Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır?

Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır
Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır

Bebeklerde tırnak bakımı ve kesilmesi önemlidir çünkü jilet gibi keskin bu ince tırnaklar ile istemeden kendilerine zarar verebilirler. Oldukça küçük olan bebek tırnaklarının bakımı gözünüzü korkutmasın.Hiç merak etmeyin her ebeveyn ilk tırnak kesiminde genellikle bebeğe zarar vermekten korkar ve zorlanır ancak kısa bir süre içinde alışırsınız. Bebeklerde tırnak bakımı için bazı püf noktalara dikkat etmek yeterli olacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

Bebeklerde tırnak bakımı

1-Bebeğiniz için öncelikle iyi kalite bir makas seçmelisiniz. Bebekler için olan bu makaslar özel tasarlanmış olup yetişkin makası gibi değildir. Bu seçim hem işinizi kolaylaştıracak hem de içinizi rahatlatacaktır. Küçük makas şeklinde olan ve tırnak makası şeklinde olanları bulunur. Elinize hangisi daha kolay geliyorsa onu kullanabilirsiniz. Küçük bebekler için makas şeklinde olan daha kullanışlı olabilir.

2-Doğru zamanda kesi yapın. Bu noktada bebeğininzin banyodan çıktığı zamanı seçerseniz suda yumuşamış olan tırnakları kesmeniz daha kolay olur. Mümkünse bir eli havluya sarılıyken diğerini havluyu açıp kesin. Yahut rahat ve emniyetli bir pozisyon alın ki bebek ani hareket ederse eliniz kaymasın. Banyo sonrası ev serin ve bebeği üşütürüm diye korkuyorsanız tabii tırnaklarını başka zaman da kesebilirsiniz. Herhangi bir mahsur yoktur. Uyurken kesmek de bir diğer sık yapılan yöntemdir.

3-Bebek eldivenlerini ilk 6 hafta kullanmakta fayda vardır çünkü keskin olan bebek tırnakları bebeğin derisini çizebilir. Yine de bebek eldiveni kullanırken gün içerisinde ara ara eldiven çıkartarak bebeğinizin ellerinin havalanmasını sağlamayı unutmayın.

4-bebeğinizin el tırnaklarını tırnak şekli hizasından ayak tırnaklarını ise düz kesmeniz ayakta oluşabilecek batıkları engellemede yardımcı olabilir. Kenarlarını hafif törpüyle düzeltebilir, sivri kalmasını önleyebilirsiniz.

5- Bebeğinizin tırnağını çok dipten kesmek için uğraşmayın gerekirse ucu sivri olmayan bir törpü ile (bebeğe özel) biraz törpüleyerek de kısaltabilirsiniz.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.