Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır?

Oldukça küçük olan bebek tırnaklarının bakımı gözünüzü korkutmasın. Bebeklerde tırnak bakımı ve kesilmesi önemlidir. Hiç merak etmeyin her ebeveyn ilk tırnak kesiminde genellikle bebeğe zarar
vermekten korkar ve zorlanır ancak kısa bir süre içinde alışırsınız. Burada dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizlere sunmak istiyoruz.

Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır
Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır

 Yetişkin makası değil bebek için uygun makas seçilmeli

Bebeğiniz için öncelikle iyi kalite bir makas seçmelisiniz. Bebekler için olan bu makaslar özel tasarlanmış olup yetişkin makası gibi değildir. Bu seçim hem işinizi kolaylaştıracak hem de içinizi rahatlatacaktır.

Tırnakların en kolay kesildiği zaman

Bu noktada bebeğininzin banyodan çıktığı zamanı seçerseniz suda yumuşamış olan tırnakları kesmeniz daha kolay olur. Mümkünse bir eli havluya sarılıyken diğerini havluyu açıp kesin. Yahut rahat ve emniyetli bir pozisyon alın ki bebek ani hareket ederse eliniz kaymasın. Ama banyo sonrası ev serin ve bebeği üşütürüm diye korkuyorsanız tabii tırnaklarını başka zaman da kesebilirsiniz. Herhangi bir mahsur yoktur. Bebek eldivenlerini ilk 6 hafta kullanmakta fayda vardır zira keskin olan bebek tırnakları bebeğin derisini çizebilir. Yine de bebek eldiveni kullanırken gün içerisinde ara ara eldiven çıkartarak bebeğinizin ellerinin havalanmasını sağlayınız.

Dikkat: Bebeğinizin tırnağını çok dipten kesmek için uğraşmayınız gerekirse ucu sivri olmayan bir törpü ile (bebeğe özel) biraz törpüleyerek de kısaltabilirsiniz.