Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıBebekler için mucize besin "kolostrum"

Bebekler için mucize besin “kolostrum”

-

Doğumdan sonra ilk 4-5 gün içinde gelen süt “kolostrum” bebeğiniz  için dış etmenlere karşı harika bir kalkan oluşturacaktır.

Anne olacağını öğrenen hemen hemen birçok anne adayı bebeği ile ilgili bir çok düşünce içine girer, ona nasıl daha iyi bakarım, neler alırım, hatta doğmamış çocuğun hangi okullara gideceği ile ilgili bile hayaller başlar.

Bunlar, sanırım annelik içgüdüsüyle kendiliğinden oluşan keyifli olaylar. Ama bebeğimiz korunaklı anne karnından onun için bir çok yabancı etmeni barındıran dünyaya geldiğinde, ilk etapta onu bu ortama nasıl hazırlarız, bunu sağlamak çok önemli… Bunun için yapılacak tek eylem bebeğinizi mucizevi besin “anne sütü” ile beslemek… Yalnız anne sütü ile ilgili bir ayrıntıyı belirtecek olursak anne sütü kesinlikle değerli; fakat doğumdan sonra ilk 4-5 gün içinde gelen süt yani “kolostrum” bebeğiniz  için dış etmenlere karşı harika bir kalkan oluşturacaktır.

 Peki nedir bu kolostrum?

  1. Bir çok zararlı etmenden bebeğinizi koruyan Immünglobulin A denilen antikor  kolostrumda litre başına 20-30 g iken olgun sütte 0,3 g ‘dır. Yani neredeyse 100 katı..
  2. Vücutta bakteri, virüs ve mantarlara karşı koruyucu laktoferrin kolostrumda olgun süte göre 2 kat daha fazladır.
  3. Bağışıklık sisteminin önemli 2 elemanı lenfositler ve makrofajlar olgun sütte kolostrumun %2 ‘si kadardır.
  4. Kolostrum olgun sütten daha fazla protein içerir.
  5. Barsağın olgunlaşmasını sağlayan, alerji ve hassasiyet gelişmesini önleyen büyüme faktörlerini içerir.
  6. Yağ ve laktoz içeriği olgun süte göre daha düşüktür.
  7. Enfeksiyonların daha hafif geçirilmesini sağlayan A vitamini yüksek oranda içerir.
  8. D ve B12 vitaminleri de yüksek oranda bulunmaktadır.
  9. Sodyum ve çinko içeriği daha yüksektir.
  10. İçindeki maddeler sarılığa neden olan maddenin barsaklardan atılmasını sağlayarak sarılığın önlenmesine yardımcı olur.

Bu mucizevi süt ile bebeğiniz bütün zararlı etmenlere karşı korunur. Kimi bebekler ilk günlerde memeyi tam olarak kavrayamamakta ve anne sütünü alamayabilir. Bu durumda mutlaka süt sağılmalı ve uygun zamanda bebeğe verilmelidir. Anne sütü sağıldıktan sonra buzdolabında 24 saat, buzlukta 3 ay, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir.