Bebekler için sebze çorbası 8 ay ve sonrası

Bebekler için sebze çorbası 8 ay ve sonrası

Bebekler için sebze çorbası hazırlarken mevsim sebzeleri kullanmaya, çorbayı blanderdan geçirirken de çok pütürsüz yapmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü pütürsüz yemeye alışan bebekler pütürlü yemeklere geçerken zorluk çeker ve o gıdayı istemeyebilirler.

Bebekler için sebze çorbası

Malzemeler

1 çiçek karnabahar (Brokoli de olabilir)
1/2 küçük havuç
1/2 çay bardağı pirinç (mümkünse esmer pirinç)
2 su bardağı su
1 çorba kaşığı yağsız dana kıyma
2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı

Tüm malzeme iyice yıkanır. Havuç  soyulduktan sonra doğranır. Tencereye 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı koyulur içine kıyma ilave edilerek 2 dakika kadar orta ateşte karıştırılarak pişirilir. Üzerine su ve diğer tüm sebzeler ilave edilir. Sebzeler yumuşayana kadar pişirilir. Pişmiş çorba robotton geçirilir. İçine artan 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı eklenir. Ilıdığında servis edilir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Karnabahar kış aylarının önemli bir sebzesidir. Gaz yapabileceği için reflü problemi olan, gaz sancısı çok olan çocuklarda sıkıntıları arttırabilir.  Öte yandan kış sebzeleriyle hazırlanmış bu çorba sağlıklı bir yemektir. Fosfor ve vitamin bakımından çok zengin bir sebzedir.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.