk kullanılan besinlerden biri de yoğurttur. Bebeklere ne zaman yoğurt yedirilebilir, ne kadar yoğurt yiyebilir gibi aklınıza takılan soruların yanıtını uzman yazarlarımıza sorduk.

Bebeğinizin gelişmekte olan damak tadı için bazı sağlıklı besinlerden faydalanabilirsiniz. Tam yağlı yiyecekler, bebeğinizin hayati besinleri emmesine ve hormon üretimine yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra beyin gelişiminde de önemli bir rol oynar. Ancak her yağ bir yaş altındaki çocuklar için güvenli değildir.

Örneğin bebeklere inek sütü tavsiye edilmez. Zira inek sütü demir emilimini engelleyebilir ve bebekler için sindirimi zor olabilir. Elbette bu durum, inek sütünden üretilmiş her şey için geçerli değildir. Tam yağlı ve şekersiz olduğu sürece yoğurt iyi bir seçimdir.

Yoğurt bebekler için güvenli mi?

Yoğurt, katı gıdaya geçen bebekler için sağlıklı ve güvenlidir. Bebeğiniz 6 aylık olduğunda onlara tam yağlı yoğurt verebilirsiniz. Bebeğinizin kilo problemi varsa eğer yarım yağlı da kullanabilirsiniz ancak diyet yoğurtlar önerilmez.

Yoğurdun bebeklere faydaları nelerdir?

Yoğurdun gelişmekte olan bebeğiniz için birçok faydası var. İşte bunlardan bazıları…

Kalsiyum ve D vitamini içerir

Yoğurt, kalsiyum ve D vitamini gibi bebeklerin beslenmesinde ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini içerir. 6 aylık olan bebeklerin sağlıklı gelişmesi için günde yaklaşık 260 mg kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu miktarı yeterince alabilmelerini yoğurt ile sağlayabilirsiniz.

Probiyotik zenginidir

Yoğurt probiyotik içerir. Probiyotikler, sindirime yardımcı olan canlı mikroorganizmalardır. Bebekler probiyotik içeren besinleri tükettiğinde, onlar için zararlı olan ishalin önlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde güvenli yoğurt tüketimi

Bebeğinize evde yoğurt yapabiliyorsanız bu ona yoğurt yedirmenin en sağlıklı yoludur. Evde yapamıyorsanız da üretim tarihine ve markanın güvenilirliğine dikkat ederek organik yoğurt kullanabilir eğer bunu alamıyorsanız temiz şartlarda üretilmiş, pastörize sütten yapılmış yoğurt tercih edebilirsiniz. Ancak bazı yoğurt türleri bebeklere zarar verebilir. Bu nedenle bebeğiniz için yoğurt seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler şöyle…

  • Tam yağlı yoğurt kullanın

Yağ beyin gelişimi için gerekli olduğundan, bebeklerin yaşamının ilk iki yılında tam yağlı besinler yedirmek önemlidir. Yoğurt seçerken tam yağlı olanları tercih edin. Diyet ürünler daha fazla işlem görür ve bebeklere önerilmez.

  • İlave tat ve şeker olmaması gerekir

Marketteki birçok yoğurt türü, şeker veya ekstra tatlandırıcı içerir. Şekersiz ve sade yoğurt seçin. Yoğurdun biraz daha lezzetli olmasını istiyorsanız, içine meyve püresi ekleyebilirsiniz.

  • Miktarı önemli

Tüm yiyecekler gibi, çok fazla yoğurt da iyi değildir. Fazlası, demir emilimini engelleyebilir.

  • Alerji belirtilerine dikkat edin

Süt önemli bir alerjendir ve süt alerjisi olarak bilinen besin proteini alerjisine sebep olabilir. Bu nedenle bebeğinize yoğurt verirken alerjik reaksiyon belirtilerine dikkat edin. Bebeğinize her yeni yiyecek verdiğinizde hassasiyeti olup olmadığına karar vermek için üç ila beş gün az miktarda deneyerek verin. İnek sütü gibi keçi, eşek, at vb. sütler de alerji yapabilir. Nasıl ne şartlarda beslendiğini bilmediğiniz hayvanların sütlerini kullanmamaya özen gösterin. Unutmayın ki mucize besin diye bir şey yoktur.

Bebeklere ne zaman yoğurt yedirilebilir?

Bebeğiniz katı gıdalara başladığı zaman yoğurt yedirebilirsiniz. Bebekler, başlarını yardım olmadan dik tuttuğunda, dillerindeki itme refleksini kaybettiklerinde, elleriyle kavrama yeteneklerini geliştirdiklerinde katı gıdalara geçmeye hazırdırlar. Bu da genellikle 6 ay civarındayken olur. Yoğurt püre kıvamında olduğu için bebekler tarafından kolay yenebilir.

İsterseniz muz püresi gibi bebek dostu seçenekleri yoğurda ekleyebilirsiniz.

Bebeklere ne kadar yoğurt verilmeli?

Katı yiyeceklere başlayan bebeklerin yeni tatlar denemeleri gerekir. Yaşamının ilk yılında, bebeğinize çeşitli tatlar sunmaya odaklanmalısınız. Bebeğiniz yoğurdu seviyorsa, her gün verebilirsiniz, ancak günün geri kalanında başka besleyici, onun gelişimi için gerekli yiyecekler verdiğinizden emin olun.

Bebeğinizin yaşına göre günlük verebileceğiniz yoğurt miktarı şöyle…

-6 ila 12 aylıkken sınırlı miktarda yoğurt ( Günlük 1-3 çorba kaşığı kadar)
-1 ila 2 yaş arasındayken günde 200 – 250 gr. (1 su bardağı)
-2 yaş sonrası günde 250 -300 gr. yaklaşık 1,5 su bardağı kadar yoğurt yiyebilir.

Yoğurt bebeğiniz için güvenli ve sağlıklıdır. Yaşamının ilk iki yılında tam yağlı ve şekersiz yoğurt tercih edebilirsiniz. Bebeğinize ne zaman yoğurt yedirebileceğiniz konusunda herhangi bir endişeniz varsa bir doktordan bilgi almayı ihmal etmeyin. Herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisinde mutlaka doktorunuza başvurun.